Hafıza Geliştirme

Hafıza Gücü – Fil Hafızası mı Balık Hafızası mı; Hangisine Sahipsiniz?

Balık Hafızası Mı Fil Hafızası Mı – Önemli olayları ve rakamları hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Ya da bildiğiniz halde hiç beklenmedik bir anda karşılaştığınız birinin adını aniden unutuyor musunuz?

Bilgiyi hatırlama yeteneği önemli bir beceridir; iyi anıları olan ve iyi anılar bırakan iz yapmış insanlar genellikle zeki, yetkin ve güvenilir olarak görülür.

Bu makalede hafızanızı geliştirmek için yapabileceğiniz yedi uygulamadan söz edeceğiz.

Sağlıklı Beyin – Sağlıklı Hafıza

Balık Hafızası Mı Fil Hafızası Mı – Unutmayalım; iyi bir hafızanın temeli sağlıklı bir beyindir. Sağlıklı beyin demek, beyni iyi beslemek demektir. Sözgelimi, aldığınız besin değerleri içinde, diyetinizden folik asit ve B12 vitamini dahil tüm önemli vitaminleri aldığınızdan emin olun.

Başka önerilerimiz de var: Susuz kalmayın. Bol uyuyun Derin nefes alma ve farkındalık gibi gevşeme teknikleriyle stresinizi de azaltın.

Vücudunuzun geri kalanı gibi beyninizin de düzenli egzersize ihtiyacı vardır. Beyninizi düzenli olarak farklı şekillerde kullanarak egzersiz yapabilirsiniz. Zeka Oyunları beyninizi zinde tutacak iyi bir yöntemdir .

Normalde kullanmadığınız beceriler gerektiren yeni bir aktivite veya hobi deneyin. Örneğin, sayılarla çalışıyorsanız, yaratıcı yönünüzü, belki sanat dersleri veya fotoğrafçılıkla geliştirin. Sanat ve yaratıcılık konusundaki enfes bir makaleyi mutlaka okuyun.

Zihin Haritaları veya Mnemonics  hatırlamak istediğiniz bilgileri bir “harita” veya liste halinde paketlemenize yardımcı olabilecek harika araçlardır.

hafıza geliştirme - fotografik hafıza teknikleri

Fikirlerinizi haritalamak, bağlantıları ilk elden “görmenize” yardımcı olabilir. Bu teknik, çeşitli kaynaklardan gelen bilgileri özetlemeniz veya birleştirmeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

Hatırlamanız gereken bir öğe listesiyse, bunun yerine bir anımsatıcı kullanmayı deneyin.

Bellek, imgelemle yakından ilişkilidir. Düzenli olarak görselleştirme kullanarak  teknikler, görüntüleri hatırlama yeteneğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal olarak aktif olun. Diğer insanlarla iletişim kurduğunuzda ve etkileşimde bulunduğunuzda, uyanık olmanız gerekir ve beyin aktiviteniz artar.

Her şeyi muhtemelen hatırlayamazsınız, bu yüzden en önemli olan şeyleri seçin. Beyninizi hafızanızda tutmak istediğiniz konulara odaklayın!

Son olarak bir hafıza oyunu oynamayı deneyin. Sudoku, satranç, trivia oyunları, çift eşleştirme ve bulmacalar, eğlenirken hafızanızı esnetmenin popüler yollarıdır.

Özetle;

Bilgiyi hatırlama yeteneği önemli bir iş becerisidir, iyi anıları olan insanlar genellikle zeki, yetkin ve güvenilir olarak görülür.

Sağlıklı bir beyin, iyi bir hafızanın temelidir. Diyetinizin folik asit ve B12 vitamini dahil tüm önemli vitaminleri içerdiğinden emin olun.

Susuz kalmayın, bol uyuyun, derin nefes alma ve farkındalık gibi gevşeme teknikleriyle stresi azaltın.

Vücudunuzun geri kalanı gibi beyninizin de düzenli egzersize ihtiyacı var.

Beyninizi düzenli olarak farklı şekillerde kullanarak egzersiz yapabilirsiniz.

Normalde kullanmadığınız beceriler gerektiren yeni bir aktivite veya hobi deneyin.

Zihin Haritaları veya anımsatıcılar harika araçlardır. Bu, hatırlamak istediğiniz bilgileri bir “harita” veya bir liste halinde paketlemenize yardımcı olabilir. Fikirlerinizi haritalamak, bağlantıları ilk elden “görmenize” yardımcı olabilir.

Bellek, imgelemle yakından ilişkilidir.

Düzenli olarak görselleştirme tekniklerini kullanmak, görüntüleri hatırlama yeteneğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal olarak aktif olun.

Diğer insanlarla iletişim kurduğunuzda ve etkileşimde bulunduğunuzda, tetikte olmalısınız ve beyin aktiviteniz artar.

Her şeyi muhtemelen hatırlayamazsınız, bu yüzden en önemli olan şeyleri seçin.

Ve son olarak, bir hafıza oyunu oynamayı deneyin. Sudoku, satranç, çift eşleştirme ve bulmacalar, eğlenirken hafızanızı esnetmenin popüler yollarıdır.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Gelelim başlıktaki tercih konusuna…

Balık Hafızası Mı Fil Hafızası Mı – Filler, hayvanlar alemindeki tartışmasız en zeki beyinlerden birine sahiptir. Ortalama olarak, bir filin beyni bir insanın beyninden üç kat daha büyüktür ve insanlardan daha fazla nörona sahiptir.

Filler uzun ömürlü hayvanlardır ve hafıza, uzun ömürlü bir hayvan için bir fayda sağlar ve onu koşullara daha uyumlu hale getirir. Eğer filler aşırı iklim koşulları yaşarsa ve bir yıl boyunca yiyeceğin nerede olduğunu hatırlayabilirler, hayatta kalabilirler.

Bu yüzden, bir dahaki sefere birisi fil gibi bir hafızanız olduğunu söylediğinde, bunu bir iltifat olarak kabul edin. (Kaynak)

Ya Balık Hafızası?

Balık Hafızası Mı Fil Hafızası Mı – Balıkların fillerin kutupsal zıtları olduğu yaygın bir inanıştır. Balıklar, özellikle kutuplara yakın yerde yaşayan balıklar, yağlarıyla unutmamızı zorlaştırırken, kendilerinin ise unutkan olduklarına inanılır. Rivayetlere göre 3-5 saniyelik bir hafıza kapasiteleri olduğu yolunda rivayetler olsa da, son yıllarda yapılan bir araştırmada balıkların 5 ay öncesini hatırlayabildiklerini gösterdi. (Kaynak)  Sanırım oltaya kolay geldikleri için bu söz meşhur olmuş ve bazı insanları tanımlamada kullanılmıştır.

Balıkları sevin. Onlar etleriyle ve yağlarıyla insan türünün de hafızasına katkı vermeye devam ediyorlar. İnsanların beynine ve hafızasına etiyle ve yağıyla katkı yapan bir canlı, kendisi hafızadan yoksun olamaz. Asıl sorgulanması gereken varlık; düşünen, akıl eden, hatırlayan, hatta unutmayan insandır.

Başa dön tuşu