Bill Gates – Bill Gates Kaç Kitap Okuyor, Nasıl Okuyor?

Bill Gates – Dünyanın en başarılı insanları, kitaplardan, tahmin ettiğimizden daha fazla besleniyor. Bill Gates, Steve Jobs, Elon Musk, Warren Buffet gibi başarılı insanlara bakacak olursak, zamanlarını çok doğru kullandıklarını görebiliriz. Başarılı oldular. Çünkü ömürleri boyunca öğrenmeye devam ettiler ve ediyorlar.

5 yıl sonra olacağın kişi, okuduğun kitapların ve yanında bulunduğun insanların doğrultusunda şekillenecek.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates yılda yaklaşık 50 kitap okuyor. Bu haftada yaklaşık bir kitap bitirmek demektir. Gerçi haftada bir değil iki , hatta daha fazla kitap okumak da mümkün. (1)  Bill Gates, okumaya ilişkin dört alışkanlığını ve okumalarından en iyi şekilde yararlanmak için yaptığı kısa yolları bir YouTube kanalında anlattı. (2)  ve  (3)

Bill Gates kitap okurken izlediği strateji hakkında bilgiler verirken öncelikle konu hakkında daha önceden genel bir ön bilgiye sahip olmayı öneriyor. Böylece daha sonra karşınıza çıkabilecek detayları daha kolay anlayabileceğinizi söylüyor.

Eğer geniş bir çalışma alanınız varsa, o zaman her şeyi koyacak bir yeriniz var demektir. Önünüzde bir zaman çizelgesi, bir harita ya da bir bilimin dalları ve nelerin bilinip nelerin bilinmediğine dair bilgiler olabilir.

Böylece artarak çoğalan bilgiyi zengin bir şekilde depolamak, birinin size ilk kez Roma’dan bahsetmesinden çok daha kolay olur.

Neden Roma hakkında bir şeyler okuyorum?”

Neden Kraliçe Victoria’yı okuyorum?

HO

Bill Gates’in Okuma Yöntemi

Bill Gates kitap okurken yaptığı şeylerden hareketle şu önerilerini sıralıyor:

Okurken notlar alın,

Basılı kitapları okumak elektronik olanları okumaktan daha iyidir,

Kendiniz için belli bir okuma saati ayarlayın,

Okuma saatinde başka bir şeylerle ilgilenmeyin.

Evet, başarılı insanların alışkanlıklarını bilmek bazen iyi örnekler anlamında yardımcı olabilir. Tabii ki, kitaplar Gates’ten önce de okunuyordu, sonra da okunacak. Hani derler ya “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.” Her başarılı insanın da bir kitap okuma biçimi oluyor.

Gates’in kitap okumada kullandığı prensipler şöyle:

Bitiremeyeceğim kitaba başlamak gibi bir davranışta bulunmama izin vermiyorum.

Bildiğiniz gibi, bilgi yüklü kurgusal olmayan kitapları okumaya başladığınız zaman tam konsantrasyon sağlamalı ve dikkatle bakmalısınız.

Okurken, yeni bilgileri not almak önemlidir. Daha sonra o notlardan neler öğrendiğimi daha kolay hatırlıyorum.

Eğer kitap çok sayıda not tutmam gereken bilgi içeriyorsa, ayrı yere yazmak yerine sayfa kenarlarına yazıyorum.

Kurgusal kitapların filmi varsa kitabını da hemen okuyorum.

Daha çok geceleri sessizlikte oturup okuyorum.

Gezilerimde taşıdığım kitap çantam var. Kitap okumama bahanesini ortadan kaldırıyorum.

Hacimli ve bir o kadar da orijinal kitap okuyorsam her seferinde bir saatten aşağı kalkmam.

Ortalama bir insan yılda 1,5 kitap okurken bir CEO 50 kitap okumalı.

Okurken, özellikle kurgusal olmayan bir kitapsa, yeni bilgiyi alıyorsanız, gerçekten konsantre olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Sahip olduğum bilgiye bir çeşit iliştirmek ve benim için not almak, orada ne olduğu hakkında gerçekten çok düşündüğümden emin olmama yardımcı oluyor.

Kapalı