Hafıza GeliştirmeÖğrenme ve Eğitim

Sistemli Tekrar / Aralıklı Tekrar Yöntemi Nedir?

Sistemli Tekrar / Aralıklı Tekrar Nedir: Aralıklı tekrar, beyninizin öğrendiklerini hatırlama yeteneğini artırma yöntemidir. Fikir oldukça basittir: Öğrendiğiniz bilgileri hatırlayıp hatırlamadığınızı sürekli artan aralıklarla test ederek, bunları yalnızca yarın değil, gelecek yıllar için de hatırlama şansınızı artırabilirsiniz. Öğrendiklerinizi giderek artan zaman aralıkları içinde tekrar ettiğinizde, bunları daha yavaş unutursunuz!

Aralıklı Tekrar Yöntemi Nasıl Çalışır?

Sistemli Tekrar / Aralıklı Tekrar Nedir: Beyninizi bir kas gibi veya bir pazı gibi düşünün. Daha güçlü kollara ve kaslara sahip olmak istiyorsanız, doğrudan bir spor salonuna gidebilir ve hemen yoğun bir şekilde ağır halterler kaldırmaya çalışabilirsiniz. Ancak kas gelişiminde bu şekilde spora başlama ve kas geliştirme hiçbir zaman tavsiye edilmez. Öte yandan, 5 kiloluk ağırlıklar kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Yorulunca dinlenmek için kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz. Bir dahaki sefere spor salonuna geldiğinde, 8 -10 kilo kaldırmayı deneyebilirsiniz. Birkaç gün sonra 25 -30 kilo deneyebilirsiniz. Her bir antrenmanda daha ağır olan bloklarla aralıklarla çalışarak her seferinde daha güçlü olursunuz. Beyniniz de benzer şekilde çalışır. Aralıklı tekrar bir bakıma beyninizin giderek daha ağır ağırlık kaldırma metodudur diyebiliriz.

Aralıklı Tekrar Yöntemihafıza geliştirme - fotografik hafıza teknikleri

Aralıklı Tekrar Nasıl Yapılmalı? Sadece Tekrar Etmek Yeterli Mi?

Sistemli Tekrar / Aralıklı Tekrar Nedir: Esasen “Aralıklı Tekrar Nedir?” sorusunun cevabı buraya kadar izah edildiği kadar basit değildir. Öğrenme ve anlama amaçlı yapılan aralıklı tekrarlar ile ezber için yapılan çok tekrar arasında ciddi farklılıklar vardır. Tekrar nasıl yapılmalı konusunu daha detaylı inceleyen aşağıda linki verilen makaleyi de okumanızı tavsiye ediyorum.

ARALIKLI TEKRAR NASIL YAPILMALI

Sistemli Tekrar / Aralıklı Tekrar Nedir: Aralıklı tekrarın hangi zaman aralıklarında yapılması gerektiğiyle ilgili basit bir şekil yukarıda verilmiştir. Ancak aralıklı tekrarın hangi aralıklarla yapılacağı konusunun özellikle “İngilizce Öğrenme” uygulaması olan “Mega İngilizce” uygulamasıyla ilgili örnek için aşağıda linki verilen “İngilizce Öğrenmede Sistematik Tekrar” başlıklı makaleyi okumanız konuya tam olarak hakim olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu makalede “Aralıklı Tekrar Konusu” ile ilgili grafik daha hassas ölçekte sunulmuştur.

İNGİLİZCE ÖĞRENMEDE SİSTEMATİK TEKRAR

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

MEGA İNGİLİZCE

İNGİLİZCEYİ ÇOCUKLARIN ANA DİLLERİNİ ÖĞRENDİKLERİ GİBİ DOĞAL ÖĞRENİN!

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Neden Aralıklı Tekrar Yöntemini Kullanmalıyız?

Aralıklı tekrarlar yapmadığınız sürece öğrendiklerinizi kısa sürede unutacaksınız. Aynı bilgi şu veya bu sebeple size tekrar lazım olduğunda, tekrar en başta harcadığınız zaman kadar süre harcamanız gerekecektir. Bu hem motivasyonunuzu bozacak, hem zamanınızı boşa harcamanıza sebep olacak, hem de kendinize olan güvenin kaybolmasına neden olacaktır.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu