Çocuk ve ZekaÖğrenme ve Eğitim

Mega Aktif Okuma – Prozodik Okuma Nedir?

Prozodik Okuma Nedir?

Prozodik okuma veya ifadeli okuma, yaygın olarak akıcı okuma başarısının ayırt edici özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Bir çocuk prozodik olarak okuduğunda, sözlü okuma, uygun ifadeler, duraklama yapıları, stres, yükselme ve düşme kalıpları ve genel ifade ile konuşmaya çok benzer.

Prozodik olarak okumak için, çocuklar metnin kodunu çözmekten ve noktalama işaretlerini konuşmaya çevirmekten daha fazlasını yapabilmelidir. Ayrıca, sıradan konuşmada sesin olağan yükselişini ve düşüşünü de içermelidirler. Bu, dinleyici tarafından bir metnin anlamlı bir sunumu olarak ortaklaşa algılanacak bir dizi konuşma özelliğini içerecektir.

Okumada Prozodi Neden Önemlidir?

İyi bir prozodi, okuyucuların doğru ifade, tonlama ve kelimelere vurgu yaparak okumasını sağlar. Bu önemlidir çünkü okuyucunun okuduğunu daha iyi anlamasını sağlar ve yüksek sesle konuşulduğunda metnin daha doğal görünmesini ve algılanmasını kolaylaştırır.

Prozodik okuma akıcı okumanın önemli elemanlarından birisidir. Akıcı okuyan bir öğrenci aynı zamanda prozodik de okuyor demektir.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Prozodik Okuma” çalışmaları ilkokul öğrencilerinin akıcı ve anlayarak okuma becerilerini geliştirmek için hazırlanmış olan “Mega Aktif Okuma” eğitiminde kullanılan önemli stratejilerden birisidir. “Mega Aktif Okuma” eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi için aşağıda verilen linke tıklayınız:

Akıcı ve Anlayarak Okuma İçin
MEGA AKTİF OKUMA

Tavsiye Edilen Makaleler:

Mega Aktif Okuma – Akıcı Okumanın Bileşenleri Nelerdir?

Mega Aktif Okuma – Prozodik Okuma Ölçeği Nedir?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu