Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Testleri İle Kendinizi Keşfedin!

Hızlı Okuma Testlerine neden ihtiyaç var? Çünkü, yeni bir şeyler öğrenmek istediğimizde, hem öğrenme süreçlerinde neler öğreneceğimizi, nasıl öğreneceğimizi bilmek istediğimiz gibi, bu süreçte ve uygulama sonunda, bir de konuyu öğrenip öğrenmediğimizi bilmek isteriz. Tüm eğitim programları bu metodoloji üzerine kurulmuştur. Okullardaki ders müfredatları, ders kitapları ve diğer eğitici materyalleri de bu şekilde bir aşama gerektirir. Buna kelimelerin orijinali E harfi le başladığı için 5E Modeli denilmeketdir:

  • Giriş (1-Hazırlanmak-Engage ve 2-Keşfetmek – explore)
  • Gelişme (3-Açıklamak – explaın ve 4-Derinleşmek – elaborate)
  • Sonuç (5-Değerlendirmek – evaluate)

Tüm bu aşamalar hızlı okumak isteyenler için de aynıdır. Bu aşamalar için ayrıca Hızlı Okuma Teknikleri Programları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi hızlı okuma becerilerimizi ölçme ve değerlendirme açısından bu kavramların ne anlama geldiğine bir göz atalım. Fakat önce size bir test uygulayalım; bakalım ne kadar hızlı okuyorsunuz. Sonucu görmek için aşağıdaki videoyu izleyin!

Yukarıda verilen test sadece okuma hızınızı test eden bir uygulamadır. Gerçek bir hızlı okuma testi daha uzun metinler üzerinde olmalı ve ayrıca anlamayı ve hafızada tutulabilen bilgi oranını da test etmelidir. Aksi takdirde anlama ve daha sonra hatırlamayı sağlamayan bir hızlı okumanın hiçbir anlamı yoktur. Sadece vakit kaybıdır. Bu anlamda profesyonel okuma testleri ikiye ayrılırlar; Birincisi hızlı okumayı öğrenmeden önce uygulanan başlangıç seviyesinde olan “Okuma Testleri“, ikincisi ise hızlı okuma becerisini öğrenmiş kişiler için hazırlanmış olan okuma testleridir, ki bunlara “Hızlı Okuma Testleri” denir. Hızlı okuma yarışmalarında karşılaşılan testler de bu ikinci tip testler kapsamındadır. Çünkü bu testler anlama oranınızı da profesyonelce ölçer ve anlama oranı belli bir yüzdenin altında kalanları diskalifiye eder.

OKUMA TESTİ – Başlangıç Düzeyi

Okuma Testi – Yukarıdaki test okuma hızını geliştirmiş olanlar veya okuma hızını geliştirince ne seviyeye gelineceğini anlamak isteyenler için hazırlanmış olan bir uygulamadır. “Okuma Testi” ise, henüz hızlı okuma tekniklerini hiç öğrenmemiş veya bir şeyler öğrendiği halde çok egzersiz yaparak öğrendiği teknikleri geliştirememiş olanlar için uygundur. Bu tip bir testte amaç anlayarak okuma sırasında kişinin okuma hızı ve anlama oranının ölçülmesidir.

Örneğin hızlı okuma teknikleri konusunda bir şeyler biliyorsunuz ama yine de hızlı okuyamıyorsunuz diyelim, bu durumda kendinize uygulamanız gereken şey “Hızlı Okuma Testi” değil, okuma hızınızı ve anlama oranınızı ölçen bir “Okuma Testi”dir. Okuma ve anlama durumunuzu ve gelişmenizi görmek için kendinize böyle bir  “Okuma Testi” uygulamalısınız. Bu amaç için size aşağıda linkleri verilen bir “Okuma Testi” önereceğim.

Bu test için aşağıdaki linke veya resme tıklayarak sizin için hazırlanmış olan “Okuma Testi” sayfasına ulaşabilirsiniz;

OKUMA TESTİ
OKUMA HIZINIZI VE ANLAMA ORANINIZI ÖLÇÜN

(OKUMA TESTİ – Okuma hızını ve anlama oranını ölçmek isteyenler için)

Bu “Okuma Testi” sonucunda okuma hızınız 250 kelime/dakikadan daha yüksekse ve anlama oranınız da % 60’ın üzerinde ise, o zaman kendinize aşağıda verilen profesyonel “Hızlı Okuma Testi”nde deneyebilirsiniz. Bu değerlerden herhangi bir tanesi belirtilen sınırların altında ise henüz profesyonel bir “Hızlı Okuma Testi” sizin için uygun değil demektir.

Hizli Okuma Testi - Profesyonel Ölçüm

HIZLI OKUMA TESTİ – Profesyonel Gelişmiş Düzey

Profesyonel “Hızlı Okuma Testi” – Şunu unutmayın, hızlı okuma becerisi çok kitap okumayla veya bir hızlı okuma kitabının sayfalarını çevirmekle elde edilebilecek bir beceri değildir. Şuna benzer: Araba sürmek veya piyano çalmak becerilerinizi geliştirmek için bu konularda bolca kitap okuyorsunuz; ama ne direksiyona geçiyorsunuz, ne de piyanonun tuşlarına dokunuyorsunuz. Böyle öğrenme olur mu? Çünkü bu konularda performansa dayalı uygulamalı ve interaktif bir eğitime ihtiyaç vardır. Özet olarak “Hızlı Okuma Testleri” birkaç hızlı okuma kitabı okuyarak hızlı okumayı öğrendiğini düşünenler için değildir. Bu tip gelişmiş testler interaktif eğitim şeklinde bir setten veya profesyonel bir hızlı okuma kurusuna katılarak bu konuda eğitim görmüş, çalışmış ve egzersiz yaparak kendini geliştirmiş olanlar için geçerlidir.

Kısacası hızlı okuma testi veya testleri hızlı okuma profesyonelleri ve hızlı okuma uzmanları için hazırlanmıştır. Ayrıca “Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonası” na katılsaydım durumum ne olurdu diye düşünenler de bu testte kendilerini deneyebilirler. Bir başka ifadeyle, hızlı okuma şampiyonasına katılmayı düşünebilecek kadar hızlı okuyanlar bu testte kendilerini denemelidir. Diğer okuyucular bu testte kendilerini denememelidir. Aksi takdirde sonuç hüsran olur.

Evet, yukarıdaki açıklamalardan sonra, kendinizi Memoriad Hızlı Okuma Şampiyonalarına katılmaya hazır hissediyorsanız GELİŞMİŞ DÜZEY için hazırlanmış olan aşağıdaki profesyonel “Hızlı Okuma Testi” ile çabanızı deneyin. Haydi! Gelişmiş düzey hızlı okuma testi için linke tıklayın:

PROFESYONEL HIZLI OKUMA TESTİ

Profesyonel Hızlı Okuma Testleri

“Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonaları” ve sonuçları ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız;

TÜRKİYE HIZLI OKUMA ŞAMPİYONALARI

Önemli Bir Soru: Okuma hızı, bilgisayarda ve normal kitap okumada değişir mi?

Yukarıda verilen her iki test de sizin hem okuma hızınızı, hem de anlama oranınızı online olarak hesaplayarak sonucu bildirmektedir. Ancak araştırma sonuçlarına göre bilgisayar ekranından yapılan okuma hızı hesaplamaları normal kitap veya kağıt üzerinde yapılan okuma hızına göre ortalama % 15 – 20 daha yavaş çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı Türkiye Hızlı Okuma Yarışmalarında da okuma bilgisayar ekranından yapılmamaktadır. Sadece anlama testi için verilen sorular ve cevaplar bilgisayardan girilmektedir. Dolayısı ile ekranda yapılan test sonucu ortaya çıkan okuma hızınızı 1.2 ile çarparak gerçek kitap okuma hızınızı veya yarışma hızınızı yaklaşık olarak tespit edebilirsiniz.

Okuma hızınızı kendi kendinize de hesaplamanız mümkün. Bilgisayar ekranında değil de normal bir kitap okuma sırasındaki okuma hızınızı ölçmek için nasıl bir hesaplama yapmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

OKUMA HIZI VE ANLAMA ORANI NASIL HESAPLANIR?

Unutmayın, bilginin hızla arttığı çağımızda değişime ayak uydurmanın en önemli araçlarından bir tanesi anlayarak hızlı okuyabilmektir.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu