Öğrenme ve Eğitim

Öğrenciler Yarıyıl Tatilinde Nasıl Program Oluşturmalıdır?

Program Yaparken Öğrencilerin Yaptığı En Büyük Hata!

Öğrenciler Yarıyıl Tatilinde Nasıl Program Oluşturmalıdır – Yarıyıl tatili için henüz bir program oluşturmadıysanız ya da oluşturduğunuz programı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizden emin değilseniz bir kez daha değerlendirme yapmanız gerekiyor olabilir.

Belli bir dönemi kapsayan planlama yapmak için öncelikle hedeflerinizi net olarak ortaya koymalısınız. Bu tatilin sonunda tam olarak neyin gerçekleşmiş olması sizi mutlu eder? sorusu sizin çıkış noktanız olmalıdır.

Tam olarak hangi sorunun ortadan kalkmasının sizi rahatlatacağı konusuna yoğunlaşın. Örneğin matematik dersinde birinci dönemin tamamında eksik olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Bu ortaokullar için Fen Bilimleri ya da liseler için Fizik dersi de olabilir.

Eğer bütün bir dönemde eksiklikten bahsediliyorsa yani konu dağılımı çok kapsamlıysa birkaç seçenek üzerinde durulabilir. Bunların neler olacağı dersin özelliklerine, konuların birbirine bağlılık durumuna ve kişinin çalışma kapasitesine göre değişkenlik gösterir. Kaç ders üzerinde yoğunlaşmak istediğiniz ve yoğunlaşmayı planlayacağınız derslerle ilgili genel bir değerlendirme yapın. Neyi, ne kadar bildiğinizi en iyi siz analiz edebilirsiniz.

ME-FHT

Öğrencilerin Yaptığı En Büyük Hata!

Öğrenciler Yarıyıl Tatilinde Nasıl Program Oluşturmalıdır – Öğrencilerin yaptıkları en büyük hata; derse ön yargı ile yaklaşmalarıdır. Derse yönelik ön yargılarınızı yıkın. Bu dersi anlamıyorum, cümlesi ile yola çıkmak bilincinizi anlamamaya şartlandırmanıza yol açacaktır. Doğru bir olumlamayla harekete geçmek ise algınızı açacaktır.

Örneğin; Fizik dersini anlamıyorum. Ne yapsam bugüne kadar olmadı, gibi sınırlamaları bir kenara bırakıp, Fizik dersini anlamam için neye ihtiyacım var? Dersi anlayabilmem için neyi yapmam fayda sağlar? Bugüne kadar nasıl davranmak beni başarıya ulaştırdı? gibi sorularla beyninizi açmanız gerekmektedir. Doğru sorular doğru cevapları getirir. Başarınızı artırmak istediğiniz o dersle ilgili mutlaka küçük de olsa anladığınız, kalıcılığını sağladığınız bir bölüm olmuştur. Bunun üzerine odaklanın. O konuyu/bölümü nasıl anladığınızı kendinize sorun. Öğretmeninizi mi çok dikkatli dinlemiştiniz, konu tekrarı mı yapmıştınız, arkadaşınızdan destek mi almıştınız? Doğru cevabı bulduktan sonra dersin bütünü için de bu çözümü uygulamaya çalışın. Bir kez yapabildiyseniz daima yapabilirsiniz. Bir kez yürüyen bir bebek tekrar yürüyecektir. Bir an önce yürüyebilmesi için temel şart düşmekten korkmamasıdır. Bu şekilde, derse yönelik ön yargılarınızı, olumsuz algılarınızı yıkıp kendinize güvenerek planlamaya başlayın.

Programınızı Nasıl Yapacaksınız?

Öğrenciler Yarıyıl Tatilinde Nasıl Program Oluşturmalıdır – Size kalan gün sayısını bir kenara yazın. Günde kaç saat çalışabileceğinizi net olarak belirleyin. Bu, ortalama bir zaman dilimi olmalıdır.

Çalışma planınızda olmasını istediğiniz dersi ya da dersleri belirleyin. Çok bölünmemek en iyisidir. Başa çıkabileceğinizden çok fazlasını halletmeyi planlamayın.

Plana yazayım da nasıl olsa bir şekilde çalışırım, diye düşünmeyin. Plana yazdığınız her şeyi gerçekleştirmek için kendinize söz verin. Yapabileceğiniz kadarını planlayın.

Dersi konu başlıklarına bölün. Her bir konunun oylumunu belirleyin. Bu konuda ne düzeyde olduğunuzu gözden geçirin. Daha çok konu anlatımı dinleyerek ilerlemeye mi ihtiyacınız var, yoksa çok sayıda soru çözmeye mi, netleştirin.

Elinizdeki gün sayısını konu başlığına paylaştırın. A dersinin B konusuna 3 gün, C konusuna 4 gün, D konusuna 3 gün çalışmam gerekiyor, gibi notlar alın. Sonra da hangi konuyla işe başlayacağınızı belirleyip günlerinizi düzenleyin.

Programınıza birebir uymaya dikkat edin. Uyamadığınız kısımları aynı gün içinde telafi etmeye azami dikkati gösterin.

Bir çalışma günlüğü tutmak size yapabildiklerinizi görmeniz ve motivasyonunuzu artırmanız açısından fayda sağlayacaktır. Bu şekilde çalışırsanız tatilin sonunda bir çok konuyu çözümlemiş olacaksınız.

Başarı sizin disiplinli çalışmanızda saklı. Bunu asla unutmayın…

Tavsiye Edilen Makaleler:

Unutma Eğrisi ve Kolay Öğrenme – Öğrendiğinizi Nasıl Unutmazsınız?

10 Kat Daha Hızlı Öğrenmek İçin Okuma Hızı Nasıl Geliştirilir

Neden DHA Oranı Yüksek Olan Balık Yağı İçmeliyiz?

Başa dön tuşu