Beyin GücüKonsantrasyonMüzik

Rahatlatıcı Müzikler – Bilime Göre Tüm Zamanların Beyni Dinlendiren 10 Müziği

Rahatlatıcı Müzikler – Bilime Göre Tüm Zamanların Beyni Dinlendiren 10 Müziği: İnsanlar müziği sever. Öyle ki her hafta 32 saatten fazla müzik dinlemek için  zaman harcıyoruz. Elektrogitarlardan flütlere, dünyanın her köşesinde ve en ücra yerlerinde bile müzik vardır. Aslında, türümüz arasında tek evrensel kültürlerden biridir müzik.

Bu çerçevede 2011’de bir İngiliz müzik grubu, “Şimdiye Kadar En Rahatlatıcı Şarkı” oluşturmak için bir grup ses terapisti ile güçlerini birleştirdi. Bazı şarkılar bu çalışmanın ürünüdür. O tarihlerde bu şarkılar insanları dinlendirse de, ne yazık ki 2011’den bu yana dünya daha bir gerginleşti, acımasızlaştı ve uç noktalara doğru gitti.

Müzik gerçekten rahatlatıcı mıdır?

Rahatlatıcı Müzik – Antik çağlardan beri, insanlar müziğin ruha nüfuz etme gücüne sahip olduğunu iddia etmişlerdir. Müziğin en etkili olduğu nokta beyne sesleri ileten kulağımızdır. Kulak zarlarımız müziğin tınısına göre titreşerek beyne sinyaller gönderir. Beyin kendisi için uygun gördüğü, ihtiyaç hissettiği müziği dinler. Bu müzik aslında aklımızı, bedenimizi ve ruhumuzu iyileştirebilir.

Rahatlatıcı müziğin çevremizi şekillendirme konusunda güçlü bir etkisi olduğunu inkar etmek mümkün değildir. İnce akor değişiklikleri, tempo, ritim ve armoniler; bunlar kendimizin ve etrafımızdakilerin duygularını, performansını ve hatta satın alma niyetlerini etkileyen etkenlerdir.

  • 1990’larda yapılan ve yayınlanan bir makaleye göre, dinlediğimiz müziğin “ruh halinin” başkalarına ilişkin algılarımızı etkilediğini gösterdi.
  • 2002’de yapılan bir başka araştırmaya göre, ilköğretim öğrencilerinde aritmetik performansını sakinleştirici müzik çalarak geliştirilebileceği gösterilmiştir. Daha agresif müziklerin ise öğrenci performansı üzerinde olumsuz etkisi olduğu belirlendi.
  • 1998’de yapılan bir çalışma, “”şiddet ve cinsel saldırganlık temalı” müzik dinlemenin, düşmanlık, üzüntü ve gerginlik seviyelerini arttırdığını gösterdi. “New Age” müziğinin farklı sonuçları vardı. “Designer Music” (belirli tepkiler için tasarlanan müzik) zihinsel netliği, bakımı ve rahatlamayı artırabilir.

Rahatlatıcı Müziğin belirli tepkileri uyandırmak için tasarlanabileceği fikri burada etkilidir. “Şimdiye kadarki en rahatlatıcı melodi”yi üreten seanslara göre amaç, insanlarda huzur ve sakinlik uyandırmak için bir şarkı oluşturmaktı. Sonuçta Marconi Union “Weightless” ile en rahatlatıcı şarkı seçildi.

1. Marconi Union –  Weightless

Rahatlatıcı Müzik deyince üretilmiş en popüler şarkı gündeme gelir: Weightless. Şarkının arkasındaki mühendislik, nefes almayı yavaşlatmak ve zihinsel aktiviteyi azaltmak için bilimsel teoride çizildi. Stratejik bas çizgileri, ritimleri ve uyumları mükemmel oldu. “Çalışmalar Weightless’in diğer şarkılardan yüzde 11 daha rahatlatıcı olduğunu ve Stresi ve anksiyeteyi yüzde 65 düşürdüğü görüldü.”

Bir şarkıyı dinlerken yaklaşık beş dakika geçtikten sonra, kalbiniz müziğin ritmiyle eşleşmeye başlar veya en azından bu ritmeden ağır bir şekilde etkilenir . Buna “sürüklenme” denir ve Weightless’in neden dakikada 60 atışta başladığını ve sonra dakikada 50 atıma yavaşladığını açıklar. Bu düşük kalp atış hızı doğal olarak kan basıncında düşmeye neden olur ve kaygıyı hafifletir.

2. Airstream – Electra

Arkanıza yaslanın ve Airstream’in 6 dakikalık mükemmel rahatlatıcı kollarına kendinizi bırakın. Bazı izleyiciler, ek meditatif nitelikler için müziği 0,5 hızında ( Ayarlar> Hız> 0,5 ) çalmayı önermektedir. Ancak 2x hızında dinlenecek çok şey vardır. Bunun için en iyi meditasyon uygulamalarına bakmak isteyebilirsiniz.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

BİO-RİTMİK LARGO VE KONSANTRASYON SETİ – HIZLI ÖĞRENME MÜZİKLERİ VE FREKANSLARI

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

3. DJ Shah – Mellomaniac  

DJ Shah’ın Chill Out Mix müziği en rahatlatıcı müzik listesinde yer aldı. Ne yazık ki, kalp atışına baskısı çoğu insanın nabzındaki kalp atış hızından biraz daha etkilidir. Dikkat! Yatağınızın derinliklerine gömülmek isteyebilirsiniz.

4. Enya – Watermark

Yalnızca You Tube’da yaklaşık 20 milyon dinleyicinin hoşuna giden Enya, bu sürümle gerçekten bir akor çalmayı başardı. You Tube kullanıcısı MissDistarr60’ın belirttiği gibi: “On binlerce mil uzakta yaşayabiliriz, ancak bu müzik her birimizi etkiliyor. Hepimizin paylaştığı duygulara dokunuyor.

5. Coldplay – Strawberry Swing

Müzik videoları açısından, bundan daha eğlencelisi yok. Bununla birlikte, yumuşak enstrümanlar ve fısıldayan vokaller sinirlerinizi masaj eder ve (bu grup için şaşırtıcı şekilde) ruh halinizi diğer birkaç şarkı gibi yükseltir. İyi iş çıkarmışsın Coldplay!

6. Barcelona – Please Don’t Go!

Rahatlatıcı müzikler – Bu gerçekten güçlü bir şarkı; bazılarına göre, duyguları gevşetmekten ziyade, duyguları çalkalamak için daha fazla etki ediyor. Fakat sabit, sakin akorları ve keskin acı veren enstrümanları, üzüntü gözyaşlarını ya da daha önce bilinmeyen uyku ritimlerini uyandıracak kesin unsurlar ekler.

7. All Saints –  Pure Shores

Listeye garip bir ekleme, ancak yine de,  Pure Shores  daha önce gözden kaçmış olabileceğiniz bir rahatlatma havası sunuyor. Işıkları söndürün, kulaklığınızı takın ve kendiniz için dinleyin.

8. Adele- Someone Like You

Rahatlatıcı müzikler – Adele’nin ikonik Someone Like You’ su gibi  biriyle tanışmaya ihtiyacım varYoutube’ da 500 milyondan fazla kişi tarafından incelendiğinde, sanatçının hayatının geri kalanında yaşayabileceği bir şarkı. Yine de her yerde inanılmaz vokaller veya dokunuş sözleri değil, her yerde olduğu için teşekkür edecek; bu bilim.

9. Mozart – Canzonetta Sull’aria

Listedeki tek klasik şarkı olan Mozart’ın  Canzonetta Sull’aria’sı “Esaretin Bedeli filmindeki” gibi birçok kişi tarafından tanınıyorAsıl opera  “Figaro’nun Evliliği” ‘nden,  stresli bir günde dinlemek iyi gelecektir.

10. Cafe Del Mar – We Can Fly

Bir kumsalda oturduğumuzu, We Can Fly’ın hüzünlü aracı olarak sizi uzaklara sürüklenen bir hedefe yönlendirdiğinizi hayal edin. Geçmiş seyahat şovlarını anımsatan Cafe Del Mar, bununla ihtiyaç duyulan hislerinizi mükemmelleştirir.

Başa dön tuşu