MatematikÖğrenme ve Eğitim

Matematik Sevgisi – Matematiği Sevmek Ve Sevdirmek İçin 18 Neden 

Matematik Sevgisi – Matematiği Sevmek İçin 18 Neden – Size de tanıdık geliyor mu şu sözler: “Matematikten nefret ediyorum.” “Matematik bilmezsem dünyanın sonu mu?” “Bunu neden öğrenmek zorundayız?” “Matematik sıkıcı.” “Matematik zor.” Tanıdınız değil mi? Çünkü okul çağı çocukların en çok şikayet ettiği ders matematiktir.

Matematik sevgisi konusunda ilginç olan beynimizin sol yarım küresinin fonksiyonları olan rakamlar ve sembolleri, yani matematik konularını, beynimizin sağ yarım küresi ile eleştiriyoruz. Yani matematiği sevmekten veya sevmemekten söz ediyoruz. Oysa matematik sevmemeye neden olan konuları sol lobla değerlendirirken, sağ lob üzerinden değerlendirme yapıp hüküm veriyoruz.

Peki matematik severleri nasıl yetiştirebiliriz? Eğer siz de öğrencilik yıllarınızda matematiği sevmediyseniz, bu yazıyla size bir fırsat daha veriyoruz. Böylece matematiğin sevincini keşfedin. Matematik için coşkulu olun. Matematik öğretmeniyseniz, matematikle eğlendirin. Kırın öğrencilerin ön yargılarını.

Bunun için sizinle matematiği sevmek için 18 nedeni konuşalım:

1. Matematik Size Para Kazandırabilir.

Kulağa hoş geliyor değil mi? İyi matematik bilgisi olan bunu pratik yaşamda kullanabilir. Ucuz ve kaliteli olanı almak her zaman en iyisi değil midir? Dünya hesap üzerine dönüyorsa, biz neden alışverişlerimizde matematiği kullanmayalım? Mesela sinemadasınız, büyük kutu mısır gevreğini mi yoksa küçük kutuyu almak mı daha karlıdır? