Psikoloji

Renklerin Psikolojisi – Pembe Renk Ve Anlamı

Pembe Renk ve Pembe Rengin Anlamı:  “Pembe Rengin Anlamı” yazısı, pembe rengi sevenler için yazılmıştır. Pembe tutkunuysanız, pembe rengi seviyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Pembe renk ve anlamı küçük bayanların, yani kız çocuklarının favori rengi olmasındadır.  Gelecekte üstlenecekleri roller bakımından daha küçük yaşlarda pembe renkle içli dışlıdırlar. Çünkü pembe renk ve anlamı şefkati, beslemeyi ve sevmeyi temsil eder. Pembe renk şartsız sevgi ve beslemenin alma ve verme eylemleriyle ilgilidir.

Pembe renk, koşulsuz sevginin, gerçek aşkın ve şefkat tadında himayenin rengidir.

Pembe renk kırmızı ile beyaz rengin evliliğinden doğar. Bu nedenle kırmızıdan hareketliliğini alırken beyaz renk saflığıyla bunu dengeler. Hareket ve başarı yan yana gelince elbette etkileyici sonuçlar ortaya çıkar.  Daha fazla pembe, daha fazla tutku ve enerji ortaya çıkarır.

Pembe feminen ve romantik, sevecen ve samimi, düşünceli ve şefkatlidir. Kırmızının fiziksel tutkusunu yumuşak bir sevgi dolu enerji ile değiştirir.

Pembe renk ve anlamı, sezgisellik, anlayış, empati, duyarlılık, yumuşaklık ve şefkattir.

Renk psikolojisinde, pembe bir umut belirtisidir. Sıcak ve rahatlatıcı hislere ilham veren, her şeyin yoluna gireceği duygusu uyandıran olumlu bir renktir.

Pembe, duygusal enerjilerimizi ve öfkemizi yatıştırır. Saldırganlık, kızgınlık, terk edilme ve ihmal gibi öfke içerikli duyguları hafifletir. Araştırmalar, Çok miktarda pembeye maruz kalmanın sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabileceğini, ancak bu durumun insanlarda fiziksel zayıflık yaratabileceğini doğrulamıştır. ABD’de ceza almış ve hapishaneye düşmüş olan şiddetli saldırgan mahkumlar, belirli bir süre için pembe bir odaya yerleştirilerek başarılı bir şekilde yatıştırılırlar. Bu süre makuldür ve eğer uzarsa ters tepki doğurabilir.

Pembe renk, vereni alan üzerinde daha etkili yapar. Sürekli olarak pembe giyen insanlar kabul, destek ve koşulsuz sevgiye ihtiyaç duyduğunu söylemeye başlamaktadır. Böyle bir arkadaşınız varsa bunun farkında olun!

Pembe, takdir, saygı ve hayranlık arayan tehdit edici olmayan bir renktir. Kabul edilmek gibi bir derdi yoktur; sadece ‘teşekkür ederim’ sözlerini duymaktan hoşlanır.

‘Pembe içinde’ bulunmak ve ‘her şeyin pembe’ olması, sağlıklı oluşu ve başarıyı ifade eder.

Pembe renk, hepimizin içinde çocuğun tatlılığını ve masumiyetini temsil eder.

Karmaşık olmayan duyguların, deneyimsizliğin ve naifliğin rengidir. Sürekli ve özel bir pembe kullanımı genellikle olgunlaşmamış, aptal ve kız gibi olmanıza ve yetişkin sorumluluklarınızı terk etmenize neden olabilir.

Pembe ayrıca, annenizin ya da anne figürünüzün beslemesi ve rahatlatmasıyla ilişkili olarak erken çocukluk anılarınızı da hatırlatabilir.

Pembe, olumsuz bir renkten, irade gücünün, kendine güven eksikliği ve öz-değer eksikliği eksikliğini temsil edebilir. Aşırı duygusal ve aşırı temkinli bir doğaya işaret edebilir.

Pembeyi koyu mavi, koyu yeşil, siyah veya gri gibi diğer koyu renkler ile birleştirmek, pembeye güç ve incelik katar.

PEMBE RENK VE ANLAMI – PEMBE RENK NELERİ TEMSİL EDER?

Koşulsuz Sevgi: Pembe, koşulsuz sevgi ve romantik aşk demektir.

Şefkat: Empati ve anlayış, pembenin besleyici yakıtıdır.

Himaye: Pembe, sevgiyi, anlayış ve saygıyı hem alan hem verendir.

UmutPembe, iyimserdir ve beklentinizle ilgili olumlu bir sonuç ihtimali olduğunu fısıldar.

***

Pembe Panter filmini izlemeyen var mı? Peki bir pantere pembe rengini vermek, panter gibi vahşi bir avcıyı evcil hale getirme çabası olmasın. Bir de olaya böyle bakın!

***

 PEMBE RENK VE ANLAMI – PEMBENİN ETKİLERİ

Rahatlatıcı: Pembe duygusal enerjilerimizi sakinleştiren bir renktir.

Tehditkar olmayan: Daha derin pembeler daha iddialı ve kendinden emin olabilse de, pembe herhangi bir saldırganlık veya öfke içermez.

Müşfik: Pembe arkadaşlara ve aileye sıcaklık ve hassasiyet katar.

İlgili: Hassasiyet ve sevgi pembenin kadınsı ve sezgisel enerjileri ile ilgilidir.

HamPembe hayatın deneyimlerini devralmadan önce hayata tozpembe bakan saf genç kızın rengidir.

Not: Diğer renklerin anlamı ve psikolojisi için aşağıda verilen yazıya bakabilirsiniz;

Renklerin Dili, Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Kaynak: https://www.empower-yourself-with-color-psychology.com/meaning-of-colors.html

Başa dön tuşu