Hızlı Okuma

Hızlı Okuma ve Zeka – Hızlı Okuyanlar Daha mı Zekidir?

Hızlı Okuma ve Zeka – Bir müddet sonra yalanları ortaya çıkacak olsa da, dakikada uçuk sayıda kelime okuduğunu iddia edenlerin bile heyecan verdiği hızlı okuma hakkındaki yanılgılardan biri, hızlı okuyanların olağanüstü bir zekaya sahip olduklarının sanılmasıdır.

Bu sanıda bir gerçek var; ama sanılanın tam tersine…

Okuma hızı ile IQ arasında güçlü ve güvenilir bir ilişki olmasa da, hızlı okumanın kişinin zeka düzeyini geliştirmede faydalı olabileceği ileri sürülmüştür.

Bu nedenle bu yazıda, bu terimleri birbirine bağlayan detayların üzerinden geçmeye ve aralarında gerçekten bir ilişki olup olmadığını bulmaya çalışalım.

IQ veya zekâ nedir?

Zekâ iki şekilde tanımlanmaktadır:

Birincisi, öğrenme- anlama yoluyla kişinin çevresiyle olumlu iletişim kurması için bilgiyi uygulama yeteneğidir.

İkincisi ise, IQ, bir kişinin algılanan göreceli zekâsının bir ölçümüdür.

Çoğu zaman, zekâ tek, sabit bir özellik olarak düşünülür. Bununla birlikte, araştırmalar zekânın aslında oldukça karmaşık ve çok boyutlu olduğunu göstermiştir. Bu, zeki olmanın birçok farklı yolu olduğu anlamına gelir.

Aslında zekâ, hafıza, problem çözme ve eleştirel düşünme dâhil olmak üzere bir dizi bilişsel yeteneği içerir.

Bu arada, IQ veya zeka bölümü, problemlerin çözümlerini belirlemek veya sonuçları tahmin etmek için verileri ne kadar iyi kullanabileceğinizi veya hakikat ile nasıl entegre edebileceğinizi gösteren bir derecelendirmedir.

Zekâyı ölçmenin bir yolu IQ testleridir.  Zekâ, birinin akademik başarısına veya gerçek dünyadaki sorunları çözme yeteneğine bakılarak da ölçülebilir.

Burada zekayı hızlı okuma ile karşı karşıya getirdiğimizde, hızlı okuma, kişinin yazılı bilgileri anlama yeteneğini artırma yöntemi olarak düşünülebilir.

Hızlı okuma nedir?

Hızlı Okuma ve Zeka – Hızlı okuma, bir metnin anlamanı yitirmeden hızlı bir şekilde okuma yeteneğidir.

Bir metindeki ana fikir başta olmak üzere önemli bilgileri belirlemek için çeşitli stratejileri içeren bir okuma tekniğidir.

Hızlı okuma, zamandan tasarruf etmenize ve bilgileri daha verimli bir şekilde elde etmenize yardımcı olabilecek inanılmaz derecede faydalı bir beceridir. Ancak bu sadece hızlı okumakla ilgili değil, aynı zamanda okuduğunuzu anlamakla da ilgilidir.

Hızlı okuma becerisi yoluyla bilgileri daha hızlı elde etmenize, verileri daha etkili bir şekilde işlemenize ve daha fazla ayrıntıyı korumanıza yardımcı olabilir.

Hızlı okuma, aynı zamanda, büyük miktarda metni gözden geçirmek için veya belirli bilgileri hızlı bir şekilde bulmanız gerektiğinde de yararlı olabilir.

Hızlı okuma IQ’nuzu artırır mı?

Hızlı Okuma ve Zeka – Uzmanlar, hızlı okumanın, okuduğunu anlamada %33.1’lik bir artışa katkıda bulunduğunu göstermektedir. Anlamı, hızlı kavrayabilen, anlamayı kaybetmeden okuyabilen insanlar bilgiyi hızlı bir şekilde özümseyebilir. Bu tür öğrenciler potansiyel olarak okulda daha başarılı olabilirler.

Bunun nedeni, hızlı okumanın bilgiyi hızlı ve etkili bir şekilde işleme becerisi gerektirmesidir. Ayrıca, iyi bir çalışma belleği ve dikkat süresi gerektirir. 

Hızlı okuma, bilgiyi hızlı ve etkili bir şekilde sindirme kapasitesi gerektirdiğinden, çoğu insan hızlı okumanın bir zekâ işareti olduğuna inanır.

Ayrıca, hızlı okumanın getirdiği faydalar nedeniyle, bazı okuyucular ikisi arasında olası bir ilişki olduğunu öne sürüyorlar. Bununla birlikte, bu argüman sadece okumanın bir kişinin aşağıdakilere maruz kalarak zekasını arttırdığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır:

  • Farklı terimler veya kelimeler üretmek
  • Gelişmiş belleğe sahip olmak
  • Yeni fikirler üretmek
  • Karmaşık ilişkileri anlamak
  • Daha iyi anlamak
  • Beyin aktivitesi yapmak

Okuma hızı zeka göstergesi midir?

Hızlı Okuma ve Zeka – Yayınlanmış çalışmalara gelince, hızlı okuma ile IQ veya zeka arasında bilinen bir bağlantı yoktur. Var olduğu iddia ediliyorsa da aralarındaki korelasyon düzeyi güçlü değildir.

Ancak birisinin hızlı okuma konusunda uzman olması, bu kişinin mutlaka diğerlerinden daha zeki olduğu anlamına gelmez.

Yine de, bu tartışmanın neresinde olursanız olun hızlı okumayı bilmek yararlıdır.  İşte neden hızlı okumanız gerektiğine dair tezler:

Odaklanma ve beyin performansınız artar.

Beynimiz eğitilebilir; çünkü bir kas gibi çalışır. Uyarırsak beynimiz çok daha güçlü, daha dikkatli ve daha işlevsel hale gelir.

Ayrıca, bir şeye konsantre olduğumuzda, tüm dikkatimizi ona odaklama eğilimindeyiz. Bu nedenle biyolojik olarak, yeni sinapslar büyür ve sinirsel bağlantılar güçlenerek daha iyi bir beyin performansına yol açar.

Mantığınız Gelişir. 

Okurken beyniniz egzersiz yapar. Beyninizi daha hızlı okumak için eğittiğinizde harika şeyler olur. Bilgileri organize etme ve önceden depolanmış farklı bilgi parçaları arasında bağlantılar kurma yeteneğiniz gelişir. Okuma hızınız arttıkça daha önce anlaması daha uzun sürecek olan durumlara hızla yanıt vermeye alıştıkça, doğal olarak akıl yürütmede kazanımlar göreceksiniz.

Problem çözme becerileriniz gelişir. 

Hızlı okuma, bilinçaltınıza çözüm bulma fırsatı sunar. Hızlı okumadan kazanılan yeni fikirler, bilinçaltınıza gönderilir ve bilinçaltı, zorluklarınızı veya endişelerinizi gidermek için kullanır.

Hızlı okuma bir yetenek mi yoksa öğrenilebilir bir beceri mi?

Hızlı okuma, pratik ve konsantrasyon gerektirir, ancak biraz odaklanma ve çaba ile hızınızı ve kavrayışınızı geliştirmek kesinlikle mümkündür. Temel okuma hızınızı her geçen gün artırarak, okurken odaklanmanıza yardımcı olacak bir rehber kullanarak ve sadece zihninizle okuyarak başlayabilirsiniz.

Her seviyedeki zeka hızlı okuyabilir. Yater ki, yeterli odaklanma ve kararlılıkla okumayı hızlandırırsanız bu mümkündür. Okuma hızınızı artırmak için göz atma, tarama ve parçalama gibi farklı okuma teknikleri uygulayabilirsiniz.

İşte başlamanız için birkaç ipucu:

1-) Başlangıç hızınızı belirleyerek başlayın. 

Bu sizin “temel” hızınızdır ve herkes için farklı olacaktır. Temel hızınıza sahip olduğunuzda, yavaş yavaş artırmaya başlayabilirsiniz.

2-) Okurken kılavuz olarak bir parmak veya kalem kullanmayı deneyin.

Bu, gözlerinizin dolaşmasını önlemeye ve her bir kelimeye odaklanmanıza yardımcı olabilir.

3-) İlk başta garip gelse bile yüksek sesle okumayın. 

Bu, okuduğunuzu kafanızda “duymaya” zorlayarak hızınızı ve kavrayışınızı yavaşlatabilir.

4-) Yorulmamak veya odağınızı kaybetmemek için sık sık kısa molalar verin. 

Ayağa kalkın, gerin veya bloğun etrafında hızlı bir yürüyüş yapın – zihninizi ve bedeninizi tazelemek için her şey.

5-) Pratik yapmak mükemmelleştirir! 

Ne kadar hızlı okursanız, o kadar iyi anlarsınız. Bu yüzden, fazladan okuma alıştırması yapmak için gününüzde biraz fazladan zaman bulun.

Bazı hızlı okuma teknikleri  

Gözden Geçirme yöntemi

Bu hızlı okuma yöntemi, önemli bilgileri belirlemek ve diğer tüm küçük verileri göz ardı ederek not almak için bir sayfayı hızla taramayı gerektirir. Gözden geçirme ayrıca her kelimeyi okumak zorunda kalmadan bir metne genel bir bakış elde etmenize ve ana fikirleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Tarama yöntemi

Tarama, gözlerinizi bir metin üzerinde hızlı, doğrusal bir hareketle hareket ettirerek daha hızlı okumanıza yardımcı olabilecek bir hızlı okuma tekniğidir.

Parçalama yöntemi

Bu yaklaşım, kitabı yönetilebilir parçalara böldükten sonra bölümler halinde okumaktır.

Üstün zekâlı insanlar ortalama bir insandan daha mı hızlı okur?

Pernambuco Federal Üniversitesi’nde profesör olan Bruno de Souza, Brezilya’daki özel liselere danışman olarak hizmet ederken bir deney yaptı.

Souza’nın çalışması, IQ’su 126 veya daha yüksek olan bir kişinin, standart IQ’su 4-5 saat aralığında olan birinin öğrenmesi gereken bir şeyi genellikle bir saatte öğrenebileceğini gösterdi.

Bu, yetenekli insanların ortalama bir insandan daha hızlı okuyup anlayabilecekleri anlamına gelir.

Sonuç: Önce Hızlı Okuma Zekâyı Destekler, Sonra da Zekâ Hızlı Okumayı Destekler

Hızlı okuma ve zekâ arasında kesin bir bağlantı olmamasına rağmen, bu beceriyi öğrenmek kişinin zekâ düzeyini arttırmada etkilidir.

Daha iyi hafıza, odaklanma, beyin performansı, mantık ve problem çözme yetenekleri gibi hızlı okumanın sunduğu tüm avantajlar göz önüne alındığında, bilgiyi bu kadar hızlı okumayı ve kavramayı bilmek, bir kişinin bilişsel yeteneklerini inkâr edilemez bir şekilde geliştirebilir. 

Araştırma, hızlı okumanın akademik performansı iyileştirmeye yardımcı olduğunu kanıtlayan hızlı okuyucuların okuduğunu anlamada %33.1’lik bir artış belirledi.

Ancak hızlı okumayı öğrenmek kolay değildir. Bunun için zaman ve çaba harcamanız gerekir. Aslında sürekli pratik ve konsantrasyon gerektirdiği için kendi içinizde de disiplin kurmanız şarttır.

Son olarak, hızlı okuma genellikle zeki ve yetenekli insanlar tarafından sergilenen bir beceri olsa da, bu hızlı okuyucunun otomatik olarak diğerlerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Herkes yeterli odaklanma ve kararlılıkla okumayı nasıl hızlandıracağını öğrenebilir ve herkes istediği zaman Mega Hızlı Okuma setini https://www.megahafiza.com/urunler/hizli-okuma-seti kullanabilir; ya da hızlı okuma eğitimlerine katılabilir.

Başa dön tuşu