Psikoloji

Renklerin Psikolojisi – Lacivert Renk Ve Anlamı

“Renklerin Psikolojisi – Lacivert Renk ve Lacivert Rengin Anlamı” yazısı, lacivert rengi sevenler için yazılmıştır. Lacivert tutkunuysanız, lacivert rengi seviyorsanız lacivert renk ve anlamı yazısını mutlaka okumalısınız. Her şeyden önce söylemeliyiz ki, lacivert renk; sezginin, algının ve yüksek aklın rengidir.

Lacivert renk ve anlamı açısından baktığımızda hemen sezginin ve algının rengi olduğunu söyleyelim. Kişinin üçüncü gözünün (içgörü) açılmasına yardımcı olur. Bilincin daha derin seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olan, iç gözlem ve meditasyon zamanlarında derin konsantrasyonu artırır.  Lacivert, “Yeni Çağ” ile ilgili bir renktir.  Normal duyuların ötesinde, algının büyük güçleriyle birlikte görmek için zihni yüksek düzeyde kullanma yeteneğini temsil eder. İçgüdüden çok dayanır.

Lacivert renk ve anlamında, lacivertin derin gece yarısı mavisi ile menekşe morunun bir bileşiminden doğduğunu görmekteyiz. Bu iki rengin özelliklerinin kombinasyonudur.

İnsanlığa hizmet etme mesajı taşıması lacivert rengin güçlü yanlarından biridir. Lacivert demek, güçlü ve onurlu, bütünsel ve derin samimiyet demektir. Bu nedenle sanırım halka hizmet iddiasında olanlar lacivert takım elbiseleri tercih ediyorlar. .

Lacivert rengin anlamı, adalet ve tarafsızlıkla birlikte bağlılık, bilgelik ve adaleti yansıtır. Lacivert renk, insanların haklarının sonuna kadar savunucusu pozisyonundadır.

Yapılandırılmış durumlar, yani sistemler, lacivert için kimlik ve anlam yaratır. Aslında, bir lacivert insanı, sistem olmadan işlev göremez; zorlayanların da dengesi bozulur. Bu nedenle, lacivert, sistemi olan organizasyonlar için anlamlı ve önemlidir.

Lacivert, geleceği planlarken, geçmişte çalışmış olan inançlara uyan ritüelleri ve gelenekleri, dini ve kurumsal sistemleri sever ve korumaya çalışır.

Lacivert, sağ beyin lobu üzerinden yaratıcı aktiviteleri harekete geçirir. Soyut becerilerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Lacivert, bir tiyatro sahnesi olan dünyada dramatik bir renktir. Stresli zamanlarda dram kraliçesi rolüne bürünür haline gelir, pireyi deve yapacak kadar abartır. Bürokraside, bir makamdan-görevden alınan kişilerin dünyanın sonunun geldiğini zannetmeleri gibi…

Lacivert rengin negatif anlamı ise daha çok fanatizm ve bağımlılık ile ilgilidir. Bağımlılığı, tanımlı niteliklere duyulan ihtiyaçtan, dini fanatiklik ve işkoliklikten tutun yasadışı uyuşturucuya duyulan ihtiyaca kadar genel bir bağımlılık söz konusudur.

Lacivert renk, dar görüşlü, hoşgörüsüz ve önyargılı olabilir.

LACİVERT RENK VE ANLAMI- LACİVERT NELERİ TEMSİL EDER?

Sezgi: Sezgisel yeteneklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak için kullanılan daha yüksek manevi bilgiye erişim için ilk adımdır

Bütünlük: Daha derin samimiyet, lacivert rengin niteliğidir.

Yapı ve Düzen: İş hayatınızın veya yaşamınızın yeniden yapılandırılmasında kullanılacak iyi renktir.

Akıl: İçsel bir biliş ve farkındalık uyandırır. Aklın bilgeliğinden ziyade manevi aklı temsil eder.

New York aşığı Frank Sinatra’nın meşhur “Mood Indigo” (Lacivertin Ruhu) şarkısını dinleyin, dinlenin!

 You ain’t been blue; no, no, no.

You ain’t been blue, Till you’ve had that mood indigo.

That feelin’ goes stealin’ down to my shoes

While I sit and sigh, “Go ‘long blues”.

Always get that mood indigo,

Since my baby said goodbye.

In the evenin’ when lights are low, I’m so lonesome

I could cry. ‘Cause there’s nobody who cares about me,

I’m just a soul who’s bluer than blue can be.

When I get that mood indigo,

I could lay me down and die.

LACİVERT RENK VE ANLAMI- LACİVERT RENGİN ETKİLERİ

İçe Bakış (Murakabe) Gözlemleme ve meditasyon zamanlarında derin konsantrasyonu artırır; dalgın olma duygularına yol açabilir.

İdealist: Gelecek için plan yapma yeteneğini etkiler.

Bağımlı: Kişiyi herhangi bir şeye bağımlı yapan etkenleri ve sebepleri sürdürmeye destekler. Bir bağımlılığı aşmaya çalışıyorsanız laciverti kullanmayın. Dini fanatizmi de etkileyebilir; bu tür kişiler kendilerinin vazgeçilmez olduklarını düşünürler. Bunlar kendi mesleklerinde taassup (bağımlı) sahibidirler.

Dramatik: Oyunculuk (rol) mesleğiyle de ilgilidir. Rol icabı, habbeyi kubbe, pireyi deve gibi gösterebilir.

Uyumluluk: Ritüel sevgisi verir; uyum sağlamak için değil, kendi geçmişindeki tabulara uygunluk arar.

Not: Diğer renklerin anlamı ve psikolojisi için aşağıda verilen yazıya bakabilirsiniz;

Renklerin Dili, Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Kaynak: https://www.empower-yourself-with-color-psychology.com/meaning-of-colors.html

Başa dön tuşu