DEHB / ADHD

DEHB ve Odaklanma – Konsantrasyon ve Odaklanma İçin 7 Alıştırma

DEHB ve Odaklanma – Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), küçük yaşlardan itibaren, çocuklarda akademik, sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açabilen ve olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilen bir hastalıktır.

DEHB, her 100 çocuktan 5’inde (%5) görülmekte ve bu yüzdenin %60-70’inde ise yetişkinlikte de devam etmektedir.

DEHB ve Odaklanma – Daha önce “DHA Oranı Yüksek Olan Balık Yağları DEHB Bozukluğunu İyileştirebilirbaşlıklı bir makalemizde beyindeki hangi maddenin DEHB için kritik olduğuna değinmiştik. Hatta hatırlamak için o makaledeki “DEHB Tedavisinde Yüksek DHA Uygulamasının Sonuçları” başlıklı bölümü ve video filmi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

DEHB olan çocuklar tipik olarak konsantrasyon, hafıza, dürtü kontrolü, işlem hızı ve talimatlarını takip edememe gibi, günlük hayattaki işlevlerde bozulmaya sahiptir.

Bunlardan bazıları şunlardır.

 • Konsantre olma problemleri yaşamak,
 • Görevleri tamamlama konusunda unutkan olmak,
 • basit prosedürleri hafızasında tutamamak,
 • Odaklanma problemi çekmek,
 • Dikkatini sürdürememek,
 • Kolayca dikkati dağılmak,
 • Detayları gözden kaçırmak,
 • Aynı faaliyete devam edememek,
 • Çabuk sıkılmak,
 • Hafıza problemleri yaşamak,
 • Öğrendiklerini  kısa sürede unutmak,
 • Karşısındakini dinlemede güçlük çekmek.

İyi haberimiz şu ki, DEHB olan çocuklarda konsantrasyon becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için “Yüksek DHA Uygulamasının” yanında alabileceğimiz ilave tedbirler de var.

Siz de DEHB olan bir çocuğun ebeveyni iseniz, bu konuda yıllar boyunca, muhtemelen çocuğunuzla ev ödevi oturumlarında mücadele ettiniz.  Odasını temizlemek gibi belirli görevleri tamamlamalarını sağlamaya çalıştınız; ama tabii ki başarısız oldunuz.

Bu durumlarda muhtemelen yüksek enerji harcamanıza rağmen yine de odaklanamama sorununun devam etmesi can sıkıcıdır. Size tükenmişlik hissi verebilir.

Nöroplastisite’nin Keşfi DEHB Konusuna Çözüm Üretebilir. 

DEHB ve Odaklanma – İyi haber şu ki, DEHB olan çocuğunuzun konsantrasyon becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı alıştırmalar da var.

Yıllar boyunca yapılan beyin çalışması verileri, her birimizin cömert bir beyin hücresi kaynağıyla doğduğumuzu, ancak ek hücreler üretemediğimiz veya bunların işleyişinde değişiklik yapamadığımız düşünülüyordu.

Oldukça yakın zamanda, sinirbilimciler, beynin gerçekten ek hücreler geliştirmesini veya mevcut hücrelerin işlevini değiştirmesini sağlayan nöroplastisite adı verilen bir şeyin varlığını keşfettiler.

Bilişsel egzersizlerin beynin nasıl çalıştığı  konusunda istenen değişiklikleri ürettiği bilindiği için,  bunun ebeveynler için anlamı, artık çocuğunuzla birlikte DEHB semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğiniz müjdesidir.

Şöyle düşünün: Kaslarınızı geliştirmek istediğinizde ne yaparsınız? Güç ve dayanıklılık antrenmanı yaparsınız. Beyin egzersizleri temelde aynı prensipte çalışır. Bu prensiple siz, çocuğunuzun, dikkati toplama, işleme ve duyguları yönetme becerilerini güçlendirmek için odaklanma ve dayanıklılık geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

DEHB olan çocukların konsantrasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olacak bir dizi ciddi beyin egzersizleri ve hazır konsantrasyon ve odaklanma eğitimleri geliştirildi.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Ayrıca bu amaçla ebeveynlerin ve çocukların birlikte oynayabileceği eğlenceli oyunlar da var.

İşte bu yazıda, başlamanız için size birkaç basit alıştırma sunuyoruz. Bu egzersizleri birlikte yaparken, övgü ve cesaretlendirme şeklinde pekiştirdiğinizden emin olun. İlerlemenin kaydını tutun.

1- Para Dizme Oyunu

DEHB ve Odaklanma – Bu oyun, hafıza ve sıralamayı, dikkat ve konsantrasyonu geliştirir. Çocuklar bundan zevk alabilir, çünkü hızlı ve eğlencelidir.

Öncelikle, küçük bir bozuk para yığını yapın. Bunları örtmek için bir karton sayfa ve bir kronometre veya zamanlayıcıya ihtiyacınız olacak (Telefonunuzda çok sayıda ücretsiz zamanlayıcı uygulaması var).

Yığındaki madeni paralardan beşini seçin ve bunları size göre bir kombinasyonda dizin.

Şimdi çocuğunuza şunu söyleyin: Masanın üzerine dizilmiş bozuk paralara dikkatlice bak. Birazdan bunu kapatacağım ve aklında kaldığı kadarıyla benzer bir dizilimle sen de elindeki paraları dizeceksin!

Ardından bozuk paraları kartonla örtün. Zamanlayıcıyı başlatın. Sonra ona ayrı 5 tane farklı değerlerde karışık demir para verin. Bu madeni paraları kullanarak dikkatli bir şekilde, sizin diziliminize baktığında gördüğü aynı dizilimi yapmalarını isteyin. Bitirdiklerinde, zamanlayıcı ile saati yazın ve karton sayfayı kaldırıp dizilimleri karşılaştırın.

Modeli tamamlamaları için geçen zamanı ve dizilimin doğru olup olmadıklarını yazın. Çocuğunuz bunu doğru şekilde tamamlamazsa, aralar vererek yapana kadar farklı günlerde denemeye devam etmesini sağlayın.

İlerledikçe desenlerin zorluğunu artırabilirsiniz. 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş ve 50 kuruş ve 1 TL kullanırsınız. Çocuğunuzun konsantrasyonu ve sıralamasının ne kadar çok oynarsa o kadar geliştiğini göreceksiniz ki bu ikiniz için de büyük bir ödül.

2- Rahatlama ve Olumlu Görüntüler

DEHB ve Odaklanma – Derin nefes alma gibi basit gevşeme tekniklerini pozitif görsel imgelemle birleştirmek, beynin yeni beceriler geliştirmesine veya öğrenmesine yardımcı olur.

Araştırmalar, örneğin bir kişi golf vuruşunu zihinsel olarak uygularsa, beynin aslında hayali denemeleri gerçek denemelermiş gibi kaydettiğini ve bunun da golf sahasında iyileştirmeye yol açtığını gösteriyor. Yine kişinin zihinsel olarak basketbol potasına şut attığını hayal etmesi veya atan birisini izlemesi gibi faaliyetler ayrıca beyindeki ayna nöronları da harekete geçiriyor.

Başka bir deyişle, DEHB olan çocukların da sınıfta dikkatlerini kullandıklarını ve okuldaki davranışlarını değiştirebileceklerini görsel olarak hayallerinde canlandırmalarını sağlayın ve bunu sıklıkla tekrarlatın.

3- Zihin-Beden Entegrasyonu

DEHB ve Odaklanma – Bu tekniğin bir örneği şudur: Çocuğunuzu hareket etmeksizin bir sandalyeye oturtun. Ebeveyn, çocuğun bunu ne kadar sürede yapabileceğini belirler. Birkaç hafta boyunca bu alıştırmayı tekrarlayın. İyileşme gösterebilir. Bu aktivite sayesinde, beyin ve vücut arasındaki sinirsel bağlantılar güçlendirilerek, gelişmiş bir otokontrol sağlanır.

Bu egzersizin yetişkinler için versiyonları için “Konsantrasyonun Gücü” adlı kitabı da ayrıca okuyabilirsiniz. Kitap almaya bütçesi uygun olmayanlar için Mega Hafıza bu kitabın PDF versiyonunu da aşağıda verilen linkten ücretsiz indirmenizi de sağlamaktadır.

Konsantrasyonun Gücü Kitabı (PDF)

4- Bulmaca ve Resimli Bulmacalar

DEHB ve Odaklanma – Bulmacalar, DEHB olan çocuklar için harika alıştırma araçlarıdır. Bulmaca, kelimelere ve sıralama yeteneğine olan ilgiyi artırır. Aynı şekilde, küçük çocuğunuzun resimde “yanlış” olan şeyleri veya bulması zor nesneleri araması onda konsantrasyon sağlar. Resim bulmacaları da dikkat ve konsantrasyonu artırır.

Bulmaca oyunları, DEHB olan veya öğrenme engelli çocuklar için çok iyidir; çünkü tüm bu egzersizler gibi, bahsettiğimiz beyin kasını oluşturmaya yardımcı olur. Örneğin, oyuncuların şeffaf bir topun içindeki zorlu engellerin etrafında küçük bir bilyeyi hareket ettirmeleri gereken labirent oyunları (Perplexus gibi) vardır.

5- Hafıza ve Konsantrasyon Oyunları

DEHB ve Odaklanma – Piyasada var olan bazı çocuk oyunları, hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmek için harika fikirlerdir. Hem hızlı ve eğlencelidirler.

Bellek, çocuğu resim karelerinin yerini hatırlaması için motive eder. Görsel ve işitsel uyaran diziler varsa ezberlemesine yardımcı olur. Tekrar tekrar oynayarak, beyin devreleri çalıştırılır ve zorlanır, bu da beyindeki bağlantıları güçlendirir ve böylece işlevi geliştirir.

Ayrıca, konsantrasyonu veya hafızayı geliştiren sayısız ücretsiz çevrimiçi oyunlar vardır.

6- Hikaye Temelli Oyunlar

DEHB ve Odaklanma – Bu oyunları oynamak için ihtiyacınız olan tek şey iyi bir hikaye kitabı ve iyi bir hayal gücüdür. Basitçe bir kısa hikaye okuyabilir ve çocuğa içerikle ilgili kısa bir sınav verebilirsiniz. Ya da bir hikayeden bir veya iki paragraf okuyabilir ve ardından çocuğunuzdan sonra geleceğini düşündüğü şeyi bulmasını isteyebilirsiniz.

İçeriğin orijinal hikayeye bağlı kalmasını sağlamak için rehberlik sağlayın. Sonraki aşamada, çocuğunuz daha sonra olacağını düşündüğü şeyi söyledikten sonra ne olacağı konusundaki görüşünüzü ekleyebilirsiniz.

Bu oyunlar, çalışan hafıza ve konsantrasyon oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca mantık ve mizah anlayışının gelişmesine de yardımcı olabilirler.

7- Labirentler

DEHB ve Odaklanma – Çocuğunuzun yaşına uygun labirentleri internette ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Kolay olanlarla başlayın ve ilerleyin. Hız ve hataları takip edin. Elbette, yükselen puanları övmeyi unutmayın.

Labirentler konsantrasyon, planlama, sıralama, işleme hızı ve görsel-motor entegrasyonu için mükemmeldir.

Sonuç

DEHB ve Odaklanma – Bu beyin egzersizlerini yaparken, çocuğunuzla birlikte çalışın ve ona koçu olarak hizmet edin. Onları cesaretlendirin ve geliştikçe ilerlemelerini takip edin. Birlikte çalışmak bir kazan-kazan çözümüdür. Çünkü bu ortak çalışma çocuğunuzla olan ilişkinizi de güçlendirir.

Sonrasında devam edin ve eğlenin. Egzersizleri mutlaka çocuğunuzla birlikte yapın.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Bu önerileri, bir hekim veya psikoloğun rehberliğindeki tıbbi ve / veya psikolojik tedaviyi tamamlayıcı faaliyetler olarak değerlendirebilirsiniz. Bu egzersizler, şüphesiz, tedavinin faydalarını artıracaktır. Ancak doğru bir şekilde DEHB teşhisi konmuş bir çocuk için ciddi semptomları kendi başlarına çözmeye elbette yetmeyecektir.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Diskalkuli / Matematik Öğrenme Güçlüğü – Çocuğunuz Matematikle mi Boğuşuyor?

Çocuklar Nasıl Matematik Öğrenir?

Pratik Çarpma / Çarpım Tablosu – Çocuklara Çarpım Tablosunu Öğretmek İçin 10 Sihirli Teknik

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu