BaşarıKariyer Planlama

Başarılı İş Kadını Olmanın 5 Sırrı

Başarılı İş Kadını Olmanın 5 Sırrı – Kişisel Gelişim

Kadınların kariyerlerini mahveden faktörleri öğrenin ve başarı serüveninizde bunlardan uzak durun.

Erkek dominant bir toplumda kadınların üst kademelere ilerlemesini engelleyen önyargılar mıdır, yoksa kadınların davranış ve tutumları mıdır? Şüphesiz önyargılar var. Ancak kadınların bu önyargılara hizmet eden ve kendi kendilerini sabote eden davranışları da var. Örneğin işyerinde başarı için nasıl giyinmemiz gerektiğini biliyoruz. Ama başarı için nasıl iletişim kuracağımızı biliyor muyuz?

Yapılan araştırmalar erkeklerin işyerindeki kadınların kullandıkları iletişim tarzlarından rahatsız olduğunu gösteriyor. Ben bu anlamda, kadınların işyerlerinde erkekleri rahatsız etmeyecek bir iletişim tarzı geliştirmeleri ve kullanmaları gerektiğini savunanlardanım. Bugün sizlerle kişisel gelişiminizde ve başarıya giden yolda başarılı iş kadını olmak için bilinmesi gereken 5 sırdan bahsetmek istiyorum.

1-) Sözel Dil ve Konuşma

Sözel dil ve konuşma hatalarının kurbanı mısınız? Konuşmalarınız farkında olmadan sizi ele veriyor olabilir mi?

Size bağlı olarak çalışanlar dediklerinizi yapmıyorsa ve işyerinde fikirleriniz genellikle kabul görmüyorsa, bu üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. Belki de farkında olmadan davranış ve konuşmalarınızla karşınızdakilere sizin fikirlerinizin çok da önemli olmadığını söylüyor olabilirsiniz. Kullandığınız kelimeler zayıfsa, beden dilinizin ne kadar etkin ve ses tonunuzun ne kadar güçlü olduğunun bir önemi yoktur. Örneğin “Benimki sadece bir fikir”, “Bir öneride bulunmak istiyorum” veya “Ben bu konuda yeniyim” gibi ifadeler sizin etkinizi küçülten tarzda lisan kullanımlarıdır.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Umarım”, “İnşallah”, “Belki”, Muhtemelen”, “Olabilir”, “Önermek istiyorum”, “Ben böyle hissediyorum”, “Ben şöyle düşünüyorum” gibi ifadeler kullanmak sizin inandırıcılığınızı zayıflatır. Hızlı okuma eğitimi aldığınız bir eğitimcinin size “Şu şekilde bir tekniğin ben iyi olabileceğini düşünüyorum” dediğini veya size ürün satmak isteyen bir satıcının “Muhtemelen bu ürün size faydalı olabilir” dediğini düşünün. Direkt olarak “Ben bu konuya çok da hakim değilim” veya “Ürüne tam da güvenemiyorum” demelerine gerek yoktur. Söylediklerinin arkasında sağlam bir şekilde durmadıklarını ve hemen geri çekilmeye hazır olduklarını farkedersiniz.

Bazı kadınlar hemen hemen her konuşmalarında diğerlerinden onaylanma beklentisi içindedirler. “Böyle yapsam olur mu?”, “Bu iyi bir fikir, ne dersiniz?”, “İyi bir çalışma yaptık, değil mi?”, “Umarım bu işi iyi yapmışımdır” gibi ifadeler zayıflık ima eden cümlelerdir.

Sürekli özür dilemek de uygun değildir. Herkes zaman zaman hata yapabilir. Bir hata yaparsanız Sorumluluğunu alın ve düzeltin. Ancak her defasında kendinizi kötü hissedip, devamlı özür dilemeyin. Bu durum zayıflık ve kendinden emin olmama göstergesidir

Zayıf terimler yerine aşağıda verilen örnelerdeki gibi güçlü kelime ve ifadeler kullanın:

Zayıf İfadeler                     Güçlü İfadeler
Zannediyorum                  Biliyorum
İnanıyorum                        Eminim
Belki                                    Kesin
Sorun                                  Fırsat
Endişeleniyorum              İlgileniyorum

Çocuk ve Zeka - Anzan Mega Mental Aritmetik

2-) Çok Sık Baş Sallamak

Kadınların toplantı ve konuşmalarda empatik bir dinleyici olmaları ve karşısındakine “Sizi anlıyorum” anlamındaki çok sık baş sallamaları  erkekler tarafından yanlış anlaşılabilmektedir. Erkekler bunu karşısındaki bayanın kendisiyle aynı fikirde olduğu şeklinde algılamaktadır.

3-) Konuşmanın Kesilmesine Müsaade Etmek

Erkekler bayanların sözünü kesip hemen kendi fikirlerini söylemeye meyillidirler. Buna sık sık müsaade eden bayanlar kendi fikirlerini söylemede zayıf kalırlar. Bu tip durumlarda örneğin “Henüz konuşmamı bitirmedim” veya “Lütfen sorunuzu unutmayın” diye karşılık verebilirsiniz.

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

4-) Seksi ve Çekici Giyinmek

İlk intiba ilk 10 saniyede gerçekleşmektedir. İlk intibada kıyafet ve görünüm de en etkili araçtır. Aşırı kısa mini etek, gereğinden fazla makyaj ve ince çok yüksek topuklu ayakkabılar kariyerini önemseyen bir bayan görüntüsünden daha çok, cinselliği vurgulayan bir mesaj içerir. Kadınsı görünümden fedakarlık etmek zorunda değilsiniz, ama aşırı dikkat çekici de olmayın. Hedef profesyonel olarak çekici olmak ve dikkat çekmektir. Kariyerini önemseyen kişi, bir seviye üst pozisyondaki kişi gibi giyinmeyi hedef almalıdır . Uzmansanız uzman şef gibi, uzman şefseniz müdür yardımcısı gibi, müdür yardımcısı iseniz bir müdür gibi giyinmelisiniz.

Diğer yandan bazı bayan yöneticiler de gösterişsiz ve demode kıyafetler giymektedirler. Yönetici pozisyonundaki bir bayan bulunduğu konuma göre giyinmiyorsa, kendisine duyulan saygıyı ve güveni kaybeder. Yöneticinin dikkat etmesi gereken en etkili özelliklerden bir tanesi bulunduğu pozisyona uygun olarak giyinmesidir.

5-) Toplum Karşısında Konuşmak

Toplum karşısında konuşma genel olarak en çok korkulan konulardan biridir. Çoğu bayan çalışan bir toplum veya grup karşısında konuşmaktan veya sunu yapmaktan uzak durmaya çalışmaktadır. Toplum karşısında konuşmayı veya bir sunu yapmayı kendinizi göstermek ve iletişim kurmak için bir fırsat olarak görün. Bu tip durumlar için çok önceden hazırlık yapın. Ayna karşısında provalar yapın. Hatta kendi aile bireylerinize sununuzu yaparak fikirlerini sorun. Toplum karşısında kendinizden emin ve zekice konuşmak sizi akranlarınızdan farklı bir konuma koyacaktır.

Endüstriyel konferanslarda, panellerde, sempozyumlarda, şirket toplantılarında, sunularında ve eğitimlerinde konuşma yapmak başarılı iş kadını olma yolunda etkinliğinizi ve güvenilirlik seviyenizi yükseltecektir.

Mine Duyar Ecemiş
Yazar – “Bireysel Başarının Sihirli Hikayesi”
BİREYSEL GELİŞİM MERKEZİ

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu