Yabancı Dil

İngilizce Öğreniyorum – Dil Öğrenme Motivasyonu

İngilizce Öğreniyorum – Dil Öğrenme Motivasyonu- Bu yazıyı okuyanlara soruyorum; “Kaç kişi birden fazla dil konuşabiliyor? İki dil konuşan? Peki ya üç dil?

Hocam, yıllardır İngilizce öğrenmeye çalışıyoruz, onda bile ilerlememiz yetersizken; nerede birden fazla dil bileceğiz?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama size iddialı bir sır vereyim; 25 dili bile kolayca öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Gerçekten, şaka değil, bu doğru. Bu, dünyanın herhangi bir yerinde doğmuş, herhangi normal bir çocuğun herhangi bir dili öğrenebileceği doğal bir insan kapasitesidir.

İngilizce Öğreniyorum – Çocuğunuzun ailede, dil öğrenmede kritik yaş dönemi olarak da bilinen 7 yaşından önce öğrendiği dilin, yani anadilin, daha sonra hayatta sahip olacakları tek dil olacağını da biliyor muydunuz?

—– Sponsor Bağlantı —–

PARETO PRENSİBİYLE / MEGA İNGİLİZCE

—– Yazının Devamı —–

Leonard Bloomfield, Bir dili edinmenin kuşkusuz ki, herhangi birimizin gerçekleştirmesi gereken en büyük entelektüel başarı olduğunu söylemişti. Bu yüzden, hem kendime ve hem dil öğrenme çabası içinde olan insanlara soruyorum: Neden dil öğreniyoruz?

İngilizce Öğreniyorum  – Öncelikle, hepimiz dil öğreniyoruz çünkü mecburuz. İnsanlar olarak, yürümeyi tasarladığımız, yürümeye ihtiyacımız olduğu gibi; dil öğrenmek için de tasarlandık. Öğrenmeliyiz ve konuşmalıyız. İletişimin en temel aracı dildir. Buna karşı gelinemez.

Ama sonra, içimizde, dili bir eğlence olsun diye öğrenen bazıları da var.

Öğrenme sancısı çekiyorsunuz. Kaç defa, içinizden vaz geçme duygusu geçiyor. Bir mücadeleden geçiyorsunuz. Çaba sarf ediyorsunuz. Her zaman yanlış hissetsek de ödülleri çok büyük olduğu için dil öğrenmeyi seviyoruz.

İngilizce Öğreniyorum  – Bir dili bildikten sonra istediğiniz gibi gezebilir, konuşabilir ve anlaşabilirsiniz. İnsanların kendi dillerinde seyahat etmek ve onlarla iletişim kurmak, konuşmaları çok daha kişisel hale getiriyor. Aslında hayattan daha çok zevk alırsınız, çünkü dili bilmek, size her şeyi kolayca anlama fırsatı veriyor.

Farklı diller bilme sayesinde Dünyanın dört bir yanından daha fazla müzik dinler, daha çok makale, kitap, film ve oyunları kolaylıkla anlarsınız.

Bu yüzden size başka bir soru sormak istiyorum. Hepinizin düşünmesini istiyorum. Sorum şudur: “Öğrenmeyi kolaylaştıran dil eğitimi araçlarından yararlanarak, dil öğrenme engellerini azaltırsak, toplumdaki diğer engelleri de azaltabilir miyiz?

İngilizce Öğreniyorum  – Bazılarınızın ne düşündüğünü biliyorum: Yemek masasındasınız, farz edin! Bir yanda Rus kökenli anneniz, diğer yanınızda güzel Amerikalı kız arkadaşınız, sağlı sollu oturuyorsunuz. Siz bu iki hanımın arasındasınız. Kendinizi bir tercüman olarak kiralanmış, simultane tercüme yapan biri olarak hisseder misiniz?

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

MEGA İNGİLİZCE

İNGİLİZCEYİ ÇOCUKLARIN ANA DİLLERİNİ ÖĞRENDİKLERİ GİBİ DOĞAL ÖĞRENİN!

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Dilsel Görelilik?

Bu yüzden, bütün akşamı her şeyi 3 kez duyarak geçirmelisin. Mükemmel derecede İngilizce ve Rusça konuşabildiğinizi düşündüğünüz halde, şaşkın ve hayal kırıklığına uğramaya başlıyorsunuz. Hangi dili seçtiyseniz onu düşünmek için birkaç dakikalık bir süre almak ve kendi iç düşünmenizi yapmak zorundasınız.

Bilmenizi istediğim dil engelleri hakkında çok daha fazla şey var. Dilsel göreceliliği hiç duydunuz mu? Dilsel görelilik; dil, algı ve düşünce ilişkileri hakkında sorular soran alandır. Bu çekirdek teoriye “Deterministik Teori” adı veriliyor. Bilimsel olarak konuştuğunuz dilin, düşüncelerinizi şekillendirdiğini ve davranışlarınızı etkilediği kanıtlanmıştır.

Dilsel göreliliğin babaları, Benjamin Whorf ve Edward Sapir, Dilinizde bir kelime yoksa, [o kelimenin konseptini] kavramını da bilemezsinizdiyorlar.

Şimdi, bu adamların teorilerinde biraz aşırı olabileceğini düşünüyorum. Bence sizin dilinizde bir kelime yoksa bu kavramla özdeşleşmeniz daha az olasıdır. Bir metinde okumuştum: Almanca konuşan biri İsrail’de, İngilizce dilindeki aşk (Love) hakkında düşüncelerini nasıl değiştirdiğine dair bir hikaye anlatmış.

Anadilin İkinci Dili Öğrenmedeki Etkileri

İngilizce Öğreniyorum  – Almanca ana dili olan kişi, “Falling in love“,  terimini ilk duyuşunu hala hatırlıyormuş. Çünkü “aşık olmayı” hiçbir zaman aniden ve dramatik bir şekilde gerçekleşen bir şey olarak yaşamamıştı ve düşünmemişti. “Falling in” kelimesinden “düşen birini” hayal etmişti. “Falling” kelimesi “Being” kelimesi yerine kullanılmış, bu kelimeyi gerçekten bir fiziksel düşme olarak algılamıştı. Çünkü “Aşka düşmek” derinlikli bir anlama sahipti ve kişi bu kavramın içeriğini kültürel olarak beyninde toparladığında anlam ortaya çıkmıştı.

Ayrıca, beden dilinde de diller arasında ilginç farklılıklar görüyoruz. Ve düşüncelerimizi ve davranışlarımızı etkileyen dillerdeki en belirgin farklılıklar beden dilimizi de şekillendiren kelime hazinesidir.

Dilsel görelilik konusundaki bilimsel bir deney, “cinsiyet” kavramı üzerinden, insanların algısını nasıl etkilediğini göstermiştir.

Bu çalışmada Almanca olarak eril, İspanyolca olarak dişil bir kelime olan “Key” (“anahtar”) kelimesi kullanılmıştır. Bu nedenle, deneklerden anahtarı başka kelimelerle tanımlamaları istenmiştir. Almanca konuşanlar “heavy“, “durable“, “strong“, “useful“, “metal” (“ağır”, “dayanıklı”, “güçlü”, “kullanışlı”, “metal”) gibi kelimeler kullandılar. Ancak İspanyolca konuşanlar “golden“, “lovely“, “little“, “delicate” and “shiny”  (“altın”, “güzel”, “küçük”, “hassas” “ve” parlak “) gibi kelimelerle anahtarı tanımladılar.  Burada Almanca seçilen kelimeler eril, İspanyolca dilinde seçilenler ise dişil kelimelerdi.

Hafızamız dil etiketleriyle şekillenir. Şu ana kadar bir ya da birden fazla dil ile uğraştıysanız hafızanızda o dillere ait etiketler vardır. Bu, bellekte olayları ve deneyimleri şekillendirdiğimiz dil etiketlerini, gerçekten de; “onları hatırlayabileceğimiz şekilde” depoladık.  Örneğin, bildiğimiz tek olumlu duygu kelimesi “Happy” (“mutlu”) ise, tüm olumlu anılar “Happy Memories” (“mutlu anılar”) olarak etiketlenecektir.

Bunun nedeni, zihninizin her şeyi dil etiketleriyle sınıflandırmasıdır, böylece anılarınıza mümkün olduğunca çabuk ulaşabilirsiniz. Ve söylediğiniz ve yaptığınız her şey, verdiğiniz her karar, yaptığınız her konuşma, sadece bazı hatıraların bir sonucudur, değil midir?

Başka bir deyişle, genel olarak, anılarınıza erişme yeteneğiniz aslında genişlik ve kelime bilginizle doğrudan ilgilidir. Dillerimiz sürekli değiştiğinden dil engelleri daha da büyüyor.

Çocukların dil öğrenme yeteneklerinden ve bugün dil öğrenmek zorunda olduğumuz ücretsiz araçların bolluğundan yararlanmaya başlarsak, dil engellerini azaltarak toplumdaki diğer engelleri azaltabilir miyiz?

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

TOEFL SINAVLARINDA EN ÇOK SORULAN İNGİLİZCE KELİMELERİ

HAFIZA TEKNİKLERİYLE ÖĞRENİN!

toefl ve yds sınavı için hafıza teknikleriyle ingilizce

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Bugün toplumda çok fazla sorun var. Dolayısıyla, dil öğrenme bilgisini artırarak, bu farklılıkların üstesinden gelebiliriz; Ayrıca, bu fırsatı değerlendirmek için, 7 yaşından önceki kritik yaş dönemi çocuklar için çok dilli programlar hazırlayabiliriz.

İsrail Jaffa’da “İbrahim’in Çocukları”nın Orchard adı verilen böyle bir program uygulanıyor. Bunu gerçekleştiren ise Filistinli bir adam ile evli olan Yahudi bir kadın tarafından kuruldu.

Hem Arapça hem de İbranice öğreten ve her iki kültürün tatilini kutlayan 3 anaokulu kurdular. Dolayısıyla, bunun gibi programlar insancıl, politik olmayan bir şekilde barışı ve birlikte yaşamayı teşvik etmek için iki dilli eğitimi kullanıyor. Ve bu çok etkili, çünkü dillerimiz kimliğimizin çok büyük bir parçası.

Son olarak, dil öğrenme başlangıcındaki heyecana benzeyen bir örnekle tamamlayalım

Sağır ve kör olup, okumayı ve konuşmayı sonradan öğrenip, üniversiteden bile mezun olan, romanlar yazan, dünyanın çok sayıdaki ülkesinde sonradan öğrendiği konuşma ile konferanslar veren Amerikalı yazar Helen Keller’den okumaya ve öğrenmeye ilk başlama heyecanını anlatan bir alıntı ile örnek alalım:

Birden bire puslu bir bilinç hissetmiştim; sanki unutulmuş bir şey vardı; geri dönen düşüncenin bir heyecanıydı; bir şekilde dilin gizemi bana açıldı. Her şeyin bir adı vardı ve her isim yeni bir düşünceyi doğurdu.” – Helen Keller

***

Tavsiye Edilen İlave Makaleler:

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Başa dön tuşu