BaşarıKişisel GelişimMotivasyon

Kişisel Gelişim Filmleri – En İyi 10 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel Gelişim Filmleri – En iyi 10 kişisel gelişim filmi: Filmler hayata dair öyküleri görsel ortamda insanlara sunar, uzun yılların yaşanmışlıklarını beyaz perde üzerinden gözlerimize sokar. Hani “Hayatım roman, çevrilse film!” derler ya; yalan değil, film sektörü de böyle çalışıyor zaten! Ara sıra rayından çıksa da, film sektörü bağımsızlığını koruduğu sürece kayda değer, mesaj dolu çok sayıda filmler yaptı ve yapmaya da devam etmektedir.

Filmler çeşitli başarı öykülerini anlatan temalarla çevrilmiştir. Bir tipoloji üzerinden başarmış bir insanı anlatır; harika mesajlar yüklüdürler. Diyebilirim ki filmler, kişisel gelişim de dahil olmak üzere hayatımızın farklı yönlerinde bizim farklı düşünmemizi sağlayarak, yaşanmış konuları anlamamıza yardımcı olabilirler.

Bu makalede size önereceğimiz kişisel gelişim  filmleri hem kişisel hem de profesyonel olarak, mükemmel olabilmenin veya kişisel gelişimimizi nasıl sağlayabileceğimizin geçerli örneklerinin arasından seçilmiştir.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Kişisel gelişim filmleri adları ile değerlendirilmemektedir. Adının ne olduğu hiç önemli değildir. Önemli olan, filmi izleyip de “Bu filmin konusu neydi? Ne öğrendim? Kendimi geliştirmede ben yapabilirim?” gibi mesajları almak ve kendi hayatımız üzerinden kendimizi yeniden düşünmektir.

İŞTE EN İYİ 10 KİŞİSEL GELİŞİM FİLMİ

10 – A BEATIFUL MIND – AKIL OYUNLARI  – 2015

2015 yılında Türkiye’ye gelip bir de konferans veren ve bu konferansta “Matematik olmayan ülkede adalet olmaz!” diyen John Forbes Nash Jr.’ın kişisel hikayesini konu alan “A Beatiful Mind”, kişisel gelişim için size önereceğimiz önemli bir film.

Şizofreni hastası olan John Forbes Nash Jr. aynı zamanda bir matematik dehasıdır. Bir yandan bu hastalıkla ilgilenirken, öte yandan birçok bilim dalında devrim yaratan bir matematik teorisi geliştirmiştir.

Bu filmin asıl büyüleyici yanı Nash hastalığıyla ilgili sunduğu perspektiftir. Nash’in tutumunun, iyi hastaya bir örnek olarak semptom ve halüsinasyonlarıyla yüzleşmeye istekli olmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu yapabilmek için Nash’in sevdiği insanlara güvenmeyi öğrenmesi gerekiyor.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Bu film, bu istisnai insanın, “her sorunun bir çözümü” olduğuna göre bir kural veya norm uygulayarak, hayatı boyunca şizofreni ile yaşamayı nasıl öğrendiğini anlatıyor.

Hayır, şansa inanmıyorum, ama bunu hak edenlere değer verdiğime inanıyorum.” diyen John Nash, bir başka önemli cümlesi de şuydu:
Gerçeği fanteziden ayıran şey ancak kalpte bulunabilir.

Filmde Nash’i “Russell Crowe” yorumlamıştır. Film, 1994’te Nobel Ödülü’nü kazandı. Bu film sadece parlak bir matematikçinin değil, hayatındaki ana engellerin üstesinden gelebilecek bir adamın hikayesini anlatıyor ve bize bir ders veriyor:

Gelişmek istiyorsanız çaba gösterin; ısrar edin ve asla vaz geçmeyin.

Fragmanı İzleyin:

9- THE SHIFT – DEĞİŞİM – 2009

Yaşamın Anlam Aşamasına Geçmek

The Shift”, Amerika Birleşik Devletleri’nde Michael A. Goorjian’ın yönettiği bir film. Baş kahraman, ünlü “Kendi Kendine Yardım” kitabının yazarı olan Wayne Dyer.

Film boyunca, Dr. Wayner Dyer, birlikte çalıştığı farklı insanlara rehberlik ediyor ve manevi bir danışman olarak hizmet ediyor. Konuşmaların ve deneyimlerin kullanılmasıyla, yaşamın belirli bir nehre akan bir dere olmadığını anlamalarını sağlamaya çalışıyor. Bunun yerine, her bireyin kendi yolunu bulmasına ve kendi “içinde” olanlarını keşfetmelerine yardımcı olmaya çalışıyor.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Filmden bazı tavsiyeler:

Bilinçli yaşayın: Şimdiki anın tadını tamamen çıkarın. Bu anda burada olun ve zihninizin başka bir yerde dolaşmasına izin vermeyin.

Egodan uzak durun: işiniz veya zenginlikleriniz tarafından tanımlanmadığınızı unutmayın. İçinizden yaşarken, yalnızca nasıl bir insan olduğunuza, herhangi bir etiketi veya eşyaya sahip olmadığınıza odaklanan o ruhsal varlıktan, iyiliğiniz içinizden akmaya başladığınız zaman.

Mükemmelliği bir kenara bırakın: Mükemmel olmak zorunda olmadığınızı bilin. İnsanlar mükemmel değildir ve mutlu olmak için mükemmel olmanıza gerek yoktur.

Şöhretinizle tanımlanmadığınızı bilin: Yaşamlarımızı, başkalarının bizim hakkımızda düşündüğü şekilde yaşarsak, özgürlüğümüzü kaybederiz. Herkes ne istediğini düşünmekte özgürdür, ancak başkalarının düşünceleri kararlarımızı, eylemlerimizi veya yaşam tarzımızı etkilememelidir. İtibar, başkalarının sizin hakkınızda yarattığı görünmez bir şeydir. Bu bizim önem vermememiz gereken bir şey. Gerçekten önemli olan, dışarıda olanlar değil içinizdeki doğrulardır.

Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

Yargılamadan kendinizi dinleyin: Düşünce gücü ile ego sürekli bir hakimiyet kavgası içindedir. Verdiğimiz kararlarda, ego, düşünce gücümüzü bastırmak isteyebilir ve hatta vereceğimiz kararlara müdahale etme eğiliminde olabilir. Egoya dayalı verdiğimiz kararlar ise daha yargılayıcıdır. Oysa düşüncenin itici gücü bizi daha muhakemeli yapar. Üstelik, egoyu da doğru yönlendirebilir. Mükemmeliyetçi olmak istiyorsanız yargılayıcı tarafınızı kontrol altında tutmalısınız. Burada en doğru tavır doğal olmak, yargılamadan önce kendi iç sesinizi dinlemektir. Etkileşime kapalı yönlerinizi açmaktır.

Bu film, yaşamımızda olmak istediğimiz yerin, o anda bulunduğunuz yer olup olmadığını kendimize sormamızı sağlayacak bir nitelikte film. Eğer gerçekten yaşıyorsak veya hayallerimizi ve mutluluğumuzu kabul etmemize izin veriyorsak, kendimizi gerçekleştirmenin peşine düşmeliyiz. Biz kendi hayatlarımızın mimarıyız. Bununla ilgili bir şeyler yaparsak ve hayatımızı özel ve kişisel bir şekilde yönlendirirsek, her şeyin kendine özgü bir anlamı olduğunu görebiliriz.

Hayatının nasıl şekillenmesini istiyorsan, düşüncelerinden vazgeçme, hayallerini ise koruma altına al.

Fragmanı izleyin:

8- UMUDUNU KAYBETME (THE PURSUIT OF HAPPYNESS) – 2006

Will Smith’in başrol oynadığı 2006 yapımı film, kişisel gelişim konusunda harika bir film. Film gerçek hayattan, Chris Gardner’ın hikayesini anlatıyor. Smith’in bu filmdeki rolüyle en İyi erkek oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığına gösterilmesine neden olmuştu. Filmde Chris Gardner, kendisi ve oğlu için daha iyi bir yaşam bulmaya çalışan boşanmış bir baba rolünde. Her ikisi de mutluluk ararken ve daha iyi bir yaşam hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken bir dizi engelle karşılaşacaklardır. Bu hikayede, bir erkeğin günlük hayatında başarı için sürekli bir savaşta nelerle karşılaştığını görebiliriz. Gerçek şu ki, bu film yaşama karşı motivasyon gücü sağladığı gibi, başarmanın ve hayal gücüne sahip olup bu gücü korumanın önemine parmak basıyor.

Fragmanı izleyin:

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

7- INVICTUS – YENİLMEZ (2010)

Bu film de yaşanmış hayat öykülerinden biri. Nelson Mandela’nın hapisten çıkarıldığı ve Güney Afrika’nın başkanı olduğu zamana gidiyoruz. Bundan sonra, yeni atanan başkan, 1995 yılında Rugby Dünya Kupası’nı kazanması için ulusal rugby takımını motive ediyor. Amacı, bir iç savaşa yol açabilecek ciddi bir sosyal çatışmayı önlemek için ülkedeki siyah beyaz nüfusları kaynaştırmak. Yani iç barışa hizmet edecek bir hamle yapmıştı.

Clint Eastwood’un yönettiği ve Morgan Freeman ve Matt Damon’ın oynadığı bu film, sıkıntılı bir ülkede inanmış ve motivasyonu yüksek bir ekibin, kişisel gelişim ve zafer kazanma mücadeleleri hakkında, sert ama güzel bir hikaye ile anlatılıyor. Bu arada, bir rugby hayranı değilseniz ve o kupanın sonuçlarını bilmiyorsanız, araştırmadan önce filmi izlemeniz en iyisi.

Fragmanı izleyin:

6- GOOD WILL HUNTING – CAN DOSTUM

Bu film, kişisel gelişim alanında mükemmel bir örnek. Matematik ve fizikte gerçekten yetenekli olan genç bir asi ve baş belası olan Will Hunting’in (Matt Damon) hikayesini anlatıyor. Öğretmeninin kendisini daha iyi bir yaşam için çabalaması konusunda motive etme çabalarına rağmen, en büyük engel yine Will’in kendisiydi. Ama sonunda izleyin ne oldu?

Fragmanı izleyin:

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

5- FORREST GUMP

Kişisel gelişim filmleri içinde en ünlü olanlarından biri Forrest Gump’dır. Aynı zamanda inanılmaz bir kişiliğe ve kıskanılacak bir canlılığa sahip, hafif zihinsel bozukluğu olan bir adam olan Forrest Gump (Tom Hanks) ‘in hikayesini anlatıyor.

Film, Vietnam Savaşı dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri tarihinde çok önemli bir süre boyunca ana karakterin hayat hikayesini anlatıyor. Bu karakteri bazı ünlü tarihi figürlerle komik ve meraklı bir şekilde birleştiriyor.

Fragmanı izleyin:

4- 3 IDIOT – 3 AHMAK

Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatan film izlenme rekorları kırdı. 2009 yapımı film, eğitim sisteminin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşının yaşadıkları maceraya dayanıyor. Üçlünün başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri bile anlaşılmaz bir şekilde kara bir tablo. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize kişisel gelişim açısından düşündürücü bir film sunuyor.

Fragmanı İzleyin

3- SOCIAL NETWORK – SOSYAL AĞ 2010

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir fenomene dönüşmüş olan ve milyonların sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü anlatan bir film.

Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg dışlandığı kız arkadaşları grubundan intikam almak için bir sosyal ağ sitesi oluşturuyor. Bu, daha sonraları meşhur Facebook olarak bilinecekti. Önce sadece Harvard’da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne tüm dünyada yayılmaya başlar.

Fragmanı İzleyin:

2- THE FOUNDER – KURUCU – 2016

İki kardeşin yenilikçi fast food restoranını (McDonald’s), hırs, inat ve acımasızlık kombinasyonu ile dünyadaki en büyük restoran işletmelerinden birine haline getiren bir satış görevlisi Ray Kroc’un hikayesi.  Linda Cardellini, Patrick Wilson gibi oyuncuların kadroda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Lee Hancock oturuyor. Filmin başkarakterini ise ünlü aktör Michael Keaton canlandırıyor.

Fragmanı izleyin

1- STEVE JOBS – 2015

Kişisel gelişim filmleri içinde birinci sıradaki filmin başlığı “Steve Jobs”. Teknoloji devi Apple şirketinin kurucusu ve 20. yüzyılın dahi isimlerinden Steve Jobs’ın yaşam öyküsünü yeni bir perspektif ile beyaz perdeye aktaran filmin yönetmenliğini Oscar’lı yönetmen Danny Boyle üstlenirken senaryo Oscar Ödüllü Aaron Sorkin’e ait. Steve Jobs’un bilge ve bir o kadar da hırslı yönünü izleyeceğimiz film Jobs’ın özel hayatına da el atıyor. Kızı Lisa ile olan ilişkisini gözler önüne seren film Walter Isaacson’ın kitabından uyarlandı. Steve Jobs’ta Michael Fassbender ve Kate Winslet’a Seth Rogen, Jeff Daniels, John Steen, Michael Stuhlbarg eşlik ediyor.

Fragmanı izleyin

Başa dön tuşu