Psikoloji

Pandemi Dönemi İçin En İyi Doktor ve En Etkili İlaç

Pandemi Dönemi için En İyi Doktor ve En Etkili İlaç: Kademeli olarak sınıfların açılmasının son etabı gerçekleşmek üzereyken ve tüm öğrenciler, öğretmenler ara tatil sonrası okula başlayacağını düşünürken, gelen yeni düzenlemeyle en azından yıl sonuna kadar okula gidemeyeceklerini öğrendiler. Elbette ki artan Korona virüs vakaları sonucunda alınabilecek en doğru karardı bu. Belki de pek çok kişinin beklediği bir durumdu. Bu gelişmenin bireyler üzerinde birbirinden farklı etkisi oldu.

Öğrenci, öğretmen ya da ebeveyn olabilirsiniz. Okulların açılmayacak olması sizde nasıl bir etki yarattı? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Mutsuz, yorgun, bıkkın, vazgeçmiş, ümitsiz? Hangi negatif duyguyu yaşıyorsunuz. Konuştuğum birçok kişi bu duygulardan bir ya da birkaçını yaşıyor.

Bu etkiyi es geçmemek, fark etmek, kabul etmek, iç sistemimizde düzenlemek son derece önemli. Duygularımızı görmezden gelmek olumsuz sonuçlar doğurur.

Hissettiğiniz duygunun tam olarak ne olduğunu anlayın. Adını koyun. Ve kendinize şu soruyu sorun:

Neden bunu hissediyorum?

Pandemi Dönemi için En İyi Doktor ve En Etkili İlaç: Hepimiz yaşadığımız süre boyunca başa çıkmak zorunda olacağımız birçok durumla karşılaşırız. Şu anda içinde bulunduğumuz durum hiç kuşkusuz olağanüstü bir durum. Ancak, hayatta güçlü durabilenler yakınmayı bir kenara bırakarak başa çıkılması zor durumlara en kısa sürede adapte olmayı başararak, içinde bulunduğu süreci verime dönüştürme gayreti içine girenlerdir. Düşeni ayağa kaldıran en güçlü hazine budur.

Hedef koymak, çalışmak, yapacak planlı işlerin olması, yapılan işlerin sonucunu beklemek, alınan sonuçlar sonrasında mutluluğu yaşamak ya da sonuç beklendiği gibi değilse yeniden hedefler koymak, organize olmak yaşam enerjisini yükseltir. Yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklenmiştir ki bir amaca bağlı olmak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kişinin daha kaliteli bir ömür geçirmesine yardımcı olur.

Pandemi Dönemi İçin En İyi Sorular

Şimdi sizler de şu soruların cevaplarını kendinizde arayın:

Hangi hayalimin peşinden gitmek içinde bulunduğumuz bu süreci kazanca çevirmeme yardımcı olur?

Pandemi Dönemi için En İyi Doktor ve En Etkili İlaç: Bu noktada kazancı sadece maddi kazanç olarak değerlendirmemek gerekir. Hayatta sahip olmak istediğiniz her şey sizin kazancınızdır. Örneğin aile bireylerinizle sağlıklı bir iletişim geliştirmek büyük bir kazançtır. Bir hobi geliştirmek, ertelenen işleri tamamlamak, uzun vadeli hedeflere doğru kısa vadeli planlar yaparak adım adım ilerlemek birer kazançtır. Kaldı ki hayatı sadece maddi boyutlarıyla gören bireyler içinde bulundukları olumsuz koşullarda genel olarak mutlu olmayı başaramazlar.

Şu şekilde düşünmekte de yarar olabilir. Sürekli yakınarak bedenime ve psikolojime nasıl bir zarar veriyor olabilirim?  İçinde bulunduğumuz koşulda bizi mutlu edecek küçük de olsa ayrıntılar mutlaka olacaktır. Pozitif düşünmek berrak görmeyi kolaylaştırır. Pürüzleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Öyleyse kendinize sorabileceğiniz sorulara yenilerini ekleyelim:

  • Hayallerimi gerçekleştirmemi sağlayacak zamanı nasıl düzenleyebilirim?
  • Bu süreç bittiğinde bana kalan ne olmalı?
  • Bu döneme ilişkin hatırlamak isteyebileceğim hangi güzellikler var?

Tüm bu soruların yanıtlarını bir kağıda yazın ve sürekli görebileceğiniz bir yere asarak motivasyonunuzu güçlendirin. Kişinin en iyi doktoru kendisidir ve en etkili ilaç benliğinde saklıdır.

Başa dön tuşu