Çocuk ve Zeka

Çocuklarda Zekâ Gelişimi – Çocuklarınızı Daha Zeki Yapmanın Bilimsel Kaynakları

"Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız onlara masal ve hikayeler okuyun. Daha zeki olmasını istiyorsanız onlara daha çok masal ve hikaye okuyun." - Albert Einstein

Çocuklarda Zeka Gelişimi – “Çocukları neyin daha mutlu ettiği”, “Çocuk zekasına yapılacak yatırımlarda hangi tür ebeveynliğin daha iyi sonuç verdiği” ve “Neşeli ailelerin çocuk zekası ile ilgili neler yaptığı” gibi konularda oldukça fazla araştırma vardır.

Bu kadar araştırma yapılmasının nedeni, “Çocukları; bebekliklerinden gençlik yıllarına kadar, daha zeki yapan sır nedir?” sorusuna bir yanıt aranmasıdır.

Araştırmalarımıza göre, bu konuda bilimin yardımcı olabileceğini 10 tavsiyeyi size sunmak istiyorum:

1) Müzik Dersleri Aldırın.

Çocuklarda Zekâ Gelişimi – Açık ve net olan şudur ki; müzik dersleri çocukları daha akıllı yapıyor.

Araştırmalarda kontrol gruplarındaki çocuklarla (müzik çalışmayan çocuklarla) karşılaştırıldığında, müzik çalışan çocukların IQ testlerinde daha büyük artışlar gözlemlediler(Kaynak-1)

Aslında müzik eğitimi genç ve yaşlı herkese yardımcı oluyor. Bir araştırma grubu, müzik eğitiminin öğrencilere sınıfta öğrenme avantajları sağladığını tespit etti. Northwestern Üniversitesi çalışması, müzik eğitiminin yaşlanmanın bazı zararlı etkilerini telafi ederek büyükannelerimize de (Tabi dedelere de) fayda sağlayabileceğini keşfetti. (Kaynak-2)

2) “Sporcular Aptaldır” Söylemi Sadece Bir Efsanedir.

Çocuklarda Zeka Gelişimi – “Sporcular aptaldır” diye bir önyargı kalıbı var. Düz mantığa göre, sporcunun sahada geçirdiği vakit kütüphanede geçirdiğinden daha fazla; bu nedenle sanki kütüphaneye gidenler akıllı, spor yapanlar aptalmış gibi algılanıyor.

Peki ya çocuğunuzun her ikisine de zaman ayırmasını sağlarsanız?

Formda olmak, öğrenme yeteneğinizi artırıyor. Yapılan egzersizden sonra bir şeyi öğrenme konusunda veya yabancı dil kelimeleri öğrenmede insanlar % 20 daha hızlı öğrendiler. (Kaynak-3)

Nitekim 2007’de yapılan bir çalışmada, Alman araştırmacılar, insanların kelimeleri bir fiziksel egzersizden sonra, aynı öğrencilerin fiziksel egzersizden önce öğrendiklerinden, yüzde 20 daha hızlı öğrendiklerini bulmuşlardır.

3 aylık bir egzersiz rejimi uygulandığında, beynin hafıza ve öğrenmeye odaklanan kısmına giden kan akışının % 30 oranında artığını gördüler. (Kaynak-4)

Küçük grup çalışmasında, bir grup gönüllüyü üç aylık bir egzersiz rejimine koyan araştırmacılar daha sonra beyinlerinin fotoğraflarını çektiler. Gördükleri şey, hipokampusun hafıza alanındaki kılcal hacmin yüzde 30 artmasıydı, bu gerçekten dikkate değer bir değişiklikti.(Kaynak-5) 

çocuk motivasyonu - çocukları motive etmenin yolları

3) Çocuklarınıza Okumayın, Onlarla Okuyun

Çocuklarda Zekâ Gelişimi – Okumayı öğrenen küçüğünüz var mı? Siz okurken kitaptaki resimlere bakmalarına izin vermeyin.

Kelimelere dikkat çekin. Onlarla birlikte okuyun, onlara değil. Araştırmalar, bu uygulamanın okuma becerilerini geliştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. (Kaynak-6) 

Paylaşılan kitap okuma, çocukların okuma becerilerinin ve stratejilerinin geliştirilmesine yönelik özel dikkat ile zenginleştirildiğinde, dezavantajlı çocukların bile erken okuryazarlık becerilerini geliştirdiğini göstermiştir.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

4) Yetersiz Uyku Çocukları Aptallaştırır.

Çocuklarda Zeka Gelişimi – Bir saat bile az uyumak, altıncı sınıf öğrencilerinin beynini dördüncü sınıf öğrencilerinin beynine dönüştürüyor. (Kaynak-7)  Bir saatlik uyku kaybı, iki yıllık bilişsel olgunlaşma ve gelişmenin kaybına eşdeğerdir.

Notlar ve ortalama uyku miktarı arasında bir ilişki vardır.

Araştırmaya göre, A alan gençler, B alan öğrencilerden ortalama on beş dakika daha fazla uyuyorlardı. Bu öğrenciler de C’lerden ortalama on beş dakika daha fazla uyuyorlardı ve bu böyle devam ediyordu.

Araştırmacı Wahlstrom tarafından elde edilen veriler, Brown’s Carskadon tarafından 3.000’den fazla Rhode Island lise öğrencisiyle yapılan önceki bir çalışmadan elde edilen sonuçların neredeyse mükemmel bir kopyasıydı. Tekrarlanan bir araştırma sonucu aynı oldu ve sonuçlar güvenilirdi. Elbette bunlar ortalamalar ama iki çalışmanın tutarlılığı öne çıkıyor. Uykuda geçen her on beş dakika önemliydi. (Kaynak-8) 

5) IQ, Öz-Disiplin Olmadan Bir Hiçtir!

Çocuklarda Zekâ Gelişimi – Öz disiplin, hayatta kimin başarılı olacağını tahmin etmede IQ’yu yener. (Kaynak-9)

Düzinelerce araştırma, iradenin bireysel başarı için en önemli kilometre taşı olduğunu gösteriyor.

Yüksek irade gücü uygulayan öğrencilerin sınıflarında daha yüksek notlar alma ve daha seçici okullara girme olasılıkları daha yüksektir. Bu öğrenciler, daha az devamsızlık yapıyorlar ve televizyon izlemeye daha az zaman harcıyorlar. Ev ödevlerine daha çok saat harcıyorlar.

Araştırmacılar, “Son derece öz disiplinli ergenler, her akademik performans değişkeninde, daha zevksel-dürtüsel baskın yönleri olan akranlarından daha iyi performans gösterdiler” diye yazdı. 

“Öz disiplin, akademik performansı IQ’dan daha sağlam bir şekilde öngördü. Öz disiplin, okul yılı boyunca hangi öğrencilerin notlarını geliştireceğini öngörürken, IQ bu tahminde geride kalıyor. Öz disiplin, akademik performans üzerinde entelektüel yetenekten daha büyük bir etkiye sahiptir. ”

Notların, saf zekadan çok, karakter ile de (vicdan) ilgisi vardır. (Kaynak-10)

… Vicdanlı olmak (merhametli ve insaflı bir disiplin sahibi), iş başarısını sağlayan önemli bir özelliktir.

Merhameti yüksek olan insanlar okulda ve üniversitede daha iyi notlar alıyorlar; daha az suç işliyorlar;  daha uzun süre evli kalıyorlar. Sadece daha az sigara içip içtikleri için değil, merhametli ve karakterli oldukları için daha uzun yaşıyorlar.

Sağlık açısından daha az felce maruz kalıyorlar; daha düşük kan basıncı ve daha düşük Alzheimer hastalığı insidansı gösteriyorlar.

Araştırmacılar, başarının en iyi öngörücüsünün, aday öğrencilerin “cesaret” olarak bilinen ve “uzun vadeli hedefler için azim ve tutku” olarak tanımlanan; fiziksel ve bilişsel olmayan bir özellik üzerindeki derecelendirmelerinin olduğunu buldu. (Kaynak-11)

çocukları motive etmenin 10 yolu

6) Öğrenme Aktif Bir Süreçtir.

Çocuklarda Zeka Gelişimi – Gerçek öğrenme pasif değil, aktiftir. Beynimiz bir şeyler duyarak değil, yaparak öğrenmek için gelişmiştir.

Bu, birçok beceri için, zamanınızın yaklaşık üçte ikisini absorbe etmek yerine kendinizi test etmek için harcamanın çok daha iyi olmasının nedenlerinden biridir.

Üçte iki kuralı vardır. Diyelim ki bir bölümü öğrenmek istiyorsanız, zamanınızın yüzde 30’unu okumak için harcamak ve zamanınızın geri kalan yüzde 70’ini bu bilgi üzerinde kendinizi test etmek daha iyidir. (Kaynak-12)

7) Doğru Zamanda Doğru Beslenme

Çocuklarda Zekâ Gelişimi – Genel olarak, çocukların her zaman sağlıklı beslenmeleri daha iyidir. Araştırmalar, sağlıklı beslenmenin çocukların notlarında fark yarattığını gösteriyor. (Kaynak-13) 

Artık herkes büyük bir sınav gününde kahvaltı yapılması gerektiğini bilmektedir.

Araştırmalar, yulaf ezmesi gibi yüksek karbonhidratlı, yüksek lifli, yavaş sindirilen yiyeceklerin ve balık yemenin en iyisi olduğunu gösteriyor.

Çocukların zeka gelişimi - çocukların iq gelişimi

Ama bir hafta önceden ne yediğiniz de önemlidir.

16 üniversite öğrencisi dikkat ve düşünme hızı açısından test edildiğinde, beş günlük yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı et, yumurta, peynir ve krema ağırlıklı bir diyetle beslendiğinde ve tekrar test edildiğinde, performansları düşmüştür.

Her zaman istisnalar vardır. Hiçbir çocuk her zaman sağlıklı beslenmez. Ancak ironi şudur ki, çocuklar genellikle yanlış zamanda “kötü” yiyecekler alırlar. Araştırmalar, kafein ve glikozun beyin güçlendirici olabileceğini gösteriyor. (Kaynak-14)

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Kafein ve glikoz, bilişsel performans üzerinde yararlı etkilere sahip olabilir. Bu alanlar, sürekli dikkat ve çalışan hafıza süreçleriyle ilişkili olduğundan, sonuçlar, kafein ve glikoz kombinasyonunun dikkat sisteminin etkinliğini artırabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca glikoz, çocukların sevdiği güçlü ödüllerdir.

Bu yüzden, çocuklar ara sıra doğal glikoz kaynaklarına yönlendirilebilir. Bunu onlara ders çalışırken vermek yerine, dinlenirken vermek daha iyi olabilir.

8) Mutlu Çocuklar = Başarılı Çocuklar

Çocuklarda Zeka Gelişimi – Daha mutlu çocukların başarılı yetişkinlere dönüşme olasılığı daha yüksektir.

Mutluluk ve performansı vurgulayan bir dünyada, mutlu çocuk olmak çok büyük bir avantajdır.

Ortalama olarak, mutlu insanlar hem işte, hem de aşkta mutsuz insanlardan daha başarılıdır. Daha iyi performans değerlendirmeleri alırlar, daha prestijli işlere sahiptirler ve daha yüksek gelirleri vardır. Evlenme olasılıkları daha yüksektir ve bir kez evlendikten sonra evliliklerinden memnun kalırlar.

Daha mutlu çocuklar yetiştirmenin ilk adımı nedir; mutlu bir ebeveyn olmaktır. (Kaynak-15)

9) Akran Grubu Önemlidir.

Çocuklarda Zekâ Gelişimi – Genetiğiniz ve eşinizin genetiğinin çocuklarınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ama çocuklarınızı büyütme şeklinde genetik o kadar etkili değildir.

Entelektüel yetenek ölçüleri ve kişiliğin belirli yönleri gibi konularda, biyolojik çocuklar ebeveynlerine oldukça benzemektedir.

Ebeveynlerle birlikte, belirli bir yaştan itibaren akran gruplarının, çocuklarınızın davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahip oldukları da bir gerçektir. (Kaynak-16) 

Genelde sadece olumsuz olduğu zaman arkadaş baskısından bahsederiz, ancak bu etki çoğu zaman da olumludur.

Güzel bir mahallede yaşamak, seçkin okullara gitmek ve çocuklarınızın iyi çocuklarla takılmasını sağlamak büyük bir fark yaratabilir.

Bir üniversite öğrencisinin not ortalamasını iyileştirmesinin en kolay yolu nedir; akıllı bir ev arkadaşı veya oda arkadaşı seçmesidir.

Ekonomist Bruce Sacerdote’un Dartmouth College öğrencileriyle yaptığı bir çalışma, bu etkinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Düşük not ortalamasına sahip öğrencilerin daha yüksek puan alan öğrencilerle aynı odayı paylaşmaya başladıklarında, not ortalamalarının arttığını görmüştür.

Araştırmacılara göre, bu öğrenciler “birbirlerine iyi ve kötü çalışma alışkanlıkları bulaştırıyor gibi görünüyordu. Öyle ki yüksek not ortalamasına sahip bir oda arkadaşı, düşük puanlı oda arkadaşının not ortalamasını yukarı çekiyor.”

10) Çocuklara İnanın!

Çocuklarda Zeka Gelişimi – Çocuğunuzun ortalamadan daha akıllı olduğuna inanmak bir fark yaratır.

Rosenthal ve Lenore Jacobson (1968) aynı çalışmayı bir sınıfta yaptılar ve ilkokul öğretmenlerine sınıflarında “akademik yetenekli” bazı öğrencilerin olduğunu söylediler.

Aslında bu öğrenciler rastgele seçilmişti. Araştırmacılar tarafından bu çocukları ayırmak için kesinlikle başka hiçbir şey yapılmadı. Yine de okul yılının sonunda, keyfi olarak “akademik yetenekli” olarak adlandırılan çocukların yüzde 30’u ortalama 22 IQ puanı kazanmış ve neredeyse tamamı en az 10 IQ puanını artırmıştır.

Özetle

  1. Müzik Dersleri Aldırın
  2. “Aptal Sporcu” Deyimi Sadece Bir Efsanedir
  3. Çocuklarınıza Okumayın, Onlarla Okuyun
  4. Uyku Yoksunluğu, Çocukları Aptal Yapar
  5. Öz-Disiplin Olmadan IQ Tek Başına Anlamsızlaşır
  6. Öğrenme Aktif Bir Süreçtir
  7. Doğru Zamanda Doğru Beslenin
  8. Mutlu Çocuklar = Başarılı Çocuklar
  9. Akran Grubu Önemlidir.
  10. Çocuklara İnanın!

Sonuç: Zeka her şey değildir. 

Ahlak, etik karakter ve empati olmadan, gerçekten, zeki insanlar korkutucu olabilir.

PJ O’Rourke demişti ki: Zeki insanlar barda kavga çıkaramazlar; aptal insanlar da hidrojen bombası yapamazlar.

(Yani, insanlığı mahveden hidrojen bombasını zeki insanlar yapar; bardaki itiş-kakış kavgasını da alt kültür insanlar çıkarır.)

Tavsiye Edilen Makaleler:

Çocuk ve Zeka – Çocuklarınızı Daha Zeki Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

Zeka Nasıl Geliştirilir – Çocuğunuzun IQ’sunu Artırmanın 15 Yolu

Başa dön tuşu