BaşarıMotivasyon

Başarılı ve Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek İçin 7 Stratejik Övgü

Çocuklar ne söylediğinizi unutabilir ama onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.

Başarılı ve Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek İçin 7 Stratejik Övgü – Çocuk yetiştirmek karmaşık bir süreçtir. Her anne ve baba bu süreçleri doğru yönetmek ister. Pedagoji bilimi bu konuda çok sayıda davranış biçimleri önermektedir. Bunlardan biri de çocukları belirli özellikleri ve davranışları konusunda övmektir.

“Ebeveynler çocuklarının özgüven kovasını o kadar sağlam oluşturmalı ki, dünya hiçbir zaman onu kurutacak kadar büyük delikler açamamalı.” – Alvin Price

Bu makalede başarılı ve özgüveni yüksek çocuk yetiştirmek için onları övmeniz gereken durum ve davranışlar listelenmiştir.

1) Gayretli Olmalarını Övün!

Çocukları, zekâları veya yetenekleri nedeniyle övmek oldukça yanlıştır. Çünkü bunlar bir çaba sonucu ortaya çıkmış nitelikler değildir. Yalnız zekâsı veya yalnız yeteneği övülen çocuk bir konuda başarılı olmak için niçin çaba göstersin?

Onları bir amaç için gösterdikleri çabadan dolayı övdüğünüzde olumlu bir düşünme biçimi geliştiriyorsunuz demektir.  Bu övgü çocuklarda gelişebilecekleri ve daha iyiye gidebilecekleri fikrini pekiştirir. Bu yaşamsal bir derstir.

Çaba, sebat, sıkı çalışma kararlılıkla ilgilidir. Bunlar uzun vadede çocuk için gerçekten önemli olan niteliklerdir. Bu nedenle, “Çok zekisin!” demek yerine, “Bu konuda çok gayret göstermene gerçekten sevindim ve etkilendim.” demeyi deneyin.

Başarı her zaman en iyi olmak anlamına gelmez. Sürekli olarak daha iyisini yapmak için çabalamak gerekir. Çabayı övmek çocuklarımıza öğretmeye değer bir derstir.

Anzan Mega Aritmetik - Çocuklarda Yüksek Özgüven ve Başarının Anahtarı

2) Nazik Olmalarını Övün

Geçenlerde kız torunumla birlikte yaşadığımız bir akşamı asla unutmayacağım. Ailece yemek için dışarı çıkmıştık. Bir restoranın bahçesine oturduk. Torunum tam bu sırada yaşlı bir kadının hemen yanımızdaki yolun karşısına geçmeye çalıştığını fark etti. Bir an bile düşünmeden ayağa fırladı, koştu ve ona destek olmak için kolunu uzattı.

O anda onunla ifade edebileceğimden daha mutlu oldum. Onun okul başarısındaki notlarından filan değil, doğuştan gelen bu nezaketi için gurur duydum.

O andan itibaren bu tür hareketlerinden dolayı her zaman onu övdüm. Bunun yanında nezaketin zekâ veya yetenek kadar değerli olduğunu da ona göstermek istedim.

Size önerim; bu tür davranışları sadece “aferin” ile geçiştirmeyin. “Yaşlı bayana yardım etmekle gerçekten nazik davrandın, bunu görmek ne kadar güzel!” demeyi deneyin. Bu onlara, eylemlerinin başkaları üzerinde etkisi olduğunu ve nazik olmanın sahip olunması gereken harika bir erdem olduğunu gösterir.

3) Meraklı Olmalarını Övün

Albert Einstein, bir zamanlar kendisini övenlere şöyle dediğini biliyor muydunuz?

“Benim özel bir yeteneğim yok. Benim özelliğim sadece tutkuyla merak etmek.” – Albert Einstein

Merak, keşfetmenin, öğrenmenin ve yeniliğin yakıtıdır. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gereken önemli bir özelliktir.

Çocuklarınızı soru sorduklarında veya belirli bir konu hakkında daha fazlasını öğrenmeye ilgi gösterdiklerinde onların bu merakını övün. Bu onları dünyayı keşfetmeye ve yeni cevaplar aramaya teşvik eder.

Çocuğunuz sorular sorduğunda onları geçiştirmek yerine şöyle diyebilirsiniz:

Meraklı olmanı seviyorum!”, “Bu kadar çok soru sorman harika.” Bu, onlara merakın iyi bir şey olduğunu ve benimsenmesi gerektiğini anlamalarına yardımcı olur.

DHA Çocuklarda Başarıyı Destekliyor

4) Sabırlı Olmalarını Övün

Hayat iniş ve çıkışlarla doludur. Önemli olan kaç kez düştüğümüz değil, kaç kez ayağa kalktığımızdır. Bu, çocuklarımızın erken yaşta öğrenmesini istediğimiz bir hayat dersidir.

Sabır ve direnç, yaşanabilecek başarısızlıklardan ve olumsuzluklardan sonra yeniden toparlanabilmek ve bir daha denemekle görünür olur. Bu, zor zamanlarda bile sabırla ayağa kalkmayı ve ilerlemeye devam etmeyi teşvik eder.  Şöyle diyebilirsiniz:

Vazgeçmediğin için seninle gurur duyuyorum.” veya “Zor olsa da tekrar denediğini görmek harika!

Sabır, çocuklara aşılanması zor bir erdem olabilir. Anlık tatminin yaşandığı bir dünyada onlara sabırla beklemeyi öğretmek zor olabilir. Böyle durumlarda onlara hem örnek olun hem de şunu söyleyin:

Beklerken ne kadar sabırlı olduğunu fark ettim. Bu gerçekten etkileyici!

Bu sadece onların iyi davranışlarını takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda onları gelecekte de sabırlı olmaya teşvik eder.

Sabrı övmek, beklemenin değerini anlatır. Kısa vadeli geçici ödüller yerine uzun vadeli daha büyük ödülleri öncelemeyi öğretir. Bu ders başarısızlığın hayatın sadece bir parçası olduğunu açıklar. Asıl önemli olanın zorluklara rağmen devam edebilme yetenekleri olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır.

5) Dürüst Olmalarını Övün

Tutarsız insanlar gerçeği eğip bükmekten hoşlanabilir. Bunun bazen kolay bir çıkış yolu olduğu sanılır. Oysa bugün çocuklarımıza dürüstlüğün değerini öğretmek her zamankinden daha önemlidir.

Çocuğunuz dürüstlük gösterdiğinde olumlu reaksiyon verin ve övdüğünüzden emin olun. Eğer hata yaptıklarını kabul ederlerse ya da zor bir durumda doğruyu söylerlerse, onlara bu davranışlarından dolayı gurur duyduğunuzu bildirin.

Şöyle bir şey demeyi deneyin:

Zor olsa da gerçeği söylediğin için seninle gerçekten gurur duyuyorum. Bu çok cesurca bir hareketti.

Bu, onları gelecekte dürüst olmaya teşvik eder. Dürüstlüğün güven oluşturmada ve iyi ilişkileri sürdürmedeki  önemini anlamalarına yardımcı olur.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

6) Empati Kurmalarını Övün

Bir akşam küçük torunum okuldan eve oldukça düşünceli geldi. Ona gününün nasıl geçtiğini sorduğumda, bir arkadaşının evcil hayvanının vefat ettiğini ve üzgün olduğunu söyledi. Küçük torunumda böyle bir empatiye tanık olmam gözlerimi yaşarttı. Başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneği onda onda görmek istediğim bir özellikti. Ona şunu söyledim: “Bugün arkadaşının yanında yer aldığın ve acısını paylaştığın için seninle gurur duyuyorum. Bu gerçekten çok anlayışlı bir davranış.

Çocukları gösterdikleri empati için övmek, şefkatli ve anlayışlı olmanın ne kadar önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Anlamlı ilişkiler kurmanın ve hayatın iniş çıkışlarında yol almanın anahtarı olan duygusal zekâyı geliştirir.

7) Bağımsız Davranışlarını Övün

Genç bir baba iken küçük kızımın ilk kez kahvaltısını kendisi yapmakta ısrar ettiği zamanı hatırlıyorum. Reçeli hiçbir yardım almadan ekmeğinin üzerine yaymaya kararlıydı. Uğraştı, hiçbir parçasını dökmeden reçeli ekmeğe yaymıştı. Bunu başardığında yüzündeki zafer ifadesini görmeliydiniz! Çocuklarımızda kutlamamız ve övmemiz gereken anlar böyle anlardır. “Bunu tek başına nasıl yaptığından gerçekten etkilendim!” gibi şeyler söyleyerek onlara bağımsızlığın ve kendine güvenmenin değerini öğretebiliriz.

Bağımsızlığı teşvik etmek yalnızca güvenlerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda onları gelecekteki zorluklara da hazırlar. Bu, onlara kendi başlarına bir şeyler yapabilecek kapasiteye sahip olduklarını belirtmekle ilgilidir.

Özetle: Özgüveni yüksek çocuk yetiştirmek için onları övme tarzımıza dikkat etmeliyiz.

Çocuklarda özgüven başarılı olmalarının ön şartıdır. Çocuklarınızın daha başarılı ve kendine güvenen bireyler olmalarını sağlamak için onları bu 7 stratejik davranış için düzenli olarak övmek önemlidir. Onlara destek vermek ve güven aşılamak, potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacaktır.

“Bir çocuğun özgüveni, ona inanıldığını hissettiğinde gelişir.” – Virgina Satir

Tavsiye Edilen Makaleler:

Motivasyon – Çocukları Motive Etmenin Yolları

Çocuklar İçin Temel Matematik Becerileri – Hızlı ve Etkili Bir Şekilde Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Okuduğunu Anlama – Öğrencilere 10 Adımda Yardımcı Olabilirsiniz?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu