DEHB / ADHD

Çocuklarda Odaklanma Sorunu – Belirtiler ve Öneriler

Nedenler ve Çözümler

Çocuklarda Odaklanma Sorunu – Büyüme çağında ve çeldiricisi bol ortamlarda; kendini ve etrafını, tabiatı ve dünyayı keşfe çalışan çocukların odaklanamama sorunu normal karşılanabilir. Çocuklar her gün çevrelerinde dikkatlerini çeldirecek çok sayıda değişkenle baş başadır.  Bu çeldiricilerin etkili olmasının sebebi, çocuğun yaş itibariyle hem keşif yolculuğunu yaşıyor olması, hem de çocuğun çocukluk özelliklerine yani çocukluk mizacına uygun gelmesindendir.

Okul yaşına geldiğinde, sınıfındaki diğer dikkati dağınık çocuklar ders sırasında, çocuğunuzun dikkatini dağıtmak için ona bakarak sesli gülebilir veya kağıt atarak eğlenebilirler. Okuldan eve geldiğinde de çocuğun dikkatini kolayca dağıtacak ortamlar vardır. Çocuk olmanın getirdiği zaaflar nedeniyle tüm dikkat dağıtıcılarla birlikte, zaman zaman konsantre olmakta zorlanmaları yaygındır.

Bu saydıklarım normal çocuklarda görülebilir. Ancak bazı çocuklar sürekli olarak, odaklanamıyor, her şeyden huylanıyor, okulda veya evde, hemen her yerde odaklanmakta güçlük çekiyorsa burada bir sorun var demektir.

Bu sorunu yaşayan çocukların odaları, yatakları, kitaplıkları, her zaman dağınıktır. Onları tam düzeltirken birden dikkatini başka bir şey çeker ve ona dalar; ona da tam yoğunlaşmışken başka bir çeldirici ile yine odaklanması bozulur.

Odaklanma zorlukları çocukların bir gerçeğidir. Bazen taşınma, ailede ölüm veya uzaktan eğitime geçiş gibi stresli durumlardan da etkilenerek odaklanmayı kaybedebilirler.

Çocuklarda odaklanma sorunu konusunda en yaygın göstergeler şunlardır:

 • Hareketsiz oturamamak
 • Kolayca dikkati dağılmak
 • Talimatları takip etmede sorun yaşamak
 • Kendi işlerini organize etmede sorun yaşamak
 • Sürekli olarak eşyalarını kaybetmek
 • Okul ödevlerini tamamlamakta zorluk çekmek
 • Aynı yaştaki diğer çocuklara kıyasla el yazısı zayıf olmak
 • Öğrenme güçlüğü yaşamak
 • Saldırganlık, huysuzluk veya sinirlilik gibi davranışsal zorluklar göstermek
 • Arkadaş edinme ve arkadaş tutmada zorluk veya arkadaşlıkları sürdürmede sorunlar yaşamak
 • Koşma veya atlama gibi kaba motor becerilerde zayıf olmak Kaynak

Okulda Odaklanamama Nedenleri

Çocuklarda Odaklanma Sorunu – Çocukların okulda odaklanamamalarının da temel üç nedeni vardır. Bunlar:

1- Çocuğun öğrenme stili ile öğretmenin öğretme stili arasındaki uyumsuzluk

Çocuklarda Odaklanma Sorunu – Farklı öğrencilerin farklı öğrenme stilleri vardır: Bazıları en iyi “görerek”, bazıları “duyarak” ve diğerleri “yaparak” öğrenir.

Çocuğunuzun öğretmeni sürekli olarak çocuğunuzun öğrenme şekliyle uyuşmayan bir öğretme stilini uygularsa, bu, odaklanma ve anlayış eksikliğine neden olabilir.

Örneğin, çocuğunuz görsel olarak öğrenmeyi seviyorsa ve resimsiz çok sıkıcı bir kitap okuyorsa, belki de dikkatini çekmek için daha fazla görsel uyarıya ihtiyacı vardır. Ya da belki çocuğunuz işitsel bir öğrenicidir; eviniz gürültülüdür; bundan dolayı odaklanamayabilir.

Nörobilimci ve eğitimci Dr. Carly Hannaford’a göre, “öğrencilerin %85’i kinestetiktir.” diyor. Dr. Hannaford, çocukların sadece %15’inin doğrusal olarak işlem yapabildiğini, konuşurken öğretmene bakabildiğini ve duyduklarını tekrar edebildiğini belirtiyor. Bu yüzden sınıfta her çocuğun dikkatli çocuk olması bir hayaldir.  Çocuğunuzun öğrenme tercihlerini bilmek, ona özgü dikkat dağıtıcı şeyleri bulmanın da bir anahtarıdır.

2- Çocuğun Okulda Aşırı Müdahaleye Maruz Kalması

Çocuklarda Odaklanma Sorunu – Dikkatsizlik, aynı zamanda, yetersiz veya aşırı zorlanmış hissetmenin bir sonucu olabilir. Çocuğunuzun rahatsız edici olması veya aşırı davranışlar göstermesi nedeniyle okuldan eve uyarı notları gönderiliyorsa, evde görülmeyen böyle bir sorunun kaynağı okul olabilir. Bu da okul ortamında çocuğu uyarım eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Okulda uyarım önemlidir ve aileden önce okulun kendi içinde çözmesi gereken bir sorundur. Okulda uygun şekilde müdahale edilemeyen çocuklar hızla ilgisiz kalabilirler. Derslere olan ilgilerini kaybetmeye başlayabilirler. Tamamen dikkat etmeyi bırakabilirler; okulda tembelleşebilirler ve kötü notlar alabilirler; çünkü dışlanmışlardır.

Çocuklar yeterince zorlandıklarında, kendilerini meşgul etmenin ve teşvik etmenin yollarını bulma eğilimindedirler. Bu, sınıfı enerjik olarak bozmak veya sınıfın palyaçosu olmak anlamına gelebilir. Çocuklar aşırı zorlandıklarında, yüksek enerjili davranışlarla diğerlerinin dikkatini dağıtmaya çalışabilirler.

3- Uykusuzluk veya Yanlış Beslenme

Çocuklarda Odaklanma Sorunu – Beslenme, çocukların okula odaklanma becerilerini de büyük ölçüde etkileyebilir. Biz yetişkinler bile aç olduğumuzda zor odaklanıyoruz. Eh, çocuklarımız da öyledir. Uzmanlar “Aç olan çocukların odaklanamadığına dair oldukça sağlam kanıtlar var, bu nedenle dikkat süreleri, davranış sorunları ve okulda disiplin sorunları var” diyorlar. “İyi beslenmiş ve aç olmayan çocuklara sahip olmak, bireysel performanslarında ve ayrıca derse ne kadar katkıda bulundukları konusunda fark yaratır.”

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

Dikkat Eksiliğinin Odaklanamamaya Etkisi

Çocukların odaklanma ile ilgili sorunları devam ediyorsa, buna Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) da neden olabilir.

Odaklanma ile ilgili sorun sürekliliğe sahipse bu DEHB’nin önemli bir işareti olabilir. Bu birçok şekilde görülebilir ve zamanla değişebilir de.

DEHB olan çocukların odaklanmayla ilgili sorunları şu belirtilerde görülebilir:

 • Ne zaman küçük ayrıntılara, ne zaman büyük resme odaklanacaklarını bilmezler.
 • Konuşması kesildiğinde kaldığı yerden devam edemezler.
 • Bir seferde sadece bir aktiviteye bile konsantre olmazlar.
 • Talimatları takip edemezler.
 • Bir konu ile ilgili sohbet edemezler.

Bir de Hiperfokus Sorunu Var!

Çocuklarda Odaklanma Sorunu – Bazı çocuklar odaklanamama sorunu yaşadıkları gibi, bazıları da odaklanmaya öylesine dalar ki, buna “Hiperfokus” denilmektedir.

Hiperfokus, çocuğun yaptığı bir işe yoğun bir şekilde odaklanarak, bu çok yoğun odaklanma nedeniyle, diğer bir faaliyetlere geçiş yapmada zorluk çekmesidir.

Bu da bir tür odaklanma sorunudur. DEHB gibi dağınıklık yanında, hiperfokus çocuklar hiçbir işi tamamlayamazlar ve diğer işlere de geçiş yapamazlar. Tek bir işte boğulup kalırlar.

Sonuç: Çok Yönlü Çalışılmalıdır.

İster DEHB kaynaklı olsun, ister hiperfokus kaynaklı, günümüzün şanssız çocukları büyük bir risk altındadır.

Odaklanma sorunu yaşayan çocuklara yardım etmenin en iyi yolu ailelerin, öğretmenlerin ve tıp uzmanlarının, bu çocuklar haklarında toplanan bilgileri paylaşarak birlikte çalışmalarıdır.

Tavsiye Edilen Makaleler:

DHA Oranı Yüksek Olan Balık Yağları DEHB Bozukluğunu İyileştirebilir

Çocuklar Nasıl Matematik Öğrenir?

Çocukların Zeki Olması İçin Anneler Nasıl Bir Balık Yağı Kullanmalı

Başa dön tuşu