Psikoloji

Renklerin Psikolojisi-Siyah Renk Ve Anlamı

Siyah Renk ve Anlamı: “Siyah Rengin Anlamı” yazısı, siyah rengi sevenler için yazılmıştır. Siyah tutkunuysanız, siyah rengi seviyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Siyah renk otorite, resmiyet ve bürokrasiyi çağrıştırsa da damatların giysilerinden, mezuniyet giysilerine, avukatların cüppelerinden penguenlerin smokinlerine kadar yaşamın pek çok alanında sıklıkla göze çarpan bir renktir.

Siyah Renk ve Siyah Rengin Anlamı

Siyah renk; gizemin ve korumacılığın rengidir. 

Siyah renk, gizlilikle, sırlarla ve bilinmeyenlerle ilgili bir renktir. Bu yönüyle gizemli bir hava estirir. Şeyleri bilinmezler sarmalına alır ve dünyadan gizler.

Siyah renk, psikolojik olarak, insanı, dışsal duyguların etkisiyle ortaya çıkan stresten korur.

Siyah rengin psikolojisine göre, kişinin kendisi ve dış dünya arasında bir bariyer yaratır, duygularını ve hislerini korurken rahatlık sağlar, kırılganlıkları ve kendine güvensizliğini gizler.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Siyah renk, ışığın yokluğunda ortaya çıkar ve renkleri absorbe edip emer. Biz buna “karanlık” diye bir isim veriyoruz.

Beyaz gizlenirken, siyah gizler.

Siyah örterken, beyaz açığa çıkarır.

Hepimiz çevremizdeki dünyadan bir şekilde veya başka bir şekilde saklanmak için çeşitli zamanlarda siyah kullanırız. Bazılarımız kilolarımızı saklamak için kullanıyoruz; bir kısmımız duygularımızı, korkularımızı veya güvensizliklerimizi gizlemek için kullanıyoruz.

Renk psikolojisinde, siyah, başkalarına vermek ve fedakarlık yerine güç ve kontrol altına alma anlamına gelir. Siyah, sızdırdığı güç yüzünden korkutucu, düşmanca davranış ve yaşanması zor durumu ifade eder. Zorluk içinde yaşadığımız zamanlara “kara günler” deriz.

Siyah, örtücü ve sindirici özelliğiyle iki yönlü iletişimi önleyebilir. Siyah giyen bir satıcı çok fazla satış yapabilir, ama arkadaşı yoktur.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Siyah renk otoriterdir, ancak korku yaratır.Siyah, kendi kendini kontrol ve disiplin, bağımsızlık ve güçlü bir irade anlamına gelir, otorite ve iktidar izlenimi verir.

Siyah negatif enerjiyi absorbe eder, emer. Seyahat ederken veya evinizin dışındaki günlük yaşamınızda sizi zararlardan ve olumsuzluktan korumak için siyah bir şey taşımak yararlıdır.

Siyahı seven insanlar konvansiyonel, muhafazakâr ve ciddi olabilirler ya da kendilerini sofistike veya çok onurlu olarak düşünebilirler. Siyah renk karmaşıklığın bir rengi olarak görülür. Varlıklı ve başarıya odaklı kadınlar, zarafet, sofistike ve güven duygusu kazandıracağı için genellikle siyah renkli giysileri seçerler.

Siyah renk, sıklıkla baştan çıkarıcılığı ve cinselliği vurgular.Siyah renk, seksi siyah iç çamaşırında baştan çıkarıcı ve entrika bir hava yaratan baştan çıkarıcılıkla ilişkilendirilir. Aynı zamanda, Tanrı’ya boyun eğdiren siyah elbiseler giyen rahiplere benzer şekilde başka bir kişiye boyun eğmeyi de ima edebilir.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Siyah renk, son, ama her zaman yeni bir başlangıç ​​anlamına geliyor. Işık göründüğünde nasıl ki siyah beyaz olur, beyaz ise yeni başlangıçların rengi olduğundan, dolayısıyla siyah da yeni başlangıçları temsil eden beyazın ortaya çıkmasına sebeptir. Unutmayın her gece iki gündüz arasındadır.

Siyah Renk ve Anlamı – Gençler ve Siyah Renk

Gençler genellikle çocukluğun masumiyetinden yetişkinliğin karmaşıklığına geçiş aşamasında siyah giymeye psikolojik ihtiyaç duyuyorlar. Hayatlarının bir kesitinin sonunu ve başka bir kesitinin başlangıcını, kendi eşsiz kimliklerini keşfederken, dünyadan gizlenmeyi marifet sanıyorlar. Bu aşamadan geçmeleri önemlidir, ancak yetişkin yaşlarda siyah giymeye devam edip diğer renklerin dışlanmasına sebep oldukları takdirde bu durum ciddi bir endişe kaynağı olabilir.

Çok fazla siyah, depresyon ve ruh hali değişimlerine neden olabilir ve olumsuz bir ortam yaratabilir. Sadece beyaz ile birleştirildiğinde, tartışmacı bir atmosfer yaratabilir. Siyahı enerjik yapmak için, bazı renklerle biraz açmak, aydınlatmak ve parlatmak gerekir.

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

SİYAH RENK VE ANLAMI – SİYAH RENK NELERİ TEMSİL EDER?

Gizem: Siyah bilinmeyendir. İçinde bir sürü gömülü, gerçek duygularını göstermek istemeyen gizlilikler ve sırlarla doludur.

Güç ve Kontrol: Siyah, hem kendimizi hem başkalarını kontrol etmektir. Korku, korkutma ve sindirme yaratır.

“Black” (Siyah) 2005 yapımı bir Hint/Amerikan filmi. Hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. Bu filmin mezuniyet konuşmasını izleyin.

SİYAH RENK VE ANLAMI-SİYAH RENGİN ETKİLERİ

Resmi, Onurlu ve Sofistike: Küçük siyah bir elbise veya resmi yemeklerde giyilen siyah takım elbisede olduğu gibi.

Soğuk, Uzak Duran: Siyah, ağır ve yoğun enerjisiyle kendini diğerlerinden ayırır. Diğerlerini bir kol uzaklığında tutar, araya mesafe koyar.

İç Karartıcı: Siyah bizi hayal kırıklıklarına ve hayatımızın siyah veya olumsuz yönlerine bakmaya zorlayarak, yaşamın olumlu yönlerine kapatabilir. Gelecek korkusu yaratabilir.

Kötümser: Çok fazla siyah, yaşamın olumsuz tarafına bakmamızı teşvik edebilir.

Not: Diğer renklerin anlamı ve psikolojisi için aşağıda verilen yazıya bakabilirsiniz;

Renklerin Dili, Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Kaynak: https://www.empower-yourself-with-color-psychology.com/meaning-of-colors.html

Çocuk ve Zeka - Anzan Mega Mental Aritmetik
Başa dön tuşu