Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Önerileri – Mükemmellik Yolculuğu İçin 20 Pratik Öneri

Kişisel Gelişim Önerileri – Mükemmellik Yolculuğu İçin 20 Pratik Öneri – Kendi hayatımız, kendi sermayemiz olan bir varlığız. Evreni, tabiatı, hayvanları, bitkileri ve birlikte sosyal hayatı oluşturduğumuz insanları anlamak ve onlar tarafından anlaşılmak gibi zorunlu sorunları olan bir canlı türüyüz. Labirentler karmaşasının tam ortasındayız. Aklımızı ve deneyimlerimizi kullanarak her biri gizli birer hazine olan varlıkların kodlarını çözmeliyiz. Bu kodlar ve şifreler uzakta değil, kendimizde; insanda. Kendi kodlarımızı ne kadar biliyorsak başkalarının kodlarını da o kadar kolay çözebiliriz. Bunun yolu ise kendi kişisel gelişimimizdedir. Kendimizden en iyi şekilde yararlanmalıyız; çünkü hepsi kendimiz içindir. Kodları bulma ve çözme işi bir mükemmellik yolculuğudur. Bu sadece bir yolculuktur. Sonu olmayan, “tamam, bitti!” diyemeyeceğimiz bir yolculuk bu. Brian Tracy’ e ait, çok sevdiğim bir söz var; siz de duymuşsunuzdur: “Mükemmellik bir varış noktası değil, bir yolculuktur.

Kişisel Gelişim Önerileri – Hayat bazen küçük dokunuşlarla daha güzelleşebilir. Duyduğumuz bir güzel söz zihnimizde şimşekler çaktırır. Hayatımız tamamlanmış, yapılmış bitmiş değildir; hayatımız sürekli yapım aşamasındadır. Onu her zaman iyileştirecek bir şeyler vardır. Dert varsa derman da vardır. Kötü varsa iyi de, çirkin varsa güzel de vardır. Önemli olan sürekli gelişim içinde bulunmaktır. Asalet de budur; eski halden daha iyi bir halde olabilmektir. Onun için bir dua vardır: “Ey halleri değiştiren Rabbim, Sen benim halimi hallerin en iyisine çevir.Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

Ancak insan iradesiyle kendi değişimini sağlamalıdır. Bilmek yetmez, yapmak gerekir. Başarısızlık kabul edilebilir, ama denememek kabul edilemez. Madem hayatımız yapım aşamasındadır, o halde aşağıdaki 20 pratik öneriyi kişisel gelişim çabanızda rehber edinebilirsiniz:

1-) İNANÇLI OLUN

Kişisel Gelişim Önerileri – İnsan, aklı sayesinde güçlü bir varlık gibi görünse de her zaman dayanacağı, sığınacağı bir dosta ihtiyaç duyar. İnsanlardan oluşan dostlarımız, bazen bizi yarı yolda bırakabiliyor. Bizi, özellikle kötü günlerimizde yalnız bırakmayan hakiki dostlara minnettarız. Oysa bu çok uzun sürmüyor. Öyle bir Dosta inanmalıyız ve bağlanmalıyız ki, herkesin bizi terk ettiğinde bile bize sahip çıkacak bir dost olmalı bu. Bu dostumuz biz ona inanmasak da o bize destek veriyor. En sıkıntılı ve zavallı durumlarımızda ondan başka sığınacak kimsemiz de yok. Sizin de böyle bir dostunuz olsun istemez misiniz? Acizliğimizde, ihtiyaçlarımızda, sıkıntılarımızda, hastalıklarımızda, bela ve musibetlerde kısacası mükemmellik yolculuğunda karşılaşabileceğimiz her türlü problemin çözümünde her şeye gücü yeten ve bizim kısık sesimizi duyan bir dosta ihtiyacımız yok mu?

2-) OKUYUN, YİNE OKUYUN! HIZLI OKUMAYI ÖĞRENİN

Kişisel Gelişim Önerileri – Kişisel gelişiminiz için yapılacakların başında okumak gelir. Okumak, bilmediğimizi kabul etmektir. Bildiğini iddia eden öğrenmeye, okumaya ihtiyaç duymaz. Gurur ve kibri onu okumaktan engeller. Sadece kitapları değil, mecazi anlamda hayatı, tabiatı da okumalıyız; yani düşünmeliyiz. Düşünmek için okumalıyız. Gelişmek için düşünmeliyiz.hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Kitaplar konusunda size aşağıda iki önemli makale ve 20 kitap öneriyorum. Haftada 2 kitaptan 10 haftada yani 2-3 ayda bitirebilirsiniz.

Kitap Okumak Ömrü Uzatıyor

Mein Balıkçısının Başarı Öyküsü

Okumanız Gereken 20 Kişisel Gelişim Kitabı

Çok okumak için anlayarak hızlı okumak önemlidir. İyi bir hızlı okuma eğitimine katılın. Bunun için Hızlı Okuma Derneği’nin aşağıda linki verilen ücretsiz hızlı okuma kursuna üye olarak işe başlayabilirsiniz.

3-) FARKLI DİLLER ÖĞRENİN

Kişisel Gelişim Önerileri – Farklı diller demek, farklı düşünme biçimleri, farklı kültürler ve farklı inanışlar demektir. Her dil onu ortaya çıkaran bir medeniyetin göstergesidir. Böylesine farklı bir uğraş sizde ciddi anlamda değişimlere yol açacaktır. Vizyonunuz daha da parlayacaktır.

Yabancı bir dili öğrenmek için size önereceğim ilham verici birkaç makaleye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Dil Öğrenmede Otobanlar ve Kasisler

4-) HOBİLERİNİZ OLSUN

İnsan meşguliyetlerle yaratılmıştır. Mutlaka bir uğraşı olmalı. Bu uğraşların bir kısmı hayatını sürdürmek için temel becerilerdir ki buna “meslek” diyoruz. Diğerleri ise amatör ruhla yaptığımız ve kendi psikolojik duygularımızı tatmin amacıyla verdiğimiz uğraşlardır. Hobiler insan yeteneklerinin birer yansımasıdır. Bir hobi ile uğraşmak insana haz verir. Dinlendirir ve rahatlatır. İnsanı mutlu eder. Bir müzik aletini çalmak, güzel dans etmek veya bir beyin sporcusu olmak ilginç ve güzel alternatiflerden biri olabilir.mega ingilizce - kolay ingilizce

5-) GÜNE ERKEN BAŞLAYIN

Kişisel Gelişim Önerileri – Başarılı insanlar sabahın güzelliklerinden alabildiğine yararlanırlar. Kişinin üzerine güneş doğması, özellikle Anadolu’da “tembellik” olarak nitelendirilmiştir. Hayat erken başlar. Sabahın bereketi kaçırılmaz bir fırsattır. Amacı ve hedefi olanlar için en büyük düşman “yatak”tır. Yani uyumak. Elbette ihtiyaç kadar uyunmalı ama sabahın erken vakitlerini kaçırmadan…

Beyin Gelişimi İçin Çocuklar Ne Kadar Uyumalı?

6-) ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Hedeflerimize ulaşmamızı engellemesi muhtemel kötü davranışlardan uzak durmalıyız. Sansasyonel olaylara imza atmış, dünyaca yüksek mevkilerde yer alan bazı insanların nefislerine mağlup olup çok basit bir konudan dolayı rezil olduklarını görüyoruz. Hatta sevdiğimiz hayran olduğumuz insanlarda en basit bir alışkanlık olan sigara içme eylemini gördüğümüzde bile yakıştıramıyoruz. Bu durum aslında bize ders veriyor; biz de eğer değişmesi gerekli kötü alışkanlıklarınız varsa, sabırla bu alışkanlıklardan uzaklaşmanız gerekiyor.

7-) OLUMSUZ İNSANLARDAN KAÇININ

Dostlarını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Bizler çevremizdeki insanların ortalamasıyız. Olumsuz tiplerden oluşan, her şeyi eleştiren, gayri memnun insanlarsa, aman durmayın kaçın bunlardan. Yoksa, muhtemelen sizi de kendilerini benzetirler. Tavsiyemiz şu ki, iyi dostlar bizi iyiye, kötü dostlar kötüye çeker. Biz daima iyimser olmalıyız. Gelişmek için iyimserlik ön şartlardan biridir.

😎 DANIŞIN, DANIŞIN

Bir karar alırken, yeni bir işe başlarken danışmak, ne yapmanız gerektiğine dair öneriler dinlemek sizi yanılgılardan kurtarır. Danışmak illa denileni yapmak değildir. Dinlemektir; dinledikten sonra seçenekler arasından en doğrusunu yapmaya karar vermektir. Ne demiş atalarımız: danışan dağları aşmış danışmayan düze yolda şaşmış

9-) TV – SOSYAL MEDYA – TABLET Mİ “OFF”

Kişisel gelişim yolculuğunda işte size en büyük bariyerler. TV’nin etkisi gittikçe azalıyor. Bu iyi. Ancak sosyal medya tam bir zaman hırsızı; bir uygulamadan diğerine zapping yapıyoruz. Tam bir felaket; amaçsız kullanım mahveder haberiniz olsun.

10-) DUA EDİN

Kişisel Gelişim Önerileri – Dua etmek farkında olmaktır; kendimizin farkında olmak ve buna göre yaratıcıdan istemek insanı rahatlatır. İnsan, maruzatını açıklamak istediği bir güce isteklerini arz eder. Cevap verilir ama aynısı mı farklısı mı bilinmez. Bilmemiz gereken şey, payımıza düşen rahatlıktır. Psikolojik olarak, yaşamı düzgün olan insanların kişisel gelişim yolculuğu rahat geçer.

11-) GEÇMİŞE TAKILMAYIN AMA DERS ALIN

Ne oldum deme, ne olacağım de”, bir Anadolu deyişidir. Geçmişimizden memnun olmayabiliriz. Acılar çekmiş veya sıkıntılar yaşamış olabiliriz. Bunlara takılıp içsel motivasyonunuzu bozmak yerine, bunlardan ders almalıdır. Kök nedenlerini bulup çözümler üzerinde yeniden düşünmek gerekir. Hatalarımızın kaynakları nelerdi? Nasıl çözümledim? Hatam nerede idi? gibi sorularla kendimize düşen payı almalıyız. Kişisel gelişim için bu çok önemli bir adımdır.

12-) SİZE NEZAKET YAKIŞIR

Kişisel Gelişim Önerileri – Her zaman nazik olmak zordur. Ama nazik olmalıyız. Bir atasözünde, “Her şey incelikten kırılır, insan kabalıktan…” Hakikaten kişisel gelişim göstergelerinden biri sosyal kişiliğimizi yansıtan nezaket ve görgümüzdür. Nazik insanlar fiziksel görüntüleriyle bile nezaketli oldukları duruşlarına yansımıştır.

13-) “KİŞİSEL GELİŞİM” SİTESİNDEN HER GÜN BİR MAKALE OKUYUN

Yüzlerce makalenin, yazının, tanıtımların yer aldığı Kişisel Gelişim Merkezi web sitesinden her gün bir veya birden fazla yazı okuyun. Her ziyaret ettiğinizde “Son Eklenenler” bölümüne bakın. Ayrıca ilgi alanınız olan başlıklardan istediğinizi seçebilirsiniz. Sizde yeniden okuma isteği uyandırdığında, yeniden okuyun; içsel isteğinizi kırmayın.Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

14-) GÜNLÜĞÜNÜZ YOK BİLİYORUM AMA BLOGUNUZ NİYE YOK?

Yazmayı sever misiniz, bilmiyorum, ama günlük tutabilseniz iyi olur (du). Tabi çocukluğumuzda başlayıp da sonradan vazgeçtiğimiz günlük tutmalardan bahsediyorum. Şimdilerde blog yazarlığı buna benzer. Neden özel bir bloğunuz olmasın? Neden bir Blogger olmayasınız? Bu alışkanlık yazma, konuşma ve hitap etme yeteneklerinizin gelişmesine katkıda bulunur.

15-) İNSANLAR HAKKINDA OLUMLU OLUN

Toplum bir meyve bahçesine benzer. Aynı ağaçta, aynı dalda sağlam meyveler de vardır, çürükler de. Çürükler erkenden yere düşer ve orada toprağa karışır. Sağlamlar ise anlamlarını yerine getirmek üzere insanlar tarafından toplanır ve lezzetle yenir. Böyle bir bahçeye girdiğimizde yerdeki çürüklere değil, yukarıdaki sağlam meyvelere odaklanmalıyız. Yoksa o bahçeye girmek istemezsiniz. Bu da sağlam meyvelere karşı bir ayıp olur. İnsanlar da böyledir. İyi insanlarla birlikte olmak gerekir. Lüzumsuz yere insanların kusurlarını görmek veya onları kusurlarıyla ayıplamak üstümüze vazife değilken onlar hakkında şöyle-böyle demek doğru değildir.

16-) DOSTLARIMIZ ÖĞRETMENİMİZDİR

Her insandan öğreniriz. En iyi öğretmenler ise dostlarımızdır. Dostlarımız –gerçekten- iyi niyetlidirler. Hayata dair öğrendiklerimizi dostlarımızla çek ederiz. Kişilikli, örnek, öğretici dostlara her zaman ihtiyaç vardır.

17-) ZAYIF YÖNLERİNİZİ BİLİN, GÜÇLENDİRİN

Kişisel gelişiminizi sağlamak için kişisel SWOT çalışmanızı yapmalı; güçlü yönleriniz kadar zayıf yönlerinizi de belirlemelisiniz. Dert belli ise devası kolaydır. Zayıf noktalarınızı biliyorsanız onları güçlü yönlerinizin de desteğiyle güçlendirirsiniz. Kişisel gelişimin ilk basamağı zayıf noktaları alabildiğince kabul etmek; yani mütevazı olmaktır.Mega Hafıza - setler

18-) GELECEĞE MEKTUP GÖNDERİN

Neyi başarmak istiyorsun? Gelecekte nerede ve hangi seviyede olmak istiyorsun? Şimdiki sen, gelecekteki sana bu konularla ilgili bir mektup yaz ve ciddi ciddi PTT’den gönder. Sonra bunu sakla. 5 yılda bir bunu tekrarla. Sonra karşılaştır. Hedeflerine ulaşabildin mi?

19-) MUHABBETE MUHABBET GÖSTERMEK

Kişisel gelişimin temel ilkesi muhabbete muhabbettir. Yani sevgiye karşı sevgi göstermektir. Düşmanlık yapana ise düşmanlık yapamayız; ama düşmanlık sıfatına karşı düşmanlık yapabiliriz. Şahıslarla davranışları ayırmak gerekir. Sıfatlar ayrıdır, isimler ayrıdır. Size nefret ile yaklaşan insanlara nefretle karşılık vermek oldukça kolaydır. Ama onlara sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmak çok daha zorlayıcı bir yöntemdir.

20-) ÖRNEK ALDIĞINIZ SEMBOLLERİNİZ OLSUN

Kişisel Gelişim Önerileri – Çocukken hayal ettiğimiz ve onlara benzemeye çalıştığımız sembol şahsiyetler vardı; daha çok fiziksel benzeme isteği duyduğumuz örneklerdi bunlar. Büyüdükçe fiziksel benzemek yerine akılsal, bilimsel, akademik ve sosyal boyutlar açısından örnek aldığımız şahsiyetlere dönüştü. Hayran olduğunuz bu insanları ve onların özelliklerini düşünün. Daha sonra onları neden beğendiğinizle ilgili fikirler üretin. Bu insanlar, büyük çoğunlukla, sahip olmadığınız ama aslında gerçekten sahip olmak istediğiniz özellikleri taşır. Kişisel gelişimde iyi örnekler taklit edilebilir; ama sonrasında kendi tarzınızı ortaya çıkarmanız gerekir.

Başarı dileklerimle…

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu