İlham Veren Hikayeler

Mahatma Gandhi – Mahatma Gandhi’den Efsane Cevaplar!

Mahatma Gandhi ve Efsane Cevaplar – Dünya tarihinde pasif direnişi ve başarısı ile bilinen Mahatma Gandhi hayatında birçok ilham veren hikayelere ve güzel sözlere imza atmıştır. Adına atfedilmiş çok sayıda ilham veren hikaye vardır. Bu da onun yaratıcı ve ilham veren sözlerine atıf yapan hikayelerinden biridir.

Mahatma Gandhi ve Efsane Cevaplar

Mahatma Gandhi Londra’da hukuk okurken Peters soyadlı, kötü niyetli ve kibirli bir hocası vardı. Gandhi onunla her karşılaştığında hiç boyun eğmedi, hep dik durdu ona yanıt verirken. Bir gün Peters üniversite kantininde bir şeyler atıştırırken Gandhi tepsisini alıp yanına oturdu. Hocası kibirli bir ifadeyle şöyle dedi:

Gandhi, anlamıyor musun? Hiçbir zaman bir domuz ve bir kuş yan yana oturamaz.

Gandhi: “Sakin olun hocam, ben uçuyorum öyleyse!” deyip bir başka masaya geçti.

Profesör Peters öğrencisinin kendisini domuz yerine koymasına çok içerledi. Bunun acısını çıkarmak amacıyla yapacağı sınavda ona bir ders vermek istedi ama Gandhi soruların hepsini doğru cevapladı. Sıra can alıcı soruya gelmişti.

Gandhi, yolda yürürken iki çanta görüyorsun, biri akıl diğeri para dolu. Hangisini alırdın?Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

Gandhi hiç tereddüt etmeden şu yanıtı verdi: “Para olanı hocam!

Ben, senin yerinde olsam diğerini alırdım. Sence de öyle olması gerekmez mi?” dedi hocası.

Gandhi’nin yanıtı şu oldu: “Herkes ihtiyacı olanı alır!

Profesör öyle kızmıştı ki sınav kağıdına “APTAL” yazıp Gandhi’ ye kağıdı uzattı.

Gandhi bir yere oturup birkaç dakika düşündükten sonra profesöre dönüp şunları söyledi: “Kağıda imzanızı atmışsınız ama bana bir not vermemişsiniz!

www.ilhamverenhikayeler.com

Fedakarlık ve Cömertlik – Bakır Para Altından Kıymetli Olabilir !

Başa dön tuşu