İletişim

Teşekkür Etmek – “Teşekkür Ederim” Demek Bu Kadar mı Zor?

Teşekkür Etmek –  “Teşekkür ederim” deme cimrisi olan tek kişi -umarım- yalnız benim; ancak yalnız ben olmadığımı da biliyorum. İnsanların söylemesi zor kelimelerin başında “Teşekkür Ederim” geliyor. Bir diğer kelime de “Özür Dilerim.” Biz ilki olan “teşekkürler” veya “teşekkür ederim” güzelliğiyle başlayalım:

Takdir etmenin en kestirme yolu “teşekkür ederim” veya “teşekkürler” demektir. Her teşekkür içinde bir takdir barındırır; “Senin farkındayım ve minnettarım!” demektir. Birilerine teşekkür etmek, aslında Yaratıcıya da şükür anlamı taşıyor. Kimden ve kime karşı söylenirse söylensin, teşekkürlerde gizli bir şükran vardır.

Bu nezaket kuralına giren bu güzel sözü söylemenin önemli yerleri vardır. Her zaman ve herkese söyleyebilirsiniz; ancak aşağıda söz edeceğimiz örneklerdeki gibi, bazı durumlarda teşekkür etmenin önemi daha belirginleşir. Özellikle tepki vermek değil, yaklaşım göstererek karşınızdakini silkeleyebilirsiniz.abcdef

İşte o yedi yaygın durum: .

1- İltifat aldığınızda “Teşekkürler” deyin

Teşekkür Etmek –  Size yapılan bir iltifat sonrası “gurura girmediğinizi” ispatlamak için lakayt kalmak doğru değildir. İfadeyi değersizleştirerek veya aşırı alçakgönüllü davranarak size yapılan övgüyü mahvediyorsunuz. İçinizden, bunun kibirli veya kendini beğenmiş görünmenizi engellediğini düşünüyorsunuz.

Sorun şu ki, böyle davranarak gerçek bir iltifatın övgüsünü saptırıyorsunuz. Güzel bir övgüde bulunan kişiyi kabul etmemiş oluyorsunuz. Oysa iltifat karşısında, basitçe “Teşekkür ederim” demek, iltifatı yapan kişiye karşı saygınızı ifade eder.

Örnek: “Elbisen harika görünüyor.”

 • Yanlış karşılık: “Ah, bu eski şey mi? Yıllardır giyiyorum.”
 • Doğru Karşılık: “Teşekkür ederim. Beğenmene sevindim.”

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

Örnek: “Vay canına! Bu gece harika maç çıkardın. Gerçekten çok iyi oynadın. ”

 • Yanlış karşılık:  “Evet, ama 3. çeyrekte bu açık atışı kaçırdım.”
 • Doğru Karşılık:  “Teşekkür ederim. Güzel bir geceydi.”

Örnek: “Başarılı bir sunumdu!”

 • Yanlış karşılık: “Yaptım mı? Orada kendimi çok gergin hissettim. İyi göründüğüne sevindim.”
 • Doğru Karşılık:  “Teşekkür ederim. İyi gittiğine sevindim.”

Dikkat edin; övgüyü saptırmayın. Sadece “Teşekkür ederim” dediğinizde, iltifatın ağırlığının içine girip, senin olmana izin vermiş oluyorsunuz. “Teşekkür ederim” demek, zihninize aldığınız iltifatların motivasyona dönüşmesi demektir.  Yolunuza çıkan övgüleri sabote etmeye gerek yok. Onları lütufla kabul et ve anın tadını çıkar.hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

2- Geç kaldığınızda da “Teşekkürler” deyin

Teşekkür Etmek –  Geç kalmak kötüdür. Geç kalanlar için geç kalmak ayrıca streslidir ve bekleyen kişiye saygısızlık sayılabilir.

Böyle suçlu durumdayken birine teşekkür etmek garip gelebilir, ancak bu tam olarak doğru karşılıktır. Çoğu insan randevusuna geç kaldığında “Üzgünüm geciktim” diyor.

