LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

  • Ana Sayfa  /
  • Makaleler   /
  • DİL EDİNİM CİHAZI (LANGUAGE ACQUISITION DEVICE – LAD) NEDİR?
DİL EDİNİM CİHAZI (LANGUAGE ACQUISITION DEVICE – LAD) NEDİR? Noam Chomsky - Dil Edinim Cihazı - Evrensel Gramer Full view

DİL EDİNİM CİHAZI (LANGUAGE ACQUISITION DEVICE – LAD) NEDİR?

Dil Edinim Cihazı (Language Acquisition Device – LAD) Nedir?

Dil Edinim Cihazı (Language Acquisition Device – LAD), bebeklerin ve küçük çocukların hızlı ve kolay dil edinimini açıklamak için beyinde doğuştan (içsel olarak) var olduğu kabul edilen (hayvanlarda olmayan) zihinsel bir sistemdir.

İlk olarak 1960’larda Noam Chomsky tarafından ileri sürülen “Dil Edinim Aygıtı” bir çocuğun dil edinmesini ve üretmesini sağlayan içgüdüsel bir zihinsel kapasitedir. Bu teori, insanların dil edinimi için içgüdüsel veya “doğuştan tesis edilmiş” bir sisteme sahip olduğunu iddia etmektedir. Dil Edinim Cihazı’ fikrini temel olarak destekleyen argümanlar şunlardır;

  • Çocuklar, dilbilgisi ve gramer konusunda önemli ölçüde doğuştan gelen bir bilgiye sahip olmasalardı, fiiliyatta olduğu gibi iki yıl gibi bir süre içinde hızlı bir şekilde dil öğrenemezlerdi,
  • Çocuklar yetersiz girdiye rağmen yeni yapıda duydukları cümleleri anlamaktadırlar. Dil Edinim Cihazı gibi bir sisteme sahip olmasalardı çocuklar bunları anlayamazdı.

Dil Edinim Aygıtı, bir bireye, örneğin bir çocuğa sunulan sonsuz dil girdilerinden doğru seçimleri ve doğru tasnifleri yaparak, içinde yaşadığı toplumun dilini çocuğun beyninde oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Chomsky’nin ileri sürdüğü Dil Edinim Cihazı’nın hangi dilbilgisinin belirli bir dil için doğru olduğunu nasıl seçebileceği sorgulanmıştır.

Dünyada yüzlerce dil vardır. Peki Dil Edinim Cihazı hangi girdinin o dil için doğru olduğunu anlayarak, nasıl düzenleme yapacaktır. İşte bu noktada “Evrensel Gramer (Universal Grammar – UG)” yapısının tanımı devreye girmektedir. Her ne kadar dünyada yüzlerce farklı dil varsa da, her dilin ortak ve değişmez evrensel yapıları vardır. Şöyle ki, örneğin;

  • Her dilde “İsim (noun)”, “Fiil (verb)” ve “Sıfat (Adjactive)” gibi benzer kelime yapıları vardır.
  • Her dilde gramer yapısı olarak “Olumlu Cümleler” ve “Olumsuz Cümleler” vardır.
  • Her dilde nesnelerin standart bir “tekil” ve “çoğul” yapıları vardır.
  • Her dilde (dilden dile sırası değişse de) temel olarak bir cümle, “Özne (Subject)”, “Fiil (Verb)” ve “Yüklem (Object)” gibi kelimelerin kombinasyonuyla oluşmaktadır.

Bu içsel “Dilbilgisi” ve “Evrensel Gramer” bilgisi, “Dil Edinim Aygıtı”nın nasıl doğru seçimlerle ilgili dili oluşturduğunu açıklamaktadır.

 —– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —– 

MEGA İNGİLİZCE

DOĞAL DİL EDİNİM TEORİSİNE UYGUN ONLINE İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ

Mega İngilizce - Mega English

 —– Yazının Devamı – Yazının Devamı —– 

Dil Edinimi Şu 5 Aşamada Gerçekleşmektedir

1. Aşama: Ön üretim, pasif dinleme ve anlama süreci. Bu sadece söylenenleri anlayarak sessiz geçen dönemdir.
2. Aşama: Erken üretim. Bu aşama altı aya kadar sürebilir ve öğrenciler yaklaşık 1000 kelimelik aktif bir kelime hazinesi geliştireceklerdir.
3. Aşama: Konuşmanın ortaya çıkması.
4. Aşama: Konuşmada orta düzeyde akıcılık.
5. Aşama: Konuşmada gelişmiş akıcılık.

Kaynaklar: Chomsky, N. (1965). Aspects of the Theory of Syntax. MIT Press.

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: