LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

Öğretmen Motivasyonu –  Sınıfta Motivasyon Yönetimi Sınıfta Motivasyon Yönetimi - Öğretmen Motivasyonu Full view

Öğretmen Motivasyonu –  Sınıfta Motivasyon Yönetimi

Öğretmen Motivasyonu –  Sınıfta Motivasyon Yönetimi Kimin Kontrolündedir? Öğrencilik yıllarınıza dönüp baksanız aklınızda kalan öğretmenler kimlerdir? Sıradan, etkisiz, heyecansız, öğrenciye herhangi bir duygu aktaramayan öğretmenler midir aklınızda kalan, yoksa heyecanı yüksek, öğrenme aşığı, öğretmeye bayılan, kendini yenileyen, duygusal zekası yüksek, motivasyonu harika düzeyde olan ve duygularınızı harekete geçiren öğretmenler midir aklınızda kalan? Benim şahsen aklımda kalan bana beni iyi hissettiren motivasyonu yüksek, sınıfa girdiğinde bilgi esintisi getiren, canlılık havası estiren öğretmenlerimdi ve ben hala onları hatırlıyorum. Eminim siz de benzer şekilde bu tip öğretmenleri daha iyi hatırlıyorsunuz. Neden mi? Çünkü heyecanlanmayan heyecanlandıramaz. Merak etmeyen merak ettiremez. Tutkulu olmayan şevk veremez. Motive olamayan, motive edemez.

Öğretmen motivasyonuna sözü getireceğim: Okullarımız açıldı ve öğretmenler yaz tatilinin ardından yeni dönemde öğrencileriyle buluştular. İnsan yeni bir işe, yeni bir döneme girdiğinde, yeni yüzlerle karşılaştığında heyecanlanır. Ne yazık ki geçen yıllardan tanıdığım bir çok öğretmen, “Tatil de ne tatlıydı ya!” diyorlar. Elbette tatlıydı; ama tatili tatlı yapan eğitim öğretim sezonunun tatlı yoruculuğuydu; zavallı bilmiyor!

Öğretmen Motivasyonu ve Sınıfta Motivasyon Yönetimi Neden Önemlidir?

Başarılı bir sınıf, motivasyonu yüksek bir sınıftır. Motivasyonu yüksek bir sınıf ise motivasyonu yüksek öğretmenle gerçekleşebilir. Motive olmuş bir öğretmen, başarılı bir sınıf için çok önemlidir. Öğretime farklı bir heyecanla ve farklı merceklerle bakacak; bunu yaparken de öğrenmeleri için öğrencilerini motive edecektir.

Eğitimde Motivasyon Nedir?

Eğitim öğretim sezonu boyunca, öğrencilerde olumlu davranışları kazandırmaya, güçlendirmeye, yönlendirmeye ve sürdürmeye yardımcı olan, öğrencide, velide, öğretmende ve yöneticilerde hakim duygu olması gereken en önemli itici güçtür. Kişinin motoru motivasyondur. Bunu sınıfta sağlayacak tek etken öğretmendir. Motivasyon, amaçlara doğru çalışmayı ve faaliyetleri de bu amaca ulaşmak için uyarlamayı içerir. Aynı zamanda öğrencilerde, daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaç duydukları arzu ve isteği uyandırmaya, yaratıcılık ve merak üzerinden heyecan duymalarına yardımcı olur.

 —– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —– 

Anlayarak hızlı okumak - hızlı okuma eğitimi

 —– Yazının Devamı – Yazının Devamı —– 

Bu, sadece öğrencilerin içinde bulundukları sınıf düzeyi için değil, aynı zamanda tüm akademik yaşamı boyunca, tüm yaş ve sınıf düzeylerinde öğrencilerde çalışmalarını zorlayan temel hedefleri ve özlemleri arttırma durumlarıdır. Öğrencileri motive etmek veya başarı hissi vermek, öğrencide tatmin duygusu yaşatacak ve ödül gibi, hayatı boyunca onu izleyecektir. İşte burada motivatör bir öğretmenin, bakın nasıl da çocuktaki heyecanı uyandırıp, ona içsel motivasyon kazandırarak, uzun bir öğrenme yolculuğuna çıkarmış oluyor!  Araştırmalar içsel motivasyonun başarı ve mutluluk için kilit bir öneme sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sınıfta Motivasyon Yönetimi

Öğretim Yoluyla Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Sınıf ortamı, öğrencinin ne kadar motive olduğu konusunda kilit bir rol oynar. Öğrenciler, kendilerini değerli bulundukları ve öz benliklerine saygı duyuldukları olumlu bir ortamda olduklarına dair güven duymalıdırlar. Güven vericilik; bir şeyler söylediğinde sınıftaki diğerleri tarafından alay edilmeyecek kadar kendini güvende hissedecek, sevecen, destekleyici ve kapsayıcı bir sınıf ortamında öğreniyorsa, çocuklar, öğrenmek için daha fazla motive olacaklardır.

Ancak, fark yaratan genel çevrenin yanı sıra, motive edici bir öğretmene sahip olmak çok önemlidir. Pozitif sınıf ortamının oluşturucusu öğretmendir. Bilgiyi sunma şekli, çocukların kendilerini nasıl hissettiklerini belirlemeye yardımcı olacaktır. Bilgiyi heyecanlanmaya ve canlandırılmaya değer bir şey olarak paylaşırsanız, bu onların davranışlarını ve tepkilerini şekillendirecektir.

Motive olmuş bir öğrenci, yaptığı işle gerçek bir gurur hissedecektir. Bu, yaşaması gereken önemli bir duygudur. Öğrencilerin çalıştıkları şeyle aktif olarak ilgilenmelerini sağlar. Bu onları eğitimlerine devam etmeleri için tatlı bir şekilde zorlar. Okul çalışmalarının tüm yönlerinde performanslarını arttırır ve yaşamda hedef odaklı, motive olmuş bireyler olmalarına yardımcı olur. Ayrıca, her zaman bir görevi bitirmelerini ve akıllarına koydukları bir hedefi gerçekleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını teşvik eder.

Sınıfta Motivasyon Yönetimi

Sınıfta Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Öğretmen motivasyonu – Motive olmuş veya motive eden bir öğretmen olmanın bir kısmı, genel davranış ve tavrınızdan geçer. Düzenli olarak gülümseyen, yaşama dair mutlu ve neşeli bir görünüm sunan ve gerçekte nasıl hissettiğinden bağımsız olarak, genellikle etrafta iyimser ve hoş görünen bir öğretmen (içi onu yaksa da) dışı mükemmel bir görünüşte olacaktır. İçi yanan öğretmenlerin kişisel ve ailevi sorunlarını okulun dış kapısında bırakarak okula girmeleri çok önemlidir. Sınıfınızı sıcak, renkli ve teşvik edici bir ortam haline getirmek, aynı zamanda olumlu bir öğrenme ortamı oluşturmanın anahtarıdır.

Öğrencilerinizi süreç içinde ilerledikçe yaptıkları iyi işler ve geliştirdikleri başarıları için ödüllendirmeniz önemlidir. Her zaman olması gerekmiyor, ama fırsatı çıktığında, anında, geciktirmeden ödüllendirmek öğrencinin motivasyonuna büyük bir destektir. Ödüllendirmeyi, isterse bir güzel söz ve övgüyle olsun, isterse küçük bir iltifat olsun herkesin içinde yapmak en doğrusudur. Ödülü ödül yapan insanların ona tanıklık etmesidir. Öğrenciyi övmek, cesaretlendirmek ve doğru yolda olduklarını hissettirmek onların çabalarını takdir ettiğiniz anlamına gelecektir.

Motivasyon Sağlamak İlgi Çekici Ders Materyalleriyle de Olabilir

Gelişim ve geliştirmek önemlidir. Gelişim tabii ki değiştirmeniz gerekenleri de değiştirir. Sürekli aynı şeyi yapıyorsanız, sıkıcı ve tekrarlayıcı olmaya başlayacaktır. Öğrettiğiniz materyallere bakın ve ne gibi yenilikler yapabileceğinizi düşünün. Belki eğitim ortamını drama yoluyla oyunculuk faaliyetine dönüştürürsünüz, gerçekleri ya da figürleri daha akılda kalıcı hale getirecek bir şarkıya dönüştürebilirsiniz. Belki de öğrencilerin bir grup etkinliği üzerinde birlikte çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu, öğrencilerin birbirlerini motive etmelerine yardımcı olmanın da harika bir yoludur. Yaratıcı olun; afiş kullanın, görsel yardımlar ve diyagramlar verin, filmler gösterin ve oyunlar oynayın.

Ek olarak, farklı bir ortamda çalışmak, öğrencileri ayakları üzerinde yükseltmeye yardımcı olacaktır. Araştırmalar, farklı öğrenme ortamları ve farklı destekleyici eğitim materyalleri kullanılarak işlenen bir dersin çocukları daha fazla motive ettiğini göstermektedir. Bu, beynin kullandığı ilişkilerden kaynaklanıyor. Öğrenmede hareketi ne kadar çok teşvik ederseniz, bilgi o kadar çok emilir. Belki oyun alanında, bazılarını sınıfta, bazılarını da okul dışında yapabilirsiniz. Hatta öğrencilerinizi çalışmalarına gerçek yaşam boyutu katacak bir geziye bile götürerek öğretebilirsiniz. Kısacası farklı yöntemler kullanılarak işlenen konuların hafızada daha çok kaldığına dair bilimsel kanıtlar oldukça fazladır.

Sınıfta öğrenci beklentilerini belirlemek anahtardır. Özellikle okulun ilk haftasında bu beklentiler ölçülmelidir.  Öğrencilerinizde ilerleme azmi gördüğünüzde, onlara küçük teşvikler sunmak öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilir. Rekabetçi bir enerjiyi teşvik etmek, öğrencileri ateşleyebilir. Hatta daha fazla zorlamaya yardımcı olabilir. Bunun karşılığında sürpriz ödüllerle sınıfı daha da hareketlendirebilirsiniz. Satış şirketlerinin satış elemanlarına fazladan veya aşamalı prim sunmalarının nedeni de bunun gibi motivasyon amaçlı olması değil mi?

 —– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —– 

Ücretsiz Online Beyin Eğitimi

Beyin Eğitimi - Beyin Temelli Eğitimler

 —– Yazının Devamı – Yazının Devamı —– 

Öğretmen Motivasyonu Öğrenci Motivasyonunun Anahtarıdır.

Sınıfta motivasyon yönetimi kapsamında öğrencilere öğrendikleri bilgilerin gerçek hayatta nasıl yararlı olduğunu göstermek, ilişkiler kurarak öğrenme açısından da önemlidir. Genellikle öğrenciler, bir konunun kendilerine nasıl fayda sağlayacağını anlamadıklarında içe kapanırlar. Sizin göreviniz bu kapalı kutuları doğru öğretme anahtarıyla açmak ve içindeki hazineye ulaşmak için yavrularımızı yeni dünyalara yolculuk yaptırmaktır.

Sınıf motivasyonunu önemseyen eğitimcilerin ayrıca aşağıda linki verilen makaleye de bir göz atmalarını tavsiye ediyorum;

MOTİVASYON HAKKINDA MOTİVE EDİCİ SÖZLER

Yorumlar

 

Yazan Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.