Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ve Kişisel Gelişim’De Yedi Aşama Nedir?

Kişisel gelişim nedir?” diye sorarsanız, bunun cevabı şudur: Her kişi benzersiz bir bireydir ve bu nedenle kişisel gelişim ve büyüme için evrensel bir strateji mevcut değildir. Kişisel gelişim ve büyüme yolları her birey için kişiselleştirilmiş farklı bir yolculuktur. Bu yolculukta yolun kendisini nereye götüreceğinin belirlenmesi bireyin kendisine kalmıştır. Her ne kadar her bir bireyin kişisel gelişim yolculuğu farklı olsa da, bu yolculukta mevcut olan aşamalar için evrensel tanımlar vardır.

KİŞİSEL GELİŞİM’DE YEDİ AŞAMA

Gelişmek ve başarıya ulaşmak istiyorsanız, kendi kendinize büyümeniz için Kişisel gelişim evrelerinin farkında olmanız çok önemlidir.

Birçok kişi hayatlarında daha çok iş yapmak ve daha başarılı olmak isterken, sadece birkaçı kişisel gelişimin belli aşamalarının ne olduğunu ve büyümek için çok zaman ve çalışma gerektiğini biliyor.

Bireysel büyüme veya kişisel gelişim söz konusu olduğunda, insanlar genellikle bunun için kısa vadeli hedeflere ulaşmayı düşünürken, kişisel gelişim ömür boyu sürecek ve asla bitmeyecek bir süreçtir. Kişi bu süreçte büyüdükçe daha iyi olacaktır. Kişisel gelişimin temel prensibi bilgi edinmek, becerileri geliştirmek ve kişisel refah bölgesinden (kişisel rahatlık alanından) çıkmaktır. Kişisel gelişim ve büyüme karşılığını ödese de gerekenleri yapmak zordur.

Büyüme için çeşitli sebepleriniz olmasına rağmen, bu sebeplerin en önemlisi kişisel gelişiminizin hayatınızı daha iyi yönde geliştirebileceği ve değiştirebileceğidir. Kişisel gelişim çok zaman ve emek gerektirir, ancak her gün daha iyi hale gelmeye devam eden kararlı bir kişi iseniz her zaman karşılığını fazlasıyla öder.

Kişisel gelişim, büyümenin belirli aşamalarından oluşan uzun bir süreçtir. Bir sonraki aşamaya geçmek istiyorsanız, bu aşamalardan hangisinde olduğunuzu bilmek çok önemlidir.

Evet, şimdi bu aşamaların neler olduğuna bir bakalım:

Aşama #1: Kendini Bilme

Bu adım Yunus Emre’nin şu dizelerinde gizlidir;

İlim ilim bilmektir 
İlim kendin bilmektir 
Sen kendini bilmezsin 
Ya nice okumaktır

Kişisel gelişimin ilk aşaması, kişinin kendi kendisini analiz ederek, kendisiinin güçlü ve zayıf yönlerini düşünmeye başlamasıdır. Kendinizi bilmeniz, kendinizi daha iyi anlamanıza, ihtiyaçlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve daha fazlasını başarmak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olmaktadır.

Kişisel gelişim, bilgi ve becerinizi geliştirmek için nereye hareket ettiğinizi bilmeniz gerektiğinde, kendi benlik bilginiz olmadan imkansızdır.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Aşama #2: Karşılaştırma

Kendini tanıdıktan sonra başkalarını, özellikle sizden daha iyi olanları tanımak istersiniz. Her ne kadar kendimizi başkalarıyla mukayese etmenin kötü olduğunu hepimiz bilsek de, daha iyi olmak istiyorsanız bu bir başlangıç noktasıdır. Ancak mukayese etmede hassas bir çizgi vardır; “kıskançlık” ile “gıpta etmek” arasında bir fark vardır.

Birisinin başarısını gördüğümüzde bir çoğumuz onun için negatif yönde kıskançlık hisseden, bazılarımız bu başarıya gıpta ederek, yapılan işe özenir ve imreniriz. Çocukken hepimizin “Süperman” olmak istemesi gibi birşeydir bu. Bu Süperman’e karşı olmak ve kendimizi kötü hissetmek demek değildir. Bu Süperman’e özenerek, coşkuyla onun gibi olmayı istemektir. Bu anlamda sizden daha iyi olan model kişinin sırrını öğrenmek istiyorsanız, karşılaştırma yapmak zorundasınız. Herkes farklıdır ve unutmayın bir ömür boyu herkes farklı fırsatlar elde eder. Bunun yanında hepimiz bazı becerilerin başarıya daha hızlı erişmemiz için yardımcı olacağını da biliyoruz.

