Çocuk ve ZekaÖğrenme ve Eğitim

Akıcı ve Anlayarak Okuma İçin “Okuyucular Tiyatrosu” Stratejisi

Okuyucular Tiyatrosu – Kurgu tiyatro oyunları oynamak öğrencilerin ilgisini çekmekte, okuma ve tiyatro konusunda onları heyecanlandırmaya yardımcı olmaktadır. “Okuyucular Tiyatrosu” çalışmaları öğrencilerin akıcı ve anlayarak okuma becerilerini geliştirmektedir. Peki, nedir bu okuyucular tiyatrosu çalışmaları?

Okuyucular Tiyatrosu Nedir?

Okuyucular Tiyatrosu öğrencilerin sözlü okuma pratiği ihtiyacı ile performans gösterme arzusunu birleştiren bir çalışmadır. Bu çalışmada öğrenciler kendi seviyelerindeki rolleri içeren okuma parçalarındaki rolleri paylaşarak yüksek sesle eğitmen nezaretinde okurlar. Çalışma rollerin bir oyun provası yapılıyormuş gibi, öğrencilerin sırayla rollerini yüksek sesle prozodik olarak okumalar yapmaları şeklindedir.

Okuyucular Tiyatrosu stratejisi özellikle ilkokul öğrencilerinin okuma akıcılığını ve okuduklarını anlama becerilerini geliştirmek için eğlenceli ve ilgi çekici bir araç sunmaktadır. Bu çalışmada metin ezberleme, dekor, kostüm ve bir tiyatro sahnesi gibi şeyler yoktur, sadece yüksek sesle okuma vardır.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Okuyucular Tiyatrosu” çalışmaları ilkokul öğrencilerinin akıcı ve anlayarak okuma becerilerini geliştirmek için hazırlanmış olan “Mega Aktif Okuma” eğitiminde kullanılan birçok stratejiden sadece bir tanesidir. “Mega Aktif Okuma” eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi için aşağıda verilen linke tıklayınız:

Akıcı ve Anlayarak Okuma İçin
MEGA AKTİF OKUMA

Tavsiye Edilen Makaleler:

Mega Aktif Okuma – Akıcı Okumanın Bileşenleri Nelerdir?

Mega Aktif Okuma – Prozodik Okuma Nedir?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu