Başarı

Akademik Başarı – Başarıyı Artırmak İçin Nasıl Çalışmak Gerekir?

Akademik Başarı / Başarıyı Artırmak İçin Nasıl Çalışmak Gerekir – Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin yeniden ve güçlü bir enerjiyle online derslere devam etmeleri, çalışmaya başlamaları ve eksiklerini kapatmak için programlama yapmaları akademik başarılarını artırmalarını sağlayacaktır.

Akademik başarının artması aslında sadece başarılı bir çocuk/ genç demek değildir. Tersinden düşünürsek, akademik olarak başarılı olmadığını düşünen bir öğrenci kendini yetersiz hissedecek, suçlamalara başlayacaktır. Bu, kimi zaman öze dönük suçlamalar olabileceği gibi, kimi zaman da çevresel etkenlere yönelik yapılan suçlamalar olarak karşımıza çıkabilir. Suçlayıcı davranış biçimleri ve yetersizlik duyguları öğrencide mutsuzluk doğurur.

Çocukların başarıdan önce ihtiyacı olan temel unsur, mutlu olmalarıdır. Mutsuz bireyler daha sonra başarıyı yakalasalar da mutsuzluğu bir yaşam biçimi hâline dönüştürmeye meyillidirler. Bu yüzden öncelikle gencin mutlu olması için gerçeklere dayalı olmayan sebeplerden dolayı oluşan mutsuzluklarının ortadan kaldırılması gerekir: Öğrenemiyorum, başaramıyorum, yapamıyorum, anlamıyorum gibi.

Peki öğrenci bu konuda kendisi için ne yapabilir?

Başarıyı Artırmak İçin Nasıl Çalışmak Gerekir – İlk günden başlayarak eksik konularını bir yere not almalıdır. Çalışma süreci ne tam olarak öncelikli olarak eksik konuları tamamlamaya, ne de sadece yeni işlenen konuları doğru almaya yönelik olmalıdır. İkisini birlikte götürmek en doğrusudur. Bunu yapmak karşıdan bakıldığında çok zor gibi görünse de doğru bir planlama yaklaşımı ile çözülebilir.

Örneğin öğrenci A dersini çalışmak amacıyla her gün için kendisine gerçekçi bir zaman dilimi ayırabilir. Her gün bir saat çalışmayı kendisi için uygun görüyorsa, bir gün geçmişteki eksik konuya, diğer gün yeni işlenen konuya çalışarak sarmal şekilde konuları götürebilir. Bu şekilde bir planlama öğrencinin üzerindeki yükü alır. Ancak burada planlamanın baştan ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Bu amaçla bir mentörden profesyonel yardım da alınabilir.

Başarı İçin Motivasyon Yönetimi – Öğrencinin planlama yapması elbette bir gerekliliktir. Ancak bu planlamaya uyacak motivasyonu kendinde bulması çok daha önemlidir. Çevremizde durmadan kendine plan yapan ancak yaptığı planlara uymayan büyük, küçük çok kişiye rastlarız. Çalışmak için gerekli motivasyonu da kişi kendine doğru soruları sorarak bulabilir. Örneğin neden çalışamıyorum?

Çalışamama sebeplerinden biri uyku düzensizliği olabilir. Öyleyse öncelikle bunun bir rutine oturtulması gerekir. Dengesiz beslenme, beyindeki öğrenme aktivitelerinin yeterli şekilde gerçekleştirilmemesine sebep olabilir. Böyle bir durumda beslenme şekli değiştirilebilir.

Öğrencinin sosyal ilişkilerinde yaşadığı olaylara çok takılması da ders motivasyonunu azaltabilir. Bu durumda da öğrenci güvendiği bir büyüğü ile paylaşımda bulunup onun yüreklendirmesinden ilham alabilir ya da profesyonel bir koç ile çalışılabilir. Her öğrenci öğrenebilir. Unutulmamamladır ki önemli olan öğrenmenin gerçekleşmesi için motivasyonun sağlanması ve doğru planlamanın yapılarak bu plana uyulmasıdır.

Başa dön tuşu