Sorun şu ki, bu karşılık hala hakkınızdaki olumsuz düşünceleri gidermeye yetmiyor. “Üzgünüm, geç kaldım.” demek yerine, diğer kişinin beklemek suretiyle yaptığı fedakarlığı kabul etmek anlamında, “Beklediğiniz için teşekkür ederim.” deyiniz.

Örnek: Toplantı odasına 14 dakika geç kaldınız. İçeriye girdiniz:

 • Yanlış karşılık: “Çok üzgünüm geç kaldım. Trafik dışarıda delirmiş gibiydi.”
 • Doğru karşılık: “Sabrınız için teşekkür ederim.”

Bir hata yaptığımızda, başka biri genellikle fedakarlık yapar. Varsayılan cevabımız başarısızlığımız için özür dilemektir, ancak daha iyi yaklaşım bekleyenin sabrını ve sadakatini övmektir.mega ingilizce - kolay ingilizce

3- Birini teselli ederken “Teşekkürler” deyin

Teşekkür Etmek –  Birisi size kötü bir ruh haliyle geldiğinde, garip konuşabilir. İyi insanlar olmasına rağmen, çoğu insan iletişimde nasıl konuşulacağını bilmiyor.  Çoğu zaman, soruna gümüş bir astar eklemenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. “Tamam, en azından…” gibi cümle kalıplarıyla söze başlıyorlar.

Aslında, ne söyleyeceğinizi bilmemeniz önemli değil. Yapılması gereken tek şey, içtenlikle onlara teşekkür etmek.

Örnek: İş arkadaşınızın annesi kısa bir süre önce vefat etti.

 • Yanlış karşılık: “En azından dayanacağın çok fazla güzel anıların var.”
 • Doğru karşılık: “Bunu benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bugün senin için zor bir zaman olduğunu biliyorum.”

Örnek: Kardeşin işini kaybetti.

 • Yanlış karşılık: “En azından sağlığın yerinde.”
 • Doğru karşılık: Bunu benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Seni desteklemek için buradayım.”Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

Örnek: Arkadaşınızın hayvanının öldüğünü duydunuz.

 • Yanış karşılık: “En azından uzun ve mutlu bir hayatı vardı.”
 • Doğru karşılık: “Bunu benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Senin için buradayım.”

Acı çekilen zamanlarda, acıyı paylaşmak için birine ihtiyaç duyduğumuz kadar, acıyı hafifletmek için şefkatli kelimeler de duymak isteriz. Ne söyleyeceğinizi bilmiyorsanız, sadece “Teşekkür ederim” deyin ve orada olduğunuzu hissettirin.

4- Yararlı bir geri bildirim alırken “Teşekkür ederim.” deyin

Teşekkür Etmek –  Geri bildirim yararlıdır. Övgü kadar yergiler de sizi besler ve büyütür. İster patronunuzdan kötü bir performans incelemesi, ister mutsuz bir müşterinin e-postası olsun, standart tepki savunmaktır. Bu utanç vericidir. Çünkü doğru cevap basitçe “Teşekkür ederim” demek ve şikayet konusunu geliştirmek için kullanmaktır.

Örnek: “Yaptığın bu iş yeterince iyi değil; daha iyisini yapacağını düşünmüştüm. ”

 • Yanlış karşılık: “Burada gerçekten ne olduğunu bilmiyorsunuz.”
 • Doğru karşılık: “Benden daha fazlasını beklediğiniz için teşekkür ederim” demeyi  deneyin.

Örnek: “Ürününüzü geçen hafta aldım ve zaten kırıldı. Bu deneyimden memnun değilim. ”

 • Yanlış karşılık: “Nasıl kullandınız? Şartlar ve koşullarımızda, ürünün belirli koşullarda çalışmak üzere tasarlanmadığını çok açık bir şekilde ifade ettik.
 • Doğru karşılık: “Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Daha iyi olmaya kararlıyız. Sorun hakkında daha fazla ayrıntı paylaşabilir misiniz?”

Kimse başarısız olmaktan hoşlanmaz, ancak başarısızlık sadece bir veri noktasıdır. Teşekkürler ile yardımcı geri bildirimlere yanıt verin ve daha iyi olmak için kullanın.

5- Haksız eleştiri alırken de “Teşekkürler” deyin

Teşekkür Etmek –  Bazı eleştiriler yardımcı olacak türden değildir. Kinci ve aşağılık gibi uç olumsuzluklar taşıyabilir. Bunlara kaba davranmak size bir şey kazandırmaz. En iyi yaklaşımlardan biri teşekkür etmek ve yoluna devam etmektir.

Birisine sizi eleştirdiği için teşekkür ettiğinizde, ifadelerinin gücü derhal etkisizleşir. Eğer sizin için büyük bir şey değilse, o zaman daha büyük bir argümana dönüşemez.

Örnek: “Bu yeni başlayanlar için iyi bir tavsiye olabilir, ancak ne yaptığını bilen herkes bunu işe yaramaz bulacaktır.”

 • Yanlış karşılık: “Açıkçası bunu yeni başlayanlar için yazdım. Bu bir sürpriz olabilir, ama her şey aklınızda kalmıyor.”
 • Doğru karşılık: “Fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bir dahaki sefere geliştirmeye çalışacağım.”Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

Örnek: “İfadeniz bütün hafta okuduğum en aptalca şeydi.”

 • Yanlış karşılık: “Sen bir aptalsın. Nedenini söyleyeyim…”
 • Doğru karşılık: “Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Hala öğrenecek çok şey var.”

Her tartışmayı kazanma ihtiyacınızı gidermek zorunda değilsiniz. Bu aslında olgunluğun bir işaretidir. İnternetteki biri yanlış bir şey mi söyledi? Ne olmuş yani. Argümanınızı hayatınızı yaşamanız yoluyla kazanın.

6- Birisi size istenmeyen tavsiyeler verdiğinde “Teşekkürler” deyin

Teşekkür Etmek –  Siz istemediğiniz halde, birisinin sizin hakkınızdaki düşüncelerini duymak sinir bozucu olabilir. Bu bazen alaycı bir şekilde de olur. Böyle bir saldırıda sizi kaba olmaya zorlayanlara karşı daha iyi bir yaklaşım gösterin ve sadece “Teşekkür ederim.” deyin.

Örnek: “Bu egzersizi yaparken kalçalarınızı geride tutmalısınız.”

 • Yanlış karşılık: “Gerçekten mi? Doğru yaptığımı görebilmeniz için videonuz var mı? ”
 • Doğru karşılık: “Yardımın için teşekkürler” demeyi deneyin.

Başkalarının hatalarını göstermek kendi hatalarınızı ortadan kaldırmaz. İstenmemiş olsa bile insanlara öz farkındalığınızı arttırdığı için teşekkür edin.

7- Birisine teşekkür etmek isteyip istemediğinizden emin olmadığınız zaman da “Teşekkürler” deyin

Teşekkür Etmek –  Şüphe duyduğunuzda teşekkür edin. Hiçbir dezavantajı yoktur. Hayatınızdaki insanlara çok fazla şükran göstermekten endişelenmeyin; hepsi size mutluluk olarak dönecektir.

Şimdi durmayın; gördüğünüz bir iyiliğe mukabil cepten bir teşekkür mesajı gönderin.

Tıraş oldunuz veya yemek yediniz; bahşiş veremiyorsan da en azından teşekkür et.

Daha sık teşekkür edin, daha sık.

Teşekkür etmekle bir şey kaybetmezsiniz; ama çok şey kazanırsınız.

Gururu bir kenara bırakın ve teşekkür ederim deyin.

Teşekkür etmenin iyimser insanlarda daha fazla görüldüğü onaylanmıştır. Bu konudaki bir yazıyı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

İYİMSER OLMAK – İYİMSER MİSİNİZ?

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu