Motivasyon

Ders Çalışma Motivasyonu – Öğrenciler Kendilerini Nasıl Motive Edebilirler?

Ders Çalışma Motivasyonu – İçsel Motivasyon – Dışarıdan birilerinin bizi motive etmesine alışmış toplumlarız. “Sırtını sıvazlamak” “hadi koçum!” demek, “Aslansın, kaplansın!” Tarzında ifadelerle motive olduğumuz durumlar çoktur. Böyle dışsal motivasyonu yüksek insanların, biliyorum, içsel motivasyonu sağlaması zordur. Şartlı refleks haline gelen motivasyonumuz sürekli bir dış etkiyi beklemek zorunda kalıyor.

Kendi kendimizi  motive etmede biraz zorlanıyoruz. Buna bir de erteleme eklendiğinde motivasyonsuzluk – erteleme ikilisi bizi çökertiyor. Bunu, öğrencilerin tek başlarına ders çalışmalarında yaşadıkları lüzumsuz şeyleri hatırlama sendromunda görürüz. Bu nedenle içsel motivasyonu sağlamada zorlanan öğrencilerin ikili üçlü gruplar halinde ders çalışmaları dışsal motivasyon ihtiyacından kaynaklanıyor.

Ders Çalışma Motivasyonu – İçsel Motivasyon Nedir?

Ders Çalışma Motivasyonu – İçsel motivasyon, iç ödüller tarafından yönlendirilen davranışı ifade eder. Başka bir deyişle, bir davranışta bulunma motivasyonu, bireyden doğar, çünkü bu sizin için doğal olarak tatmin edicidir.

Bu makaleyi okuma motivasyonunuzu bir an için düşünün. Eğer okuyorsanız, çünkü psikolojiye ilgi duyuyorsanız ve sadece motivasyon konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, o zaman içsel motivasyona dayanarak hareket ediyorsunuz. Bununla birlikte, bunu okuyorsanız, çünkü bir sınıf için bilgileri öğrenmek ve kötü bir not almaktan kaçınmanız gerekiyorsa, dışsal motivasyona göre hareket ediyorsunuz, demektir.

Sizi bilmiyorum, ama ben son dakika stresinden nefret ederim. İşleri küçük parçalara ayırarak üstesinden gelmeyi teorik olarak bilsek de çoğu kere bunu yapmıyoruz. Bu konuda çözümleme yapabilmeniz için öğrencilere kendi kendilerini çalışmaya motive etmenin beş yolunu sunuyoruz:

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

HIZLI OKUMA DERNEĞİ’NDEN ÜCRETSİZ HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

1-Pomodoro Tekniğini Kullanın

Pomodoro tekniği, ders çalışmaya başlamanız için bir üretkenlik modelidir. Yapmanız gereken işlere karşı içsel direncinizin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Tekniğin kendisi ders çalışma zamanınızı parçalara bölmeyi, belirli bir süre çalışmayı ve arkasından dinlenmeyi içerir.

Pomodoro nedir?

Francesco Cirillo tarafından bulunan teknik; 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan bir çalışma tekniğidir. Teknikte 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık döneme bir pomodoro denir.

Avantajları

Uzun çalışma saatleri dış etkenler tarafından bölünmeye oldukça müsaittir. Dış etkenlerin etkisiz hale getirilerek çalışıldığı pomodoro tekniğinde 25 dakikalık çalışma süreniz boyunca tamamen odaklanmış olursunuz.

Teknik hakkında bilmeniz gerekenler

Odaklanmaya oldukça önem verilen teknikte, 25 dakikalık çalışma süresi boyunca çalışılan konu haricinde bir şey düşünülmemesi gerekir. Aynı şekilde 5’er dakikalık molalarda da çalıştığınız konu hakkında düşünmeniz kesinlikle yasaktır.

Formül şudur: İşi bölümle + Süresine uygun çalış (25 Dakika) + Dinlen (5 Dakika) 

Optimal çalışma zaman planı şu şekildedir: 25 dakika çalışma ve 5 dakika dinlenme.

Zaman bloklarını takip etmenize yardımcı olmak için bir zamanlayıcı (alarmlı saat) kullanmanız iyi olur. 25 dakikalık çalışma sırasında, yalnızca bir işe odaklanmanız ve bu süre içinde tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir. Aynı anda çok iş yapma iyi bir fikir değildir.

Bu konuda yazdığımız bir başka destekleyici yazıyı aşaıdaki başlığı tıklatarak okuyabilirsiniz.

ÖĞRENCİ MOTİVASYONU

Pomodoro tekniğinin size sağlayacağı iyi bir etki de konsantrasyondur. Bu teknik, konsantrasyon açısından uzun vadede dikkat sürenizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Böylece daha uzun çalışmanıza ve bunu yapmak için motive olmanıza izin verir. Zamanla, 25 dakikalık uçuşun önemini anlayacaksınız. Bu noktaya gelirseniz, zaman tutmanıza da gerek kalmayacaktır.

2- Kendinizi Ödüllendirme Alışkanlığı Edinin

Ders Çalışma Motivasyonu – Bazen çalışmayı başarıyla sonuçlandırmak için zihninizi ve kendinizi motive etmeniz gerekir. Bunu yapmanın en basit yollarından biri de kendinizi ödüllendirmektir. Buradaki amaç, uzun vadeli iyi alışkanlıklar oluşturmaktır. Her çalışmayı bitirdiğinizde kendinizi ödüllendirerek beynin bu davranışı iyi şeylerle ilişkilendirmesine yardımcı olursunuz. Böylece zamanla, çalışmayı bir yük olma hissinden çıkarıp eğlenceli hale getirmiş olursunuz.

Kişiliğinizin türüne bağlı olarak, kendinizi farklı şekillerde ödüllendirebilirsiniz. Bir parça tatlı veya yürüyüş yapmak gibi basit ödüller olabilir. Kendinizi az veya çok ödüllendirmeye dikkat edin. Söylemesi kolay!

Kendinize verdiğiniz ödülün, koyduğunuz eforla eşleştiğinden emin olun. Tüm dönem boyunca çok çalışıp sonra da küçük bir ödül adaletli olmaz.

3- Doğru Arkadaşlıklar Edinin 

Ders Çalışma Motivasyonu – Arkadaşlarınızın kötü olduğunu söylemiyorum. Eğitim hayatınızı batıran etkenler olarak arkadaşlarınız olduğunu söylemiyoruz; ancak arkadaş çevresi büyük bir rol oynayabilir. Arkadaşlarınız sürekli oyun oynamak ve eğlenmek isteyen kişilerse, ders çalışmaya motive olmanız imkansızlaşır.

Kendinizi çalışmayı seven ve sizi de aynı şeyi yapmaya itecek insanlarla kuşattığınızdan emin olmalısınız. Okulda veya üniversitede harika arkadaşlar edinme sanatını öğrenin.

Ayrıca, doğru insanların etrafınızda olmasıyla onlardan yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Eğitim ile ilgili verimliliğinizi nasıl artıracağınız konusunda size motivasyon sağlayıp, ipuçları verebilirler. Bu arkadaşlar sizin için bir hesap verebilirlik grubu olarak davransalar bile bu sizin yararınıza olacaktır.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

Eğitimler Üç Günde Bir E-Posta Adresinize Gönderilmektedir

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

4- Çalışma Alanınızı Ayıklayın

Ders Çalışma Motivasyonu – Birçok kişi bunu öğrencilerin başarısında bir garanti olarak görüyor. Çalışma odanızın durumu üretkenliğinizi ve çalışma motivasyonunuzu önemli ölçüde etkileyebilir. Çalışma alanınız dağınık ve daha da önemlisi dikkat dağıtıcı unsurlarla doluysa işlerinizi yapmanız zor olacaktır.

Bir öğrenci olarak çalışma masanıza bakmanız gerekir. Karışık mı? Karmaşık ve kirli bir çalışma masası, temizlemek için çaba göstermeniz nedeniyle çalışmayı ertelemenize neden olabilir. Daha fazla tembelliğe yol açan yeni bir tembellik, iyi mi?

Çevrenizdeki dikkat dağıtıcı unsurları düşünün ve görün. Sizi en çok ne rahatsız ediyor? Birçok genç, internetin ve sosyal medyanın olduğu bir odada, yani cep telefonlu bir yerde, nasıl odaklanabilir ve ders çalışabilir?

Bu durumda, telefonunuzdaki “rahatsız etmeyin” özelliğini veya “ekran süresi” özelliğini kullanın. Bu özellikler, telefonunuzdaki bildirimleri belirli bir süre için kapatır. Bu, belirlenen çalışma süreniz boyunca dikkatinizin dağılmasını sınırlamanıza yardımcı olabilir.

5- Güzel Bir Ortamda Çalışın

Ders Çalışma Motivasyonu – Bu kadar basit olabilir mi? Evet, bu kadar basit. Kendinizi çalışmaya motive etmek için, gerekiyorsa, ortamınızı değiştirin. Mevcut ders çalışma alanınız, çalışmalardaki ilerlemenizi engelleyebilecek birçok dikkat dağıtıcı öğeye sahip olabilir. Ayrıca beyninizin bir sahne değişikliğine ihtiyacı olabilir. Zihinlerimiz bazen komik yollarla da daha iyi çalışabilir.

Notlarınızı ve kitaplarınızı alarak yakındaki bir kütüphaneye ya da içinde çalışabileceğiniz diğer bir sessiz ortama gitmenizi öneririz. Yeni hedefinize giderken kendiniz için belirlediğiniz niyetiniz, sizi çalışmaya motive etmede rol oynayabilir.

Zaten beyninize, ders çalışmaya gittiğinizi söylüyorsunuz. Bu yüzden beyniniz eldeki işi tamamlamak için çoktan bir bağlantı kurmuştur. Bu aynı mantık sayesinde, bazı insanlar kendilerini okulda ve evde olduklarından daha verimli buluyorlar.

Sonuç 

Hepimiz insanız ve farklıyız; başka biri için işe yarayan şey sizin için çalışmayabilir. Bu yöntemlerin her birini test etmeniz ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu bulmanız gerekir. Deneyerek, çalışma motivasyonunuzu bulmanız mümkündür. En iyisini bulana kadar farklı fikirler deneyin. Sonuçta, bir öğrenci olarak, sadece öğrenmek ve daha fazla öğrenmek; bireysel olarak daha fazla büyümek söz konusudur.

Başa dön tuşu