Hızlı Okuma

Hukukta Hızlı Okuma – Hukuk Öğrencileri Neden Hızlı Okumalı?

İyi Bir Hukukçu Okuduğunu Anlama ve Kuvvetli Yazma Becerisine Sahip Olmalıdır!

Hukukta Hızlı Okuma – Hukuk okumak; her ülkede, her dönemde, her kesimden öğrencilerin tercih ettikleri sosyal bilimler alanıdır. Ülkemizde hukuk okuyan gençlerin en büyük kaygısı ise “Dağ gibi kitaplara” çalışmak, dersi takip etmenin gerekliliği ve derste hocayı dinlemek, anlamak ve anlatılanlardan, konuşmalardan anlam çıkarmaktır; tüm bu süreçler iki eylemde toplanıyor: Okumak ve yorumlamak…. Hatta söylemek istediğinizi kısa ve etkileyici yazmak…

Hukuk biliminin tarihi insanlığın tarihidir; bu nedenle hukukun bilgi birikimi inanılmaz derecede fazladır. Her dönemde üniversite adaylarının en gözde mesleklerinden biridir. Çünkü tam bir “Meslek”tir. Bu bakımdan Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakülteleri gibi Hukuk Fakültesi de gözde ve zor bir meslektir. Bu zorluğu daha da zorlaştıran ise “mükemmel bir şekilde okuduğunu anlama becerilerine sahip olmamak ve kolay konulu dersleri bile zorlaştırmaktır.”

Bu yazıda hukuk fakültesinde neden iyi bir okuma ve anlama becerilerine ihtiyacınız olduğunu anlatıp siz hukukçu adaylarının işini kolaylaştırmaya çalışacağım. Aşağıda saydığım başlıklara uymanız durumunda kendi kendinize o kocaman kitapları didik didik edebilir, anlayabilir ve yorumlayabilirsiniz.

Mega Hızlı Okuma teknikleriyle hukuk sınavlarında başarılı olacağınızı göreceksiniz.

Soru #1 Hukuk öğrencilerinin neden daha üstün bir mükemmel okuma ve anlama becerilerine ihtiyacı vardır?

Hukukta Hızlı Okuma – Hukuk fakültesi, günde her ders başına –en az- 30 sayfadan fazla yoğun akademik okuma gerektiren bir çarka sahiptir. Öğrencilerin yoğun akademik metinleri hızla kavrayabilmeleri ve akıllarında tutabilmeleri gerekir. Teknik jargon, vaka çalışmaları ve yüksek dereceli kelime hazinesi gerekir.

Doğru okuma ve anlama becerilerine sahip olmak, hukuk fakültesi için sadece arzu edilen değil, aynı zamanda bir gerekliliktir. İlk başta 30 sayfa kulağa pek hoş gelmese de öğrenciler bunun sadece 30 sayfa okuma olmadığını çabucak anlarlar.

Hukuk fakültesi, okuması için metin genellikle birçok insanın aşina olmadığı kelimeler içerir. Bu kelimelere bakmanız ve anlamlandırmanız gerekir. Bu önemli miktarda zaman alır.

Bazen metin, üzerinden geçmeniz gereken vaka çalışmaları içerir. Bunlar oldukça uzun olabilir.

Metin, verilen bağlamda kullanımlarını anlamak için izlenmesi gereken referansları da içerebilir.

Metni hızlı bir şekilde okuyup anlayabilseniz bile bilgileri de hafızanızda tutmanız gerekir. 

Sonuç olarak, tüm bunlar bir araya geldiğinde ezici bir hal alıyor. İnsanlar, hukuk fakültesine ayak uydurmalarına yardımcı olmak için okuma becerilerinin büyük ölçüde geliştirilmesi gerektiğini çabucak fark ediyor.

Kapsamlı kılavuzumuzla, beş kolay ipucunu takip ederek hukuk fakültesinde nasıl hızlı bir şekilde ilerleyebileceğinizi anlatacağız!

1-) Aktif Olarak Okuma Alıştırması Yapın

Hukukta Hızlı Okuma – Metni iyice anlamak ve eleştirel olarak değerlendirmek için kararlılıkla okuyun. Metinde onu ihtiyaçlarınıza bağlayan bağlantıları bulun – sizinle olan ilgisini belirleyin.

Aktif okuma, ihtiyaçlarınızı belirlemenize ve anlamanıza yardımcı olur. Metni gözden geçirdiğiniz zaman tam olarak ihtiyacınız olanı arıyor olacaksınız. Sonuç olarak samanlıkta iğne arayıp onu bulmak çok daha kolay hale gelecek.

