Psikoloji

Renklerin Psikolojisi – Gri Renk Ve Gri Rengin Anlamı

“Renklerin Psikolojisi- Gri Renk ve Gri Rengin Anlamı” yazısı, gri renkten hoşlananlar için yazılmıştır. Gri renk tutkunuysanız veya gri rengi seviyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Hemen belirtelim ki, Gri renk ve anlamı; tarafsızlığın, uzlaşmanın, kararsızlığın, ayrılmanın ve gözlemciliğin rengi olmasıdır Gri renk iki “renksiz renk” olan siyah ve beyazın evliliğinden doğan bir uzlaşma rengidir.

Gri renk, siyaha yaklaştıkça daha dramatik ve gizemli görünürken, beyaza veya gümüş rengine yaklaştıkça aydınlatıcı ve canlı olur.

Hem hareketsiz ve hem duygusuz olan gri, sağlam ve istikrarlıdır; kaotik bir dünyada rahatlama, sakinleşme ve rahatlama hissi yaratır.

Gri renk ve anlamı, bastırılmış bir renk olmasıdır. Sessizdir ve gizlenmiştir.  Uyarmaz ve enerji vermez. Gençleştirmez veya heyecanlandırmaz.

Renklerin içinde gri renk, bir yandan muhafazakârdır; sıkıcı ve iç karartıcıdır; diğer yandan zarif ve resmi, ama asla göz kamaştırıcı değildir.

Gri, uyumdur; geleneksel, güvenilir ve pratiktir. Yaşlılığın gri saçlarıyla ilişkili bir olgunluk ve sorumluluk rengidir. Asla ilgi odağı olamaz. Güvenilir ve dinamik bir lider veya bir yönetici hiç olamaz.

Gri renk, insandaki enerjiyi azaltabilir, ama aynı zamanda pozitif ve istikrarlı yenliklere de zemin hazırlar.

Gri, kontrol demektir. Temas ettiği diğer renkler üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Daha güçlü ve parlak renkleri aşağıya çeker ve daha yumuşak renkleri aydınlatır.

Gri, siyah-beyazın mükemmel bir karışımı olmasına rağmen nadiren mükemmeldir. Yani mükemmel renk tonu kıvamında olmayabilir. Genellikle mavi, yeşil, pembe, leylak ya da sarı gibi diğer renklerin elementlerine sahiptir ve onları harekete geçirir.

Çok fazla gri renk, üzüntü ve depresyon, yalnızlık ve izole olma eğilimi yaratır. Bunu değiştirmek için hayatınızı biraz canlı renklerle renklendirin.Çoğu insan griye karşı kayıtsızdır.

Gri renk, takım çalışması gibi kurumsal yapılarda çalışanların giysisi olarak göze çarpar. Ancak kurumlarda gri giyenler, genellikle, muhafazakâr, güvenilir, resmi ve bağımsız ve bir de sıkıcıdır.

Gri renk ve anlamı ciddiyettir. Bazen karamsarlıktır. Ev duvarlarında can sıkıcı bir boya rengi olarak kullanılırsa evde muhabbet olmayabilir. Çocuk odalarında ise hiç kullanılmamalıdır.

GRİ RENK VE ANLAMI – GRİ RENK NELERİ TEMSİL EDER?

Tarafsızlık: Gri renk, tarafsızdır; ateşlidir ve taraf tutmaz.

Uzlaşmacı: Gri, rengi olmayan siyah ve beyaz arasında bir geçittir. Ortak zemini yoktur; ne o tek yol, ne de öteki tek yoldur.

Kontrol: Gri kendini saklayan bir renktir. Sessiz ve muhafazakârdır. Etrafındaki diğer renkler üzerinde sürekli bir etkisi vardır.

“Gri Kurt” Belgesel tadında bir film.  

Alaska’da petrol sondajında çalışmak için görevlendirilen bir ekip, uçaklarının düşmesi sonucu bölgenin vahşi ve ıssız bir alanında mahsur kalırlar. Grubun başı olan Ottway (Liam Neeson), ekibin vahşi doğada aç kurtlara karşı hayatta kalabilmesi için elinden geleni yapmak zorundadır. Hem kaza sonrası aldıkları ölümcül yaralar, hem de insanı donduran hava koşulları karşısında kurtlara yem olmadan buradan kurtulabilecekler midir?

İşte filmin son sahnesinden kurtlarla karşılaşma sahnesi…

GRİ RENK VE ANLAMI- GRİ RENGİN ETKİLERİ

Kararsızlık: Gri renk doğası gereği ortada durmayı tercih eder. Her iki şekilde de karar vermemekte, sınır çizgisi üzerinde oturmaktadır. Nasrettin Hocanın iki zıt tarafa da “sen de haklısın!” demesi gibidir.

Bağlantısız: Gri renk, duygusal olmayan, kayıtsız, umursamaz, soğuk ve uzak bir psikolojide görünebilir.

Depresyon: Gri enerjinizi kapatabilir de açabilir de. Yeni ve pozitif şeylerin gelebileceği istikrarlı bir taban olarak da görülebilir.

Duygusuz: Gri, tarafsız, duygusuz, ilgisiz, nesnel veya tarafsızdır.

Not: Diğer renklerin anlamı ve psikolojisi için aşağıda verilen yazıya bakabilirsiniz;

Renklerin Dili, Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Kaynak: https://www.empower-yourself-with-color-psychology.com/meaning-of-colors.html

Başa dön tuşu