Başka insanlardan ders alabilir ve yeni beceriler üzerinde çalışmaya başlarsanız, bu harikadır! Ancak:

Başarının anahtarı, kazançları ve kayıpları analiz etmek için önce kendinizi kendinizle karşılaştırmaktır. Zayıf noktalarınızı bilirseniz, onların üzerinde çalışabilir ve daha iyi bir kişi olursunuz.

Aşama #3: Değişme / Değişim

Koca bir boğayı boynuzlarından tutup yere yıkmak istiyorsanız, bunu yapmak için işe önce kaslarınızı geliştirmekle başlamalısınız. İşte tam bu etap kişisel gelişimin üçüncü aşamasını tarif etmektedir. Bilgi, beceri ve görüşlerinizi geliştirerek hayatınızı daha iyi yönde değiştirmeyi düşünmeye başlamanızla, değişmenin ilk adımı atılmış olur.

Değişmenin sebebinin ne olduğu önemli değildir. İster ilham kaynağınız milyarlar kazanan bir zengin olsun, ister daha iyi bir yaşam için mücadele etmek olsun, değişme aşaması size bir gelişme imkanı sağlar ve bu, büyümeye yönelik çok önemli bir adımdır.

Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

Aşama #4: Kabullenme

Artık hayatınızda neyi başarmak istediğinizi biliyorsunuzdur ve değişime daha iyi başlamak için ne kadar çaba ve zaman gerektiğinin farkındasınızdır.

Zayıf olan yönlerinizi artık biliyorsunuz ve onları kabul etmeye hazırsınız. Sonuçta, hiç kimse mükemmel değildir ve kendinizi kim olduğunuz için suçlamaya hiç gerek yoktur. Kendi mevcut durumunuzu kabul etme, kendinizi eleştirmenize karşın kendinize değer vermenize de yardımcı olur.

Neyi iyileştirmek istediğinizi biliyorsanız, sıra kollarınızı sıvamaya gelmiştir.

Aşama #5: Planlama

Yabancı bir dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Hızlı okumak ve hızlı anlamak mı istiyorsunuz? Bir müzik aletini güzel mi çalmak istiyorsunuz? Yaratıcı düşünme becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Nedenleriniz ve seçimleriniz ne olursa olsun, karar verdiğiniz hedeflerinize öncelik verin ve büyümeyi planlayın.

• Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin
• Bir plan yapın ve bu planı yazın. Hatta bu planın bir “Beyin Haritası”nı hazırlayın.
• Başarılarınızı not edin

Planlama, kendinizin gelişmesinde çok önemlidir, çünkü doğru yönde hareket etmenize ve başarılarınızı analiz etmenize yardımcı olur.

Aşama #6: Potansiyelinize Ulaşmak

Kişisel gelişim, çok çalışmayı ve şüphelerinizle, korkularınızla mücadele etmeyi gerektirir. Konfor bölgelerinizden çıktığınızda potansiyelinize ulaşırsınız.

Her gün büyümek için kendi öz-değerinizi hatırlayın. Başarısızlık korkunuz olsa bile, ilerlemeniz için sizi ilgilendiren her şeyi deneyin. Denemeden kendi yeteneklerinizin ne olduğunu bilemezsiniz. Bununla birlikte, zaman baskısı kişisel gelişmeyi imkânsız kılar. Bunun için büyürken sabırlı olma becerinizi de geliştirmeniz gerekir.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Aşama #7: Kişisel Gelişim / Kişisel Büyüme

Kişisel gelişimin tüm aşamalarını adım adım geçerseniz, hedefleri, planları ve gelişmeye devam etme isteği olan bir kişi olarak büyümeye başlar ve büyümeye devam edersiniz.

Kişisel büyüme için zaman çizelgesi olmadığından, bu aşama süreklidir. Ulaşmak için gökyüzü limittir ve her şeyi bildiğinizden emin olsanız da, ona tam anlamıyla asla erişemezsiniz.

Kişisel büyümeniz listenizde yüksekteyse, asla vazgeçmeyin ve gittikçe hep daha fazlasını yapmaya devam edin. Sonuçta, kişisel gelişim, karşılaştığınız engeller ne olursa olsun, iş-yaşam dengesi kurarak, mutlu bir insan olarak kalmanıza yardımcı olan ebedi bir süreçtir. Unutmayın, olabildiğiniz en iyi kişi olmaya odaklandığınızda mümkün olan en iyi hayatı, sevgiyi ve fırsatları kendinize çekersiniz.

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu