MotivasyonSinema / Film / Video

Öğretmen Filmleri – Mesleki Gelişime Katkıda Bulunacak 10 Film

Öğretmen Filmleri – Mesleki Gelişime Katkıda Bulunacak 10 Film –  Öğretmenlik insan mimarlığı sanatıdır. Zordur, meşakkatlidir; ama tatlıdır. Ruh dinginliği veren bir meslektir. Mutluluğu yorgunluğundadır. Öğretmenlerin önemli başarıları film haline getirilmiştir. Sizin de eminim bir hikayeniz vardır. Siz de başarı öykünüzün bir öğretmen başarı filmi haline getirilmesi için sesinizi çıkartın. Biz de değerli öğretmenlerimizin mesleki gelişimine katkı verebilecek 10 öğretmen filmini sizin için seçtik.

Anaokulu Öğretmeni – The Kindergarten Teacher (2018)

Öğretmen filmlerinin ilki: Lisa Spinelli (Maggie Gyllenhaal) sanat ve entelektüalizm dolu bir hayat yaşamak isteyen bir anaokulu öğretmenidir. Geceleri şiir dersi alan Lisa, elinden gelenin fazlasını yapmasına rağmen vasatı aşamaz. Sınıfındaki beş yaşındaki öğrencilerinden biri olan Jimmy’nin (Parker Sevak) özgün bir şiir okuduğunu duyan öğretmen şoke olur. Çocuğun genç bir Mozart olduğuna kendini ikna eden Lisa, çocuğu takıntı haline getirir ve çocuğun yeteneğini beslemek için tehlikeli bir yola baş koyar. Bu tehlikeli yolda ilerlemeye kararlı olan öğretmen, imkansız bir hayalin peşinde, sahip olduğu her şeyi çarçur etmeye hazırdır.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN KONSANTRASYON VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

Anzan Dahi Çocuk Merkezi

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Sevgili Öğretmenim – To Sir, With Love (1967)

Öğretmen filmlerinin ikincisi; 1967’lerden bir film. Londra’da başka bir okula kabul edilmeyen “aykırı” çocukların okuduğu bir liseye dönüşen North Quay isimli okulda, mühendis olmasına karşın esas mesleği ile ilgili iş bulamayan Mark Thackeray öğretmenlik yapmaya başlar. Thackeray veya öğrencilerinin ona seslenişiyle “Sir”, eğittiği son sınıf öğrencilerini büyütüp bambaşka insanlara dönüştüren, birer yetişkin olmalarını sağlayan, hayatlarındaki harika insan haline gelecektir. James Clavell yönetmenliğinde, Sidney Poitier’in siyahi öğretmen Thackeray rolündeki başarılı oyunculuğunun yanı sıra film, müzikleri ve özellikle “To Sir, with Love” şarkısıyla da ön plana çıkıyor. Baş edilemez insanlarla doğru şekilde iletişime geçen öğretmenin hikayesiyle “To Sir, with Love”, gençliğimizde belki de en önemli yere sahip öğretmenlerin nasıl harika insanlar olabileceklerini anlatıyor izleyenlerine.

Karatahta – Blackboards (2000)

En dramatik öğretmen filmlerinden biri. Halepçe’den 1980-87 yıllarındaki İran-Irak savaşı sırasında Saddam Hüseyin diktatörlüğünden kaçarak İran’a sığınan ve yasal olmayan yollarla (devletlere göre) dağlardan topraklarına dönmeye çalışan Kürt mültecileri konu alıyor. Bir öğretmenin tahtasıyla gezerek çocuklara ders vermeye çalışması Kürt trajedisini gözler önüne seriyor. Bölgede yakın zamanda yaşanmış savaşların yarattığı yıkım ise, her sahnede kendini belli ediyor. Öğretmenlerin sırtlarında taşıdıkları kara tahtaların tek işlevi, öğrenciler ders verilirken ortaya çıkmıyor. Bu kara tahtalar, aynı zamanda birer kalkan ve sığınak görevi de üstleniyor zorlu coğrafyada.

Tepetaklak Nelson – Half Nelson (2006)

Şehir merkezinde yoksulların gittiği bir lisede öğretmen olan Dan Dunne, sıradışı bir eğitmendir. Özel hayatında uyuşturucu alışkanlığı ile baş etmeye çalışan biridir. Öte yandan dersler sırasında özgür düşünceye sahip çıkan, öğrencileri ile sağlam bağlar kurabilen bir tiptir. Okul ortamındaki bu duruşunun aksidir özel hayatındaki kaybeden rolü. İki ayrı dünyada yaşarken ve bu dünyaları birbirinden ayrı tutmayı başarırken bir gün işler hesap ettiği gibi gitmez ve öğrencilerinden Drey, onu yakalar. O öğretmenini kimseye şikayet etmek niyetinde değildir. Bu sırrı saklaması sonucunda aralarında daha yakın bir bağ kurulur.

Sınıf – The Class (2008)

Öğretmen filmleri – François Marin ve meslektaşları, Paris’te bir lisede tamamen farklı ırklardan gelen öğrencileri eğitmek üzere yeni yıla hazırlanmaktadırlar. Öğretmenler kendi aralarında durumları iyi ya da kötü olan öğrencileri hakkında konuşurlar. Tüm öğretmenler öğrencilerine ilham kaynağı olmak isterler ancak bir taraftan da her bir eğitimcinin, başarmak istedikleri tutkularına ulaşma yöntemi farklıdır. Hatta aynı öğrenci üzerinde disiplin ve övgü açısından farklılık gösteren bakış açıları da vardır. Okul yönetimi bu konuda elinden geldiğince doğru ve adaletli davranmaya çalışır. Öyle ki zamanı geldiğinde öğrenci değerlendirme komitesinde öğrenciler arasından bir temsilciye de yer verir. Marin, bu yıl 14 ve 15 yaşlarındaki öğrencilere ders vermektedir. O zaman zaman öğrencilerinin aralarına girmek için elinden geleni yapar. Bazen başarı ile bazen de kayda değer hatalarla. Ödüllü bir Fransız filmi.

Öğretmenler – Teachers (1984)

Okulda kötü giden işleri düzeltmeye çalışan bir öğretmenin öyküsü ele alınıyor. Ders niteliğinde önemli bölümler gelişiminize katkı verebilir. Amerikan okullarındaki başıbozukluğu izlediğimizde şaşırdığımız sahneleri şimdi ülkemizde de yaşamak korkunç olsa gerek!

Müzik Öğretmeni – Music Teacher (2019)

Öğretmen filmleri – Bu yılın yapımı olan film sizi Hindistan Bolywood’a götürüyor. Beni Madhav Singh, küçük bir kasabada müzik öğretmenliği yapan genç bir adamdır. Özgüven problemi olan genç adam, kasabadaki kötü sosyal koşulları ile boğuşmaktadır. Geçmişin ağırlığı altında ezilen Beni’nin hayatı, kasabaya eski bir öğrencisinin geleceğini öğrenmesiyle bambaşka bir hal alır. Bollywood’da ünlü bir şarkıcı olan eski öğrencisi Jyotsna, kasabaya konser vermeye gelecektir ve bu haber Beni için bir umut olur. Bir zamanlar kendisinden hoşlanan Jyotsna ile yeniden iletişim kurma imkanı bulan Beni, onunla buluşabilmek için her şeyi göze alır.

Tebeşir – Chalk (2006)

Öğretmen filmleri – Bay Lowery (Troy Schremmer), Bay Stroope (Chris Mass) ve Koç Webb (Janelle Schremmer) Teksas, Austin’deki bir lisede üç öğretmendir. Bay Lowery öğretmenlik konusunda yenidir.  Üstelik öğrencileri arasında sevilmeyen tarihin coşkusuzluğunun yanı sıra, kendisi de deneyimsizdir.  Bu, çocuklara hızlı öğrenme konusunda ne yapabileceklerini zorlamaktadır.  Bay Stroope ise, üç yıldır hocadır. “Yılın Öğretmeni” onuruna erişmek için kampanya yapıyor. Mizahi bir film.

Sakıncalı Düşünceler – Dangerous Minds (1995)

Louanne Johnson, eski bir denizcidir. Ötekileştirilmiş kesimlerin ve ezilmişlerin devam ettiği bir okulda öğretmen olarak işbaşı yapar. Adeta bir Hababam Sınıfı hüviyetindeki bu lise, öğretmenlerini yıldırmaktadır. Eski bir bahriyeli olan Johnson, hepsi toplumun dışlanmış kesimlerinden gelen öğrencilerin bulunduğu bu lisede daha fazla görevine odaklanacaktır. Bu çocuklara yardım etmek ister. Gerçek bir hikayeden uyarlama olan film, müzikleriyle de dikkat çekiyor.

Kalk ve Diren  –  Stand and Deliver (1988)

Matematik öğretmeni Jamie Escalante, çoğunlukla İspanyol kökenlilerin devam ettiği bir devlet lisesine atanır. Çoğu çete mensubu gençlerin oluşturduğu öğrenciler eğitimle ilgilerini tamamen kesmiş, umutsuz ve ilgisiz öğretmenlerin etkisiyle okuldan soğumuşlardır. Escalante, öğrencilerin potansiyelini görüp, zekâlarını fark eder ve bir grup ümitsiz çete elemanını ülkenin matematik alanında en başarılı öğrencilerine dönüştürür.

Bu en iyi öğretmen filmlerini beğendiyseniz, aşağıda linki verilen en iyi eğitim filmlerini de izlemek isteyebilirsiniz:

EN İYİ EĞİTİM FİLMLERİ

Başa dön tuşu