Matematik

Matematik Nasıl Öğretilir? – Temel Matematik Öğretme Stratejileri

Matematik Nasıl Öğretilir – Matematik öğretimi başlı başına bir sanattır. Hayatın ta kendisi olan matematik, doğru yöntemlerle öğretilemediği zaman çocuklarda olumsuz tepkilere yol açmaktadır. Matematikte başarılı olmuş insanların hayat hikayelerinde, onlara matematiği –bir şekilde- sevdiren bir öğretmen mutlaka vardır.

Matematiğin yapı taşları çocuklarda erkenden, henüz bir çocukken, temel becerileri öğrenirken kurulur. Bu yazıda size matematiği kolay öğretme ile ilgili bazı küçük tekniklerden söz edeceğiz.  

Bir: Tekrarlama yapmak

Matematik Nasıl Öğretilir – Öğretmenlerin matematik becerilerini geliştirmek için kullanabilecekleri basit bir strateji “tekrar”dır. Özellikle “Aralıklı Tekrar (Sistematik Tekrar)” öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlayan beyin uyumlu bir tekrardır. Önceki formülleri, dersleri ve bilgileri tekrarlayarak ve gözden geçirerek, öğrenciler kavramları daha hızlı bir şekilde daha iyi anlayabilirler.

Johns Hopkins Üniversitesinden Profesör W. Stephen Wilson’a göre, öğrenciler öncelikle matematiğin temel kavramlarına hakim olmalıdırlar. Tekrarlama, öğrencilerin zaman kaybetmeden kavramlarda ustalaşmasını kolaylaştıran basit bir araçtır. 

Minnesota Üniversitesi’ne göre, günlük yeniden döngüler veya incelemeler, önceki dersi tekrar gündeme getirecek ve öğretmenlerin bu önceki beceriler üzerine inşa etmesine izin verecektir.

İki: İzleme sınavları yapmak

Matematik Nasıl Öğretilir – Öğretmenler, toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi basit sayı kavramlarının ilerisine geçerken, önceki sınıflara ait bilgileri hatırlama ve gözden geçirmek için farklı testlerle bu bilgileri yoklanmalıdırlar. 

Öğretmenler bunu sınıfta üniteden sonra kısa bir test yaparak, gerekirse not vererek, öğrencilerinin matematiksel düşünme becerilerini ve basit temel bilgilerini ve bunları hatırlayıp hatırlamadıklarını ölçmüş olacaklardır. 

Sınav, öğrencilerin zaman dilimi içinde daha fazla soruyu doğru cevapladığını gösterdiğinde, öğretmenler öğrencilerin temel becerilerde ustalaştığı sonucuna varabilirler. 

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Üç: İkili grup çalışması yapmak

Matematik Nasıl Öğretilir – Matematik bir ders kitabından, derslerden veya sınav stratejisinden öğrenmekle sınırlı bir ders değildir. Öğrencilerin farklı öğrenme stilleri vardır ve en iyi sonuçları elde etmek için tüm öğrenme stillerini geliştirmeye yardımcı olacak derslere ihtiyaçları vardır.

Grup çalışması, öğrencilerin bir arkadaşla çalışmasına ve problem çözmesine olanak tanıyan basit bir stratejidir. Bir öğretmen temel eğitimi verdiğinde, problemler üzerinde derinlemesine çalışmaları için sınıfı çiftli gruplara ayırırsa bu oldukça yararlı öğrenme olacaktır.

Çiftler bir ekip olarak çalıştığından, öğrenciler sorunları tartışabilir ve sorunları çözmek için birlikte çalışabilirler. İkili çalışmanın amacı, öğrencilere gelecekteki matematik problemleri ve gerçek yaşam için gerekli olan eleştirel düşünme becerilerini öğretmektir.

Dört: Teoriden Pratiğe – Uygulama araçları

Matematik Nasıl Öğretilir – Oyuncak bloklar, meyveler topların veya diğer uygulama araçları kullanmak, öğrencilerin basamak değerini anlama, toplama, çıkarma ve diğer temel matematik alanlarının temellerini öğrenmelerine yardımcı olur. 

Kanada Ulusal Yetişkin Öğrenimi Veri Tabanından Kate Nonesuch’a göre, teoriklerin pratiğe dönüşmesinde kullanılan uygulama araçları problem çözme sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur; böylece öğrenciler bilgiyi tam olarak anlayabilirler.

Uygulama araçları, öğrencilerin temel becerileri öğrenmesini ve anlamasını kolaylaştırır. Bunlar, öğrencilerin geleneksel dersler ve tekrarlar yerine en iyi uygulamalı deneyim ve inşa yoluyla öğrendikleri zaman idealdir.

ZM

Beş: Matematik oyunları

Matematik Nasıl Öğretilir – Sınıfta öğrenilen bilgileri pekiştirmek öğretmenler için her zaman kolay bir görev değildir. Ancak matematik oyunları, dersi ilginç kılma fırsatı sağlar ve öğrencileri kavramları hatırlamaya teşvik eder.

Oyunlar, sınıfın büyüklüğüne, bilgisayarların kullanılabilirliğine ve öğretilen derse bağlı olarak değişebilir. 

Öğretmenler belirli beceriler için bilgisayar oyunlarını kullanabilir veya dersi daha eğlenceli hale getirmek için sınıf oyunlarını kullanmayı seçebilirler. Öğretmenler, öğrencilerin materyali öğrenmelerine yardımcı olmak için oyunlara bir strateji dahil ettiklerinden emin olmalıdır.

Matematik becerileri hayatın önemli bir parçasıdır. Öğrencilere en fazla yardımı sunmak için, öğretmenlerin öğrencilere gelecekte büyüme fırsatı verecek çeşitli stratejiler bulmaları gerekir.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Matematik Eğitimi – Çocuklara Matematik Çaktırmadan Nasıl Öğretilir?

Diskalkuli / Matematik Öğrenme Güçlüğü – Çocuğunuz Matematikle mi Boğuşuyor?

Başa dön tuşu