Diyet ve BeslenmeSağlık ve ZindelikVitaminler / MinerallerZihinsel Sağlık

Beyin Dostu Yiyecekler – Hurma Ve Beyin

Hurma ve Beyin: Başta sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olmak üzere birçok mineral ile vitamin içeren hurma antioksidan özelliğiyle de beyne çok önemli faydalar sağlıyor.

“Hurma yemek beyninizi alzheimer’dan koruyabilir.” – Melik Duyar

Hurmanın Beyne Faydaları: Beyin kimyasının iyi çalışması yediklerinizle direkt olarak ilişkili. Yani hafızanızın ve beyninizin iyi çalışması için beyin dostu yiyeceklerle beslenmeniz gerekiyor. Beyin dostu yiyecekler serisinin bugünkü konusu bu konuda büyük umutlar vaadeden “hurma”.

Laboratuvar çalışmaları, hurmanın beyindeki “interlökin 6 (IL-6)” gibi enflamatuar belirteçleri düşürmek için yararlı olduğunu bulmuştur. Yüksek IL-6 seviyeleri, Alzheimer gibi daha yüksek nörodejeneratif hastalık riski ile ilişkilidir (1, 2).

Ayrıca bazı hayvan çalışmaları hurma tüketmenin beyinde plaklar oluşturabilen amiloid beta proteinlerinin aktivitesini azaltmada yararlı olacağını göstermiştir (1).

Beyin içinde plaklar biriktiğinde, bu durum beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozmakta, beyin hücrelerinin ölümüne ve Alzheimer hastalığına yol açabilmektedir (3).

Bir başka hayvanlar üzerinde yapılan çalışma, hurma ile karıştırılmış yiyeceklerle beslenen farelerin, onları yemeyenlere kıyasla daha iyi hafıza ve öğrenme yeteneklerinin olmasının yanı sıra daha az kaygı ile ilgili davranışlara sahip olduklarını tespit etmiştir (4).

Hurmanın potansiyel beyin güçlendirici özellikleri, flavonoidler de dahil olmak üzere, enflamasyonu azalttığı bilinen antioksidanların içeriğine sahip olmasına bağlanmıştır (1).

Bununla birlikte, hurmanın beyin sağlığındaki rolünü doğrulamak için insanlar üzerinde de ilave  çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.

ÖZET – Hurma ve Beyin

Hurmalar, iltihaplanmayı azaltmak ve beyinde plak oluşmasını önlemek için faydalı olabilir, bu Alzheimer hastalığının önlenmesi için önemlidir.

Sponsor Bağlantı (Hafıza ve Beyin Gücünüzü Kullanın)

Hafıza Gücünüzü Kullanın

Yazının Devamı

Kaynaklar:

  1. Subash S, Essa MM, Braidy N, Al-Adawi S, Al-Asmi A, Al-Senawi H, Vaishnav R, Guilemin GJ. Anti-oxidant and anti-excitotoxic effects of date, fig and walnut extracts in human neurons. Alzhemers Dementia. 2013;9:801.
  2. Subash S, Essa MM, Al-Adawi S, Memon MA, Manivasagam T, Akbar M. Neuroprotective effects of berry fruits on neurodegenerative diseases. Neural Regen Re. 2014;9:1557–1566.
  3. Subash S, Essa MM, Al-Asmi A, Al-Adawi S, Vaishnav R, Guillemin GJ. Effect of dietary supplementation of dates in Alzheimer’s disease. APPsw/2576 transgenic mice on oxidative stress and antioxidant status. Nutr Neurosci. 2015;18:281–288.
  4. Subash S, Essa MM, Braidy N, Awlad-Thani K, Vaishnav R, Al-Adawi S, Al-Asmi A, Guillemin GJ. Diet rich in date palm fruits improves memory, learning and reduces beta amyloid in transgenic mouse model of Alzheimer’s disease. J Ayurveda Integr Med. 2015 Apr-Jun;6(2):111-20.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu