Öğrenme ve Eğitim

Heschl Girusu (Heschl’s Gyrus) – Konuşmanın ve Okumanın Anahtarı

"Heschl Girusu duymanın, konuşmanın, okumanın ve anlamanın beyindeki ana şalteridir." - Melik Duyar

Heschl Girusu (Heschl’s Gyrus) – Konuşmanın ve Okumanın Anahtarı: Heschl Girusları (Heschl’s Gyri) Enine Temporal Giruslar (Transverse Temporal Gyri) olarak da adlandırılmaktadır. İnsan beyninin lateral sulkusu içinde gömülü olan ve Brodmann 41 ve 42 alanlarını işgal eden birincil işitsel korteks alanında bulunan kıvrımlardır.

Heschl girusu, konuşma üretimi, fonolojik (sesle ilgili) erişim, okuma ve anlama işlemlerinde çok önemli bir role sahiptir. Dili kavramanın öncülüdür. Heschl Girusu, Üst Temporal Girusun (Superior Temporal Gyrus – STG) arka kısmının ana bileşenidir ve birincil işitsel alanın anatomik substratını oluşturmaktadır. Avusturyalı patalog Richard Heschl (1824-1881) tarafından keşfedilen bu bölge onun adıyla anılmaktadır.

heschl girusu - heschl's gyrus

İnsanlardaki birincil işitsel korteks, Heschl Girusları (diğer adıyla transvers temporal girusları) olarak bilinen bir kıvrım topluluğu üzerinde lateral sulkus içinde gizlenmiştir. Bununla birlikte, insanlarda birincil bölgenin kesin konumu, Heschl giruslarının düzenlenmesi gibi değişkendir. Bazı insanlar bu giruslardan birine sahipken, diğerlerinde iki veya üç tane bulunur. Örneğin, bazı kişilerde birincil işitsel korteks bir Heschl girusunu işgal ediyor gibi görünürken, diğerlerinde bu girusu geçerek komşu bir sulkusa (veya ötesine) kadar uzanabilir.

işitsel korteks - auditory cortex

Spesifik ses frekansları, işitsel korteks üzerinde tam olarak eşlenir. Bu işitsel (veya tonotopik) harita, birincil motor korteksin homunculus haritasına benzer. Superior temporal girusun bazı alanları, frekans kombinasyonlarını işlemek için özelleşmiştir ve diğer alanlar, sesin şiddeti veya frekanstaki değişiklikleri işlemek için uzmanlaşmıştır. Üst temporal girus ayrıca çoğu insanda sol yarımkürede bulunan “Wernicke Bölgesi“ni de içerir. Dilin anlaşılmasıyla ilgili en önemli alandır. Superior temporal girus dil de dahil olmak üzere işitsel girdileri işlemektedir.

öğrenme - konsantrasyon - uyku - hafıza - beyin

Genel olarak işitsel korteksin sınırları kesin değildir. Kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu