Hafıza Geliştirme

Hafıza Ve Beyin Dostu Yiyecekler – Ceviz Ve Beyin

Hafıza Ve Beyin Dostu Gıdalar –  Ceviz ve Beyin / Cevizin Beyin ve Hafıza için Faydaları. İngilizce bir deyiş vardır: “You are what you eat!” “Ne yiyorsanız siz osunuz!” ya da “İnsan yediğidir.” gibi anlamlar verebiliriz. Çünkü biz fiziksel bedenimizle ve ruhsal kimliğimiz ile varlığımızı sürdürürken, yediklerimizden etkileniyoruz; hatta yediklerimizle inşa ediliyoruz.

Pek çok gıdanın faydalı olduğu organımıza benzediği yolunda önemli ipuçları vardır.

Bunlardan birkaç tanesi şöyledir:

Havuç dilimlendiğinde insan gözüne, benzer ve A vitamini yönünden zengin olup göz fonksiyonlarını güçlendirir.

Domates, dikey kesildiğinde ortası bir kalp gibi gözükür. Gerçekten de domates kalp ve kan sağlığı açısından çok faydalıdır.

Zencefil, insan midesine benzer, karın ağrılarına iyi gelir.

Tatlı patates pankreasa benzer ve kan şekerini düzenler.

Barbunya böbreğe benzer ve böbrekleri korumakta üstüne yoktur.

Soğan ortadan ikiye bölündüğünde hücreye benzer. Besleyicilik yönünden ise ölmüş hücreleri atarak vücudu temizler.

Avakado biraz yabancı kalsa da erkek ve kadın hormonlarını düzenler; özellikle hamile kadınlarda bu önemlidir. Neye mi benziyor; kadın rahmine benzer.

Cevize gelince, şekil olarak beynimize çok benzer. İki lobuyla adeta küçük bir beyin denilebilir. Peki faydası; işte o da tam burada; ceviz beyin gelişimine katkıda bulunur ve beyin fonksiyonlarını korur.

Görüldüğü gibi, beslenmenin ve beslendiğimiz gıdaların beyin ve hafızamız üzerinde, özellikle de çocukluk çağında, büyük etkileri vardır. Bu konuda daha önceki bir yazıyı okumanızı da tavsiye ediyorum.

ÇOCUKLUKTA BESLENMENİN BEYİN VE ZEKA ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

CEVİZİN BEYİN VE HAFIZAYA FAYDALARI 

Cevizin Beyin ve Hafızaya Faydaları – Ceviz, beyin sağlığı için faydalı bir besindir. Çünkü ceviz bir çeşit Omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) açısından zengindir. Alfa-linolenik asit (ALA) bitkisel bir omega-3’tür. Bitkisel omega-3’lerin dezavantajı içinde beynin direkt olarak kullanabileceği DHA yoktur. Karaciğerin bitkisel olarak alınan omega-3’leri DHA’ya çevirmesine ihtiyaç vardır. Bu anlamda alfa-linolenik asitin (ALA) beyin için çok önemli olan DHA’nın bir öncülüdür diyebiliriz. Ancak karaciğerin bitkisel omega-3’leri DHA’ya dönüştürme performansı çok iyi değildir. Bu dönüştürme yaklaşık % 0.5 civarındadır. Bu anlamda balık yağları direkt beynin kullanabileceği DHA’yı içermesi açısından miktar/fayda oranı açısından tercih edilmektedir. Bu konuyu daha iyi anlamak adına aşağıda linkleri verilen iki makaleyi de okumanız tavsiye edilmektedir.

Hangi Omega-3? Bitkisel Omega-3 Mü? Hayvansal Omega-3 Mü?

Neden DHA Oranı Yüksek Balık Yağı İçmeliyiz?

İçerdiği alfa-linolenik asitin (ALA) beyin için gerekli olan DHA’nın öncülü olmasından dolayı, cevizin çocuklarda beyin sağlığını koruduğu, yetişkinlerde bilişsel performansı arttırdığı ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlediği veya iyileştirdiği söylenebilir. Yapılan bir araştırma, yeterince DHA alan annelerin daha akıllı çocuklara sahip olduğunu gösteriyor.

Ek araştırmalar, diyetlerinde ceviz ve ceviz yağı olan kişilerin, kan basıncı ve strese karşı daha düşük tansiyon tepkileri olduğunu bulmuşlardır.

Omega-3: Ceviz anlamlı olarak diğer bitkisel omega-3 içeren bitkilerden daha yüksek omega-3 içermektedir. Hatta bu fındıktan bile fazladır.

Ayrıca gözlemsel çalışmalar, her gün yediğiniz her bir ALA gramının kalp hastalığından ölme riskini % 10 azalttığını göstermiştir. Bakınız

Beyin Temelli Eğitimler - Mega Hafıza

Ceviz, Beyin Fonksiyonlarını ve Hafızayı Destekler

Cevizin Beyin ve Hafızaya Faydaları – Bir cevizin kabuğunun küçücük bir beyine benzemesi tesadüf olamaz. Çünkü araştırmalar bu cevizin gerçekten de zihniniz için iyi olabileceğini göstermektedir. Bakınız

Hayvan ve test tüpü çalışmaları ceviz içindeki besinlerin, çoklu doymamış yağ, polifenoller ve E vitamini de dahil olmak üzere, beyninizdeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bakınız

Alzheimer hastalığının 10 ay süren bir çalışmasında, kalorilerinin % 6-9’unu ceviz olarak alan fareler (insanlarda günde 1-1.5 ons veya 28-45 grama eşit), öğrenme becerileri, hafıza ve kaygı azaltmada, ceviz içermeyen kontrol grubuna göre güvenilir düzeyde daha fazla etkili buldular. Bakınız

Yaşlı erişkinlerde yapılan gözlemsel çalışmalar, beynin daha hızlı işlem hızı, daha fazla zihinsel esnekliği ve daha iyi hafızaya sahip olunmasını cevizin beyin fonksiyonları üzerindeki etkisine bağlamışlardır

Omega-3 Gebelik ve Erken Yaşamda Beyin Sağlığına faydalıdır.

Cevizin Beyin ve Hafızaya Faydaları – Omega-3’ler bebeklerde beyin büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir.  DHA, beyninizdeki çoklu doymamış yağ asitlerinin % 40’ını ve göz retinasında % 60’ını oluşturur.  Bu nedenle, DHA takviyeli bir formülle beslenen bebeklerin onsuz bir beslenen bebeklerden daha iyi görme yeteneği olması şaşırtıcı değildir. Bakınız

Hamilelik sırasında yeterince omega-3 almak, çocuğunuz için aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız yararla ilişkilidir:

  • Daha yüksek zeka
  • Daha iyi iletişim ve sosyal beceriler
  • Daha az davranışsal problem
  • Azalmış gelişimsel gecikme riski
  • DEHB, otizm ve beyin felci riskinde azalma

beyin hafıza ceviz

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

HIZLI OKUMA DERNEĞİ’NDEN ÜCRETSİZ HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Özetle Ceviz…

Cevizin Beyin ve Hafızaya Faydaları – Ceviz, badem, yer fıstığı ve Antep fıstığı gibi diğer yaygın tüketilen fındıkların iki katı antioksidanlara sahiptir. Cevizdeki bitkisel omega-3 beyin için çok önemli olan DHA’nın (bir Omega-3 yağ asidi türü) öncülüdür ve polifenoller ile doludurlar.

Polifenoller serbest radikallere ve kanser hücrelerine karşı savaşmada ve kardiyovasküler sisteminizi korumada önemli bir rol oynar. Omega-3’lerin beynin temel yapı taşlarından biri olduğu, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde beyin sağlığı açısından kritik olduğu bilinmektedir. Ayrıca, ceviz takviyesinin sağlıklı, depresif olmayan erkeklerde ruh halini iyileştirme kabiliyetine sahip olduğu görülmüştür.

Çocukların zekası için DHA’nın ne kadar önemli olduğunu öğrenmek için ayrıca aşağıda linki verilen makaleyi de okuyabilirsiniz.

ÇOCUKLARIN ZEKİ OLMASI İÇİN OMEGA-3 İÇİNDEKİ DHA ORANI ÖNEMLİ

Kaynaklar

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-walnuts#section14

https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı