İlham Veren HikayelerKişisel GelişimLiderlikMotivasyonSinema / Film / Video

Çocuklara İlham Veren Filmler – 10 Kısa Film

Çocuklara ilham veren filmler / 10 kısa film – Bugünkü konumuz çocuklara ilham veren 10 animasyon filmi. Çocukların en iyi öğrenme ortamlarından biri filmlerdir. Hikayeler gerçek hayatın dramatize edilmiş kurgulu versiyonu olduğu gibi, filmler de bu hikayelerin görsel sunumla anlatılmasıdır. Animasyon ise tek tek resimleri ya da hareketsiz nesneleri, filmin gösterilmesi sırasında hareket ediyormuş duygusunu verecek biçimde düzenlemek ve filme aktarma işidir.

Bu tür filmler özellikle bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte gerçek hayatta canlandırılması zor olan konuları çizgilerle oynatmaktadır. Ayrıca kısa film şeklinde sunulan gösterimler minimum 50 saniye, maksimum 15 dakika aralığında çekilmektedir.  Çocukların izleme süreleri her yıl dakika dakika azalıyor. Şimdilik 2-4 dakikalık kısa filmler daha fazla izleniyor.

Sizin için seçtiğimiz “Çocuklara ilham veren filmler” aşağıda verilmiştir. Kısa ve animasyon türünde olan birbirinden anlamlı güzel filmler izleyeceksiniz.

Çocuklara ilham veren filmler

FARKLI OLMANIN BEDELİ

Ana teması: Çocuklar & Yaratıcılık

Kısa Özeti: Aşağıda izleyeceğiniz kısa filmde yaratıcı düşünen bir çocuğun yaratıcılığının nasıl öldürüldüğünü, motivasyonun nasıl yok olduğunu, okulun aynı şeyleri düşünen bireyler yetiştirmeye çalıştığını, olumlu yaklaşımın yaratıcı düşünme için önemli olduğunu görecek, ayrıca “Şöyle olsa ne olurdu?“, “Böyle olsaydı ne olurdu?” gibi soruların insanın yaratıcı düşünme becerilerini ve hayal gücünü nasıl geliştirdiğine şahit olacaksınız.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Okullar Çocukların Yaratıcı Düşünme Yeteneklerini Öldürüyor

1974 ile 2008 yılları arasında ABD’de Anaokulu ile 12. sınıf arasındaki öğrencilere her yıl “TORRANCE Yaratıcılık Testi (CQ – Creativity Quotient)” uygulanarak sonuçlar mukayese edildi. Bu araştırma sonucuna göre;

1-) 3. sınıfa kadar öğrencilerin yaratıcı düşünme yetenekleri iyiydi.

2-) 4. ve 5. sınıfta öğrencilerin yaratıcı düşünme yeteneklerinde yavaş bir düşüş gözlendi.

3-) 6. sınıftan 12. sınıfa kadar olan dönemdeki düşüş çok keskindi.

“FARKLI OLMANIN BEDELİ” KISA FİMİ İZLEYİN

 ALIKE

Ana teması: Yeteneklere göre ve bireysel eğitim

Kısa Özeti: “Alike”,  yoğun çalışma hayatında, Copy isimli baba, oğlu Paste’ye doğru yolu öğretmeye çalışan bir babadır. Ama baba geleneksel okul eğitimi yoluyla çocuğun akademik yönüne ağırlık vermektedir. Oysa çocuk bir keman çalan adamdan etkilenerek keman çalma eğilimindedir. Yani müziğe ilgisi vardır. Baba ve çocuk ne yapmalı?

“ALIKE” ADLI KISA FİLMİ İZLEYİN!

süper öğrenme - süper konsantrasyon - anlama - süper okuma

“ONE SMALL STEP” (KÜÇÜK BİR ADIM)

Ana teması: Hayallerinden asla vazgeçme!

Kısa Özeti:  Astronot olmayı hayal eden bir Çin asıllı Amerikalı kızın hikayesidir. TV’de uzaya fırlayan bir rokete tanık olduğu günden itibaren Luna yıldızlara ulaşmaya çalışmaktadır. Luna, büyük şehirde, garajında mütevazi bir ayakkabı tamir işinde onu destekleyen sevgi dolu babası Chu ile birlikte yaşamaktadır. Luna büyüdükçe, hayallerini takip etmek için her türlü sıkıntıyla yüz yüze geleceği bir üniversiteye girer. Duygulu sahnelere şahitlik edeceksiniz.

“ONE SMALL STEP” (KÜÇÜK BİR ADIM) İZLEYİN

HER AVUSTURYALI İÇİN BİR KUTU FASULYE

Ana teması: Yaratıcılık

Kısa Özeti: Genç Geoff’in takıntısının nereden kaynaklandığını kimse bilmiyordu. Tek bildiği, çocukken fasulyeyi çok seviyordu. Hatta bu fasulyeler aslında onun hayatıydı. Bir gün çalıştığı Heinz’de bir kadına aşık olur ve hayatı değişir. Geoff’in işi gücü her Avusturyalı için mükemmel bir ebat aralığında fasulye kutusu icat etmektir. Nasıl icat ettiğini görmek için filmi izleyin.

“HER AVUSTURYALI İÇİN BİR KUTU FASULYE” İZLEYİN

KARPUZ: UYARICI BİR FİLM

Ana Teması: Dikkatli beslenme

Kısa Özeti: Karpuz yerken çekirdeğini de yutan “karpuz çocuğun” başından geçen maceralar anlatılıyor. Karpuz mevsimi de yaklaşıyor. Tam da zamanı; çekirdeklerine dikkat edin.

“KARPUZ: UYARICI BİR FİLM” İZLEYİN

“SOAR”

Ana fikir: Hayallere yardım etmek

Kısa Özeti: Küçük pilotun; çok geç olmadan eve dönmesi için yardım etmesi gereken genç bir kız hakkında ödüllü bir 3D animasyon filmi.

“SOAR” İZLEYİN

HEDİYE

Ana Fikri: Empati

Kısa Özeti: “The Present”, çok yetenekli Fabio Coala’nın çok küçük bir çizgi romanına dayanıyor. Jake, annesi ona bir hediye alıp şaşırtmaya karar verene kadar günlerdir bilgisayar oyunları oynuyor. Nedir bu hediye, Jake’i nasıl etkileyecekacaba? Cevap için aşağıdaki kısa filmi izleyin.

“HEDİYE” İZLEYİN

YAKALA! (Catch It!)

Ana Fikri: Dayanışma

Kısa Özeti: Bir grup Mirket’in (Firavun faresi) göz bebeği gibi baktıkları meyvelerine bir akbaba musallat olur ve huzuru bozmak ister. Mirketler ile Akbaba arasında mücadele başlar. Dayanışma ruhuyla başarılamayacak iş yoktur.

“YAKALA! (Catch It!)” İZLEYİN

SAM İLE BALIK TUTMA (Fishing With Sam)

Ana Fikri: Açgözlülük

Kısa Özeti: Balık tutmada becerikli 3 kafadar penguen, ayıcık ve su samurunun tuttuğu balıkları hileyle almak isterler. Üstelik alay da ederler. Sonra üçlüden biri olan penguen, diğer ikisine oyun oynayınca başına gelmedik kalmayacaktır. Açgözlülüğün sonu açlık çekmektir.

“SAM İLE BALIK TUTMA (Fishing With Sam)” İZLEYİN

BALIKÇININ KÖPEĞİ

Ana Fikri: Eleştirel Düşünme

Kısa Özeti: Joy bir balıkçı köpeğidir. Kayıkla balık turarken bir balıkçıl kuşunun tuttukalrı balıkları çaldığını farkeden joy, sahibini uyarmasına rağmen farkındalık sağlayamamıştır. Ama Balıkçıl kuşunun bir sürprizi olacaktır.

“BALIKÇININ KÖPEĞİ” İZLEYİN

Çocuklara her bir kısa filmi izlettikten sonra onlara film hakkında sorular sorun ve konuşun.

Tavsiye Edilen Makaleler:

İlkokul Öğrencileri İçin Anlayarak Akıcı Okuma Eğitimi Nasıl Olmalı? Scarborough’un Okuma Halatı Modeli

Çocuklar Nelerden Hoşlanmaz / Çocukların Sevmediği 50 Şey

Çocuklar ve Okuyan Beyin – Okuma Eğitiminin Beyinde Yaptığı Değişiklikler!

Başa dön tuşu