Bu en önemli ipucudur. Okuma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, ÇOK ÇOK okumanız gerekir. Pasif okuma ve tekrar okuma (hukuk fakültesi için etkili olmayan) yerine aktif okuma alıştırması yapın.

Bunun için harika bir ipucu, hızlı bir şekilde denemek ve okumaktır. Her kelimeyi anlarken metni olabildiğince çabuk gözden geçirin. Bu, metinle aktif olarak etkileşim kurmanıza ve zihninizin dağılmasına izin vermemenize yardımcı olacaktır.

Okuma yeteneğinizin hızını artırmanıza yardımcı olabilecek bazı harika teknikler var. Bu, aktif okuma becerilerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

2-) Not Alın

Hukukta Hızlı Okuma – Not almak, metni incelemenize yardımcı olur. Metni parçalara ayırabilirsiniz. Bu, metne bir bütün olarak bakmak yerine tek tek ‘parçalara’ bakarak metni anlamayı kolaylaştırır.

Hukuk fakültesine sıklıkla eşlik eden uzun, bilgi içeriği yoğun metinleri okumak tek bir ortak neden sebebiyle zordur: Bu kadar uzun metinleri okuduğumuzda metnin başındaki bilgiler kaymaya meyillidir.

Sonuç olarak başta okuduklarımız ile sonlara doğru okuduklarımız arasında bağlantı kuramıyoruz. Bu, metinde kalıpları görmemizi ve anlamlı bağlantılar oluşturmamızı engeller.

Not almak başlı başına bir beceridir ve insanlar genellikle bunun farkına varmazlar. Gereksiz notlar alma eğilimindedirler, bu nedenle çok fazla dağınıklık yaratırlar. Bu, yazdıklarını gerçekten anlamlandırmalarını zorlaştırır.

Bu makaleyi okurken bile not tutmalısınız. Notları bir bütün olarak onunla birlikte okuyun. Bu, metni bütünsel olarak anlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece anlama yeteneğinizi geliştirecektir.

3-) Okuma Stratejiniz Olmalı

Hukukta Hızlı Okuma – Tam olarak ne aradığınızı bilmek okumayı kolaylaştırır. Sizi ihtiyacınız olan cevaba yönlendiren anahtar kelimeleri belirlersiniz.

Karabatak tarzı okumak yerine, hedefli okuma hem zamandan hem de enerjinizden tasarruf sağlar.

Ne aradığınızı bilmediğiniz zaman, onu tanımak için metni okursunuz. Bu şekilde, metindeki önemli ayrıntıları kaçırabilirsiniz.

Bunun yerine metne stratejik olarak yaklaşmaya çalışın. Kendinize sorun:

Bu metni neden okuyorum? 

Tam olarak aradığınız şeyi bulmanıza ne tür kelimeler yardımcı olabilir?

Daha da fazla yardımcı olan şey, olası sınav sorularını kendiniz bulmaya çalışmanızdır. Bu şekilde, bu soruları aklınızda tutarak cevaplarını bulmak için metni okuyabilirsiniz.

Bu sadece sınavlarınız için pratik yapmanız için harika bir egzersiz olmakla kalmayacak aynı zamanda anlama becerilerinize de yardımcı olacaktır.

4-) Doğru Çalışma Ortamı Oluşturun

Hukukta Hızlı Okuma – Çevrenizdeki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın. Odağınızı olabildiğince lazer keskinliğinde yapmak için bunu yapın.

Kendinizi rahat ettirmek, sizi okumanızı geliştirecek daha odaklı bir duruma sokabilir. Sadece estetik gibi görünse de oldukça etkilidir.

Okurken farklı sesler gibi küçük dikkat dağıtıcı şeyler çoğu zaman bizi bölebilir. Odak noktamız bozulduğunda, daha önce okuduklarımızı unutma eğilimindeyiz. Okumaya devam edip sona ulaştığımız zaman anlam veremeyiz.

Bu nedenle çevrenizdeki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya ve kendinizi rahat ettirmeye dikkat edin. Bunu yapmanın kolay bir yolu, evinizdeki en iyi yeri bulmak ve en sevdiğiniz müziği açmaktır.

Konum herhangi bir şey olabilir; pencere pervazı, balkon, yatağınız, çalışma masanız veya mutfak masası olabilir. Kendinizi rahatlamış ve çalışma havasında hissetmenize yardımcı olacak her şey…

Müziğe gelindiğinde; şart değildir ancak yüksek ve rahatsız edici seslerin boğulmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı melodiyi dinlerken okuduğunuzda hangi notaları bekleyeceğinizi bilirsiniz. Sonuç olarak bu bir dikkat dağıtma değildir. Aksine bir şekilde zihniniz onu birbirine entegre eder ve ayarlar.

Ne tür müzik çalabileceğiniz konusunda önerilere ihtiyacınız varsa, rahatlatıcı müzik tarzı bir şey deneyin . Vücudumuz zaten bu sesleri görmezden gelmeye alışmış durumdadır. Bu nedenle okurken onları çaldığınızda tüm deneyimi çok sürükleyici hale getirecektir.

5-) Dersten Önce Gözden Geçirin

Hukukta Hızlı Okuma – Tüm önemli noktaları hatırlamanızı sağlamak, sınıfta iyi performans göstermenize gerçekten yardımcı olur. Ancak her zaman her şeyi hatırlayamayacağımız için hızlı bir gözden geçirme seansı harikadır!

Revizyonlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için notlarınızı gözden geçirmeye çalışın. Bunları iyice gözden geçirmek, makaleyi bütünsel olarak anlamanızı sağlayacaktır.

Notlarınız, tüm makaleyi parçalarına ayırmış şekilde yani aslında buğdayı samandan ayırarak hazırlanmış ve en kritik parçalarına ayırmış durumda olmalıdır. Bu sayede notlarınızla işiniz bittiğinde metni gözden geçirmeniz her şeyi hemen geri getirecektir.

Bu durum sizin için hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlayacaktır.

Revizyon, okuduğunu anlama yeteneklerinizi geliştirmede büyük bir adımdır. Cevapları bulmak için tekrar okumaktan farklı olarak gözden geçirirken cevapları zaten biliyor olacaksınız.

Tüm teknik jargonun anlamlarını zaten biliyorsunuz ve makalenin farklı önemli yönlerini anlıyorsunuz. Böyle bir bakış açısıyla gözden geçirdiğinizde bağlamda farklı kelimelerin ve ifadelerin nasıl kullanıldığını belirleyebilirsiniz.

Bu sadece okuma yeteneğinizi geliştirmekle kalmaz aynı zamanda yazma stilinizi de geliştirir. Unutmayın ki iyi bir hukukçu olabilmek için okuduğunu anlamak kadar yazma becerilerinizin de kuvvetli olması gerekmektedir.

Sonuç: Önce Okuma Amacınızı Belirleyin! 

Hukukta Hızlı Okuma – Hukuk fakültesinde okumak göz korkutucu görünse de bunu daha kolay ve daha yönetilebilir hale getirecek ipuçları var ve bunları yazı içerisinde size sundum.

Fakat hiçbir şey okuma becerilerinizi düzenli olarak okumak kadar geliştiremez! Burada önemli ayrım; bahsi geçen düzenli olarak okumak Harry Potter romanları okumak değildir. Bunun yerine size Hukuk fakültesinde incelediğiniz, araştırdığınız veya sadece okuduğunuz metinlere benzer bir metin formatı sağlayacak şeyler okuyun.

Müfredatın, dergilerin, hukuk haberlerinin, anlaşmaların, mahkeme kararlarının ve vaka incelemelerinin belirlediği ders kitaplarını okumayı deneyin. Kitap okumayı tercih edeceğiniz zaman Türkiye’de veya Dünya’da ses getirmiş, hukuk alanında da önemsenmiş vaka içerikli, farklı bakış ve yorumların çıkarılabileceği imza kitaplar okumaya yönelin. Muhakkak hukukçulara önerilen birçok roman vardır ancak unutmayın dikkatli ve aktif bir okuma gerçekleşmezse muhtemelen kitabın size önerilme sebebindeki amacı kaçırmış olacaksınız.

Bir şeyler okurken onları bir strateji ile okuduğunuzdan emin olun. Metni okurken ne elde etmek istediğinizi bilin. Ne aradığınızı her zaman bilmeniz için okumaya yönelik hedefli bir yaklaşım kullanın.

Öğrencilik hayatınızda aldığınız farklı notları kullanarak makalenin önemli kısımlarını inceleyin. Bu, makalenin en önemli kısımlarını bütünsel olarak anlamanıza yardımcı olacaktır. Okumak inanılmaz bir şekilde odaklanmayı gerektirir. Rahat ve dikkat dağıtıcı olmayan bir ruh hali oluşturmak da önemlidir.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Adalet Konulu Filmler – En İyi Sosyal Adalet Filmleri Ve Belgeseller

Eleştirel Okuma – Hızlı Okuma Ve Eleştirel Düşünme Nasıl Birleştirilir

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu