Sağlık ve Zindelik

Korona Virus Giysilerde Ne Kadar Yaşıyor? Ne Yapılmalı?

Korona Virus Giysilerde Ne Kadar Yaşıyor? Bugüne kadar korona virüse karşı korunma için yazdığım makaleleri okuyan çok sayıda tanıdığım son zamanlarda bana şu soruyu da sormaya başladı: “Korona Virüs Giysilerde Ne Kadar Yaşayabiliyor?” Hepinizin bildiği gibi özellikle yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar olmak üzere büyük bir topluluk dışarı çıkmamaya çalışıyor ve kendisini izole etmeye çalışıyor. İşe gitmek zorunda olanlar mecburen işine gidiyor. Muhtemelen bazı insanlar içeride kaldıkça, kıyafetlerini daha az değiştiriyorlar. Belki de bütün gün pijamalarıyla kalıyorlar. Herkesin kıyafet değiştirme sürelerinde kendi alışkanlıkları vardır.

Ancak gerek işten eve gelen ve gerek evde kalanların aklında şu sorulara cevap arıyor:

  • Korona Virüs Giysilerde Veya Kumaşlarda Ne Kadar Kalıyor?
  • İşten Eve Gelince Kıyafetlerimi Yıkamam Gerekir Mi?
  • Yıkamada Ne Tür Deterjan Kullanmalıyım?
  • Korona Virüs Taşıma Olasılığı Olan Bir Yakınım Yanımdaysa Çamaşırları Hakkında Ne Yapmalıyım?
  • Karantina altındayım. Hala Çamaşırhaneye Gidebilir Miyim?

Bugün yazımı bu soruların cevaplandırılmasına ayırdım. İşte bu sorular ve cevapları:

Mega Hafıza - Beyin Temelli Eğitim Setleri

Korona Virüs Giysilerde Veya Kumaşlarda Ne Kadar Kalıyor?

Şu anda, hiç kimse bu sorunun cevabından tam olarak emin değil. Korona virüs temizlenmediği veya dezenfekte edilmediği sürece plastik, naylon ve paslanmaz çelik gibi pürüzsüz yüzeylerde günlerce hayatta kalabilir. Ancak kazak, gömlek, kumaş gibi daha gözenekli malzemelerde durumun ne olduğu henüz belirlenmemiştir. Ancak bunun gibi virüslerin kumaşlarda metallere göre daha az süre dayandığı bilinmektedir.

İşten Eve Gelince Kıyafetlerimi Yıkamam Gerekir Mi?

Sağlık Bakanlığımız topluluğa giren ve işe gitmek zorunda kalan insanların giysileriyle ilgili anons ettiği genel önlemlerin dışında özel bir rehberlik sunmamaktadır. Şimdilik, birisi üzerinize patlayıcı bir şekilde öksürmez veya hapşırmazsa, kıyafetlerinizi doğrudan çamaşır makinesine atmak için acele etmenize gerek yoktur. Mevcut tavsiye, genel önlemlerin yanında her zamanki çamaşır programınıza uymaktır.

Bununla birlikte, tüm giysilerinizin kumaştan oluşmadığını unutmayın. Düğmeler ve fermuarlar büyük olasılıkla plastik veya metaldir. Bu nedenle çamaşırların daha sık bir şekilde yıkanması sizi aşırı derecede koruyacak değildir. Belki palto ve şapka gibi daha az sıklıkta yıkanan eşyalarınızı daha düzenli yıkamanız faydalı olabilir. Bu arada, sağlık personeli gibi toplumla mecburen çok ilişkili olmaktan dolayı korona virüse maruz kalma olasılığınız yüksek bir işte çalışıyorsanız, eve geldiğinizde, o gün giydiğiniz elbiselerin değiştirilmesi ve yıkanması kötü bir fikir değildir.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Yıkamada Ne Tür Deterjan Kullanmalıyım?

Virüs, sabun veya deterjan baskısı altında iyi bir şekilde temizlenmektedir. Ancak özellikle ağartıcıya veya çamaşır suyuna karşı savunmasızdır. Çamaşır deterjanı olarak ağartıcı katkılı bir deterjan kullanmak sizin için mantıklıysa, bunu yapın.

Korona Virüs Taşıma Olasılığı Olan Bir Yakınım Yanımdaysa Çamaşırları Hakkında Ne Yapmalıyım?

Korona Virüs olasılığı tanısı konan biriyle aynı ortamında birlikte yaşayan veya ilgilenen insanlar için çeşitli tavsiyeler mevcuttur. Tavsiyeler bakıcıların, etkilenen veya etkilenme olasılığı olan kişinin kullandığı kullanılmış kıyafet, havlu ve çarşafları tutarken eldiven giymesi gerektiğini söylüyor. Daha sonra eldivenleri atmalı ve ellerini iyice yıkamalıdırlar. Çamaşırların taşınması sırasında dikkat edilmesi gereken diğer ipuçları şunlardır:

  • Giysileri sallamayın, aksi takdirde havaya virüs bulaşabilir.
  • Giysi üreticisinin verdiği yıkama talimatlarını izleyin, ancak tavsiye edilen en sıcak su ayarını kullanın.
  • Her şeyi tamamlamak için kurutun. Sıcak kurutucu ayarı önemlidir.
  • Yüzey dezenfeksiyonu ile çamaşır leğeni veya sepetlerini temizleyin ve dezenfekte edin.

Yönergeler korona virüsten etkilenme olasılığı olan kişi ile etkilenmeyen insanlardan gelen giysilerin birlikte yıkanabileceğini söylüyor. Ancak bu sizin için tam olarak oturmuyorsa, etkilenen kişiden gelen giysiler için ayrı bir çanta veya sepet kullanabilir ve onların kıyafetlerini ayrı yıkayabilirsiniz.

Karantina altındayım. Hala Çamaşırhaneye Gidebilir Miyim?

Karantina altında olan kişilerin ilgili otoritelerin yönergeleri dışına çıkmaması gerekir. Bulunduğunuz karantinadan izin verilenin dışında çıkmayın. Ancak kendi kendinizi karantina altına almışsanız, şimdilik çamaşırhanelerin ve kuru temizleyicilerin açık kalmasına ve hizmet vermesine izin veriliyor. Önlemleriniz, diğer insanlardan en az 2 metre uzakta olmak da dahil olmak üzere, önemli bir amaç için bir yere gidergenki ile aynı olmalıdır.

Bir çamaşırhanede en şüpheli alanlar krom ve çelik kısımlar ile yıkayıcı ve kurutma kolları, tekerlekli sepetler ve katlama için kullanılan düz alanlardır. En iyi koruyucu adımlar eldiven giymeyi ve ardından yönergelere göre ellerinizi yıkamayı içerir. Bu, sabun ve sıcak su ile bilekler de dahil olmak üzere en az 20 saniye boyunca sert ovma ile yıkama anlamına gelir.

Başka birinin kullandığı bir çamaşır makinesinde veya kurutucuda yıkanan birşeylerden korona virüs kapma endişelerinize gelince, bu olası değildir. Çamaşırın sıcak suda yıkanması ve sıcak havada kurutulması virüsün temizlenmesi için yeterlidir.

Ancak daha önceki makalelerimde de vurguladığım gibi, bu önlemlerin yanında en önemli önlem bağışıklık sisteminizin güçlü tutmanız gerektiğidir. Bu anlamda aşağıda linkleri verilen makaleleri de okumanızı tavsiye ediyorum.

Dr. Mehmet Öz “Korona Virüsten Kaçış Yok, Hepimiz Yakalanacağız! Ama…”

Yüz Maskeleri ve Corona Virüsü – Gerçekten Koruyorlar mı?

Korona Virüse Karşı Yüksek DHA’lı Balık Yağlarıyla Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilirsiniz!

Başa dön tuşu