LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

Diyet İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Diyet İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Full view

Diyet İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyet yapmak ve mümkün olan en kısa zamanda zayıflamak istiyorsanız, aşağıda belirtilen doğru bilinen yanlışların sizi diyet tartikulvarının dışına atmasına kesinlikle müsaade etmeyin.

YANLIŞ – 1 : Bir kilometre koşularak yakılan kalori miktarı bir kilometre yürümeyle yakılan kalori miktarından fazladır.

GERÇEK – 1 : Aşağıda çeşitli aktif hareketlerle 10 dakikada yakılan kalori miktarları verilmiştir. Örneğin saatte 3.5 mil hızla yürüyen 55 kg.lık bir bayan 10 dakikada 45 kalori yakmaktadır. Bu hesaba göre bu hızla bir saat (60 dakika) yürüyen bu bayan 3.5 mil yol kat ederek toplam 45×6=270 kalori yakar. Aynı bayan saatte 6 mil hızla koşarsa 10 dakikada 77 kalori yakmaktadır. Bu bayan, bu hızla 10 dakika değil de, bir saat (60 dakika) koşarsa 6 mil yol kat ederek toplam 77×6=462 kalori yakacaktır. Bu hesaba göre koşarak bir saatte daha fazla kalori yakıldığı doğrudur. Ancak bir saatlik aynı sürede yürüyüşte 3.5 mil, koşuda ise 6 mil yol kat edilmektedir. Koşuda yakılan kaloriyi kat edilen yol olan 6 mile bölersek, bir mil koşularak kaç kalori yakıldığını bulabiliriz. Bir mil mesafe koşularak 462/6=77 kalori yakılmaktadır. Koşu sadece 3.5 mil sürseydi yakılan kalori 77×3.5=270 kalori olacaktı. Yukarıda verilen bilgileri tekrar gözden geçirirseniz 3.5 mil yürüyerek de aynı miktarda kalori yakıldığını göreceksiniz. Şüphesiz koşuyorsanız aynı mesafeyi, yürümeye göre daha kısa bir sürede kat edersiniz. Koşarak aynı sürede daha fazla kalori yakarsınız, ama aynı sürede daha fazla yol kat etmiş de olursunuz.

10 Dakikada Ne Kadar Kalori Yakarım?

Faaliyet & Kalori / 10 dakika 55 Kg Bayan 77 Kg Erkek
Yürümek (3.50 mil/sa) 45 59
Koşmak (6.00 mil/sa) 77 101
Koşmak (8.75 mil/sa) 113 148
Futbol Oynamak 76 102
Basketbol Oynamak 77 106
Voleybol Oynamak 28 39
Tenis Oynamak (tekler) 61 81
Yüzmek (sırtüstü) 95 130
Yüzmek (serbest) 91 125
Yüzmek (kurbağalama) 87 120
Yüzmek (kelebek) 95 130
Yüzmek (yan) 68 90
Yüzmek (su içinde yürümek) 35 48
Bisiklete Binmek (5.5 mil/sa) 36 49
Bisiklete Binmek (9.4 mil/sa) 56 74
Dans Egzersizleri (Aerobik Egzersiz) 87 115
Step Aerobik (10cm. Step) 48 66
Step Aerobik (15cm. Step) 58 80
Step Aerobik (20cm. Step) 67 92
Step Aerobik (25cm. Step) 75 104

YANLIŞ – 2 : Bazı kolay spor aletleri, günde 3 veya 4 dakika çalışılarak, diğer egzersizlere göre daha fazla kalori yakabileceğimiz vaat ediyor.

GERÇEK – 2 : Çoğu kişi farklı egzersizlerde ne kadar kalori yaktığıyla ilgili çeşitli yanlışlara düşmektedir. Sanırım yukarıdaki tablo bu duruma biraz olsun ışık tutuyor. Çok kısa sürede kolay hareketlerle çok fazla kalori yaktırdığını iddia eden aletler sizi yanıltmasın. Kalori harcama miktarı, egzersizlerin sizi yorma oranına göre değer almaktadır. Hareketler kolaysa ve sizi fazla yormuyorsa, bunun anlamı az kalori yakıyorsunuz demektir.

YANLIŞ – 3 : Zayıflamak için haftada iki veya üç kere 30 dakikalık egzersizler yapmak yeterlidir.

GERÇEK – 3 : Hareketsiz durmak yerine az da olsa spor yapmak kesinlikle daha iyidir. Ancak haftada iki veya üç kere 30 dakikalık egzersizler yeterli değildir. Vücudumuz aktif oldukça daha sağlıklı, daha çevik, daha enerjik ve daha sağlıklı olmaktadır. Dolayısı ile az da olsa her gün spor yapmak tercih edilmelidir. Ayrıca spor yapmak metabolizmanızı da hızlandırmaktadır, ki hızlı dengeli_diyetbir metabolizma siz dinlenirken de daha hızlı bir şekilde kalori yakmanızı sağlamaktadır. Özet olarak her gün 30 ila 45 dakika aerobik egzersiz yapmanızı, bunun yanında haftada iki gün de ağırlık çalışmanızı tavsiye ediyorum.

YANLIŞ – 4 : Vücudun belli bir bölgesini hedef alan egzersizler vücudun o bölgesindeki yağların yakılmasını sağlar.

GERÇEK – 4 : Vücudunuzdaki yağları bölgesel olarak yakmanız mümkün değildir. Örneğin sadece karın kaslarını çalıştıran bir aletle karın kaslarınızdaki yayları yakamazsınız.

YANLIŞ – 5 : Aç karna yapılan spor daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

GERÇEK – 5 : Spor yaparken aç olmak kalori yakma miktarınızı kesinlikle etkilemez. Aksine, aç karna yapılan bir spor halsizlikten dolayı kalori yakma miktarınızı kısıtlar. Bundan yemek yedikten ve midenizi doldurduktan sonra spor yapın gibi bir sonuç çıkartmayın. Örneğin sabahleyin spor yapacaksanız, en azından biraz meyve suyu içmek faydalı olacaktır.

YANLIŞ – 6 : Bir kilo almaya başladınız mı zayıflayamazsınız.

GERÇEK – 6 : İstediğiniz kadar hızlı olmasa da diyet ile yavaş, yavaş zayıflarsınız. Kilo alma işlemi aylara, hatta bir yıl gibi geniş bir zamana dağıldığı halde, her nedense insan zayıflama isteğinin bir veya iki hafta gibi kısa bir sürede hızlı bir şekilde gerçekleşmesini ister. Şüphesiz hızlı kilo vermek hem sağlıksızdır, hem de çok zordur. Hızlı verilen kilo maalesef hızla da geri alınmaktadır. Kilo verebileceğinize inanmak bu işi gerçekleştirmeniz için en önemli adımdır. Çeşitli diyet ve zayıflama vaatleriyle kesinlikle oradan oraya sürüklenmeyin. Bir onu, bir bunu denemeye kalkmayın. Tutarlı olun. Hem sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinin, hem de günlük olarak spor yapın.

Mine Duyar “Bireysel Başarının Sihirli Hikayesi” adlı e-kitabın editörüdür.

Bu e-kitap www.BireyselGelisim.com adresinden ÜCRETSİZ olarak elde edilebilir.

Yorumlar

 

Yazan Mine Duyar Ecemiş

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.