İlham Veren Hikayeler

Fedakarlık ve Cömertlik – Bakır Para Altından Kıymetli Olabilir !

Fedakarlık ve Cömertlik – İlham Veren Hikayeler : Ülkemizdeki insanlar zor günlerde hemen kenetlenebiliyor. Bu bizim insanımıza özgü bir özellik. Gerçekten yardıma ihtiyaç duyan birilerinin olduğunu bildikleri sürece dünyanın hiçbir yerinde hayal edilemeyecek yardımlar toplanabiliyor.

Yardım kampanyalarında “Yardım için göndereceğim 10.- TL ne işe yarayacak ki” dememeli insan.

Damlaya damlaya göl olabiliyor.

Ayrıca bazen 10.- TL’lik bir yardım binlerce liralık yardımdan daha da değerli olabiliyor. Bunu harika bir şekilde anlatan ilham veren bir hikayeyi bugün sizinle paylaşmak istiyorum. Okumak yerine hikayenin video versiyonunu aşağıdaki kısa klipten izleyebilirsiniz.

***

Fedakarlık ve Cömertlik

Mahatma Gandhiji köy köy, şehir şehir geziyor ve Sangh Charkha hareketi ve organizasyonu için yardım topluyordu.

Bu yardım toplama gezilerinden bir tanesinde Orissa’da bir konuşma yaptı. Konuşmasından sonra çok yaşlı ve yoksul bir kadın kalktı ve Gandhiji’ye doğru yürüdü.

Saçları iyice beyazlamış ve yaşlılıktan beli bükülmüştü. Gönüllüler onu durdurmayı denedi, ama o gönüllüleri iterek o Gandhiji’ye yaklaştı.

Benim Gandhiji’yi görmem lazım” dedi yaşlı kadın ve gelip onun dizlerine dokundu. Beline sarılmış kuşağından bakır bir maden para çıkardı ve Gandhiji’ye verdi.

Gandhiji bu bakır maden parayı dikkatlice aldı.

Yardım fonundan mali olarak Jamnalal Bajaj sorumluydu. Gandhiji’den bakır parayı almak istedi. Ancak Gandhiji bakır parayı vermeyi reddetti.

Jamnalal Bajaj gülerek, “Sayın Gandhiji, bana binlerce rupilik çekleri güveniyorsunuz da, bu basit bakır parayı mı güvenmiyorsunuz?” dedi.

Gandhiji, “Bu bakır para o binlerce rupilik çeklerden çok daha önemli. Bir insanın milyonlarca rupisi varsa ve bundan birkaç binini veriyorsa bunun çok büyük bir önemi yoktur” dedi.

Muhtemelen bu yaşlı kadının tüm sahip olduğu para bu. Ve sahip olduğunun tamamını bana verdi. Bu olağanüstü bir fedakarlık ve cömertlik. Benim için bu maden para binlerce rupilik çeklerden çok daha değerli” diye devam etti.

Gerek yardımlarda, gerek koyduğunuz hedeflere ulaşma anlamında fedakarlığın ölçüsü sahip olduklarınızın ve sevdiğiniz şeylerin ne kadarından vazgeçebileceğinizin miktarıdır.

Fedakarlık aynı zamanda bir şeyi ne kadar istediğinizin de ölçüsüdür.

© 2005 – Mega Hafıza Ltd. Şti

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı