Sinema / Film / Video

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Filmler – En İyi 12 Film

Tüm zamanlarda yapılmış en iyi filmler / En iyi 12 film: Hangi filmlerin şimdiye kadar yapılmış en iyi filmler olduğuna karar vermek oldukça zor. Şunu unutmayalım, film insan ırkının başına gelen en görkemli eğlence ve sanat ortamlarından biri. Ve, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla şey var. Filmler alanında yapımların hiçbiri dışlanamaz. Hayal gücü sınırsız olan bir çocuk olsun, umutsuz bir romantik yapıt, tarihi epik öyküler ya da çevremizdeki gerçek dünyayla ilgili belgeseller var, kelimenin tam anlamıyla herkes için yapılmış bir şeyler var.

Filmlerin bizi birleştirme, bize ifade etmemiz gerektiğini bile bilmediğimiz duygular için bir çıkış noktası oluşturma ve bize birkaç saat boyunca basit ve eğlenceli bir kaçış yapma imkanı veriyorlar. Filmler ekranın bir bölümünde yansıttıklaryla ufuklarımızı genişletiyorlar, hayal gücümüzü derinleştiriyorlar, stresi hafifletiyorlar ve ellerinden gelenin en iyisini sunarak bize gerçek kendimize bir bakış atmamızı sağlıyorlar.

Bu listedeki filmler en sevdiğiniz olmayabilir, ancak hepsinin kültür ve film yapımı üzerinde etkisi olduğu kesin. Kişisel Gelişim Merkezi’nin “Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Filmler – En iyi 12 Film” başlığı altında sizler için seçmiş olduğu yapıtlar tarih sırasına göre şöyle;

TÜM ZAMANLARDA YAPILMIŞ EN İYİ 12 FİLM

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 1

 Doktor Jivago (1965)

Film 1917 Sovyet Devrimi öncesi ve sonrasını yaşıyan bir burjuva aydını olan Dr.jivago’nun öyküsünü anlatıyor. Devrimle birlikte inandığı tüm değerler silinip yerine yeni sistemin gelişi Dr. Yuri Jivago’nun hayatını alt üst ediyor. Savaşın acımasızlığı içinde yaşayan Dr. Jivago bir yandan da iki kadın arasında kalmıştır.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 2

The Godfather (Baba)  (1972)

Baba filmi, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü anlatıyor. Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan film o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 3

Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Red.Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 4

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında birçok olay gelişir. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atar. Ancak yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan haberi yoktur.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 5

Cesur Yürek (1995)

13. yüzyılda İngilizler, İskoçlar üzerinde egemenlik kurmuştur. İngiliz soyluları, yeni evli İskoç kadınlarıyla ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. Çocukken ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğü zaman, onun intikam arayışı ülkesinin özgürlüğü için amansız bir savaşa dönüşür.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 6

İngiliz Hasta (1996)

Micheal Ondaatje’ nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar aşk, benlik ve savaşın öyküsünü anlatıyor.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 7

Titanic (1997)

Dünyanın hatırlamak istemediği türden felaketlerden olan ‘Titanik faciası’, dev prodüksiyonların yönetmeni James Cameron tarafından çekilen görkemli bir film. Batmaz, sarsılmaz denilen bu büyük lüks yolcu gemisinde yolculuk yapmak adeta bir rüyadır. Ancak bu rüya sadece 4.5 gün serecek ve anısını bir sonraki yüzyıla bile taşıyacak büyüklükte bir kabusa dönüşecektir.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 8

Yeşil Yol (1999)

Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb’un görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 9

Matrix (1999)

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 10

Gladyatör (2000)

Roma İmparatorluğu’na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus’a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 11

Yüzüklerin Efendisi (2001)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, dünyanın kaderini değişterecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor. Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf’ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir.

Tüm Zamanlarda Yapılmış En İyi Film – 12

Limit Yok (2011)

Yaşamı pek de parlak olmayan Eddie, New York’ta düzensiz bir hayat yaşayan ve pek de başarılı sayılmayacak bir yazardır. Kız arkadaşından ayrıldığı bir gün yolda eski bir arkadaşıyla tanışan Eddie’nin hayatı tamamen değişecektir. Eski arkadaşından aldığı bir hap, Eddie’nin beyninin tam kapasite çalışmasını sağlamıştır.

İyi seyirler…

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu