Beyin Gücü

Oksipital Lob Nedir? / Occipital Lob Nedir? Beynin Görme Merkezi

Oksipital Lob Nedir / Occipital Lob Nedir – Oksipital lob beyninin serabral korteksini oluşturan dört önemli lobdan birisi olup,  beynin arka tarafında yer almaktadır. Oksipital loblar görsel algı sistemimizin merkezidir. İşlevi gözden gelen uyarıyı algılama ve yorumlamaktır.

Oksipital lobun bir tarafındaki hasar, her iki gözde de tamamen aynı “alan kesimi” ile homonom görme kaybına neden olmaktadır.

Oksipital lob bozuklukları görsel halüsinasyonlar ve illüzyonlar yaratabilmektedir. Görsel çarpık algılar, gerçekte olduğundan daha büyük veya daha küçük görünen objeler, bulanık ve rengi olmayan nesneler veya anormal renge sahip nesneler şeklini alabilmektedir.

Parietal ve temporal lobların oksipital loba komşu olan bölgelerdeki doku bozulmaları, yazma bozuklukları ile birlikte kelime körlüğüne neden olabilmektedir.

Oksipital lob retinadan gelen dış uyarılardan bağımsız olarak rüylar sırasında da aktif olarak çalışmaktadır.

occipital lobe nedir? - oksipital lob nedir?

Not: Beynimizi Tanıyalım” yazılarımızın bir parçası olan bu kısa yazı, beyinle ilgili yazılar okuyan kişilerin “Şu anda beynin neresinden bahsediliyor?” diye başvurabilecekleri bir referans olarak yazılmıştır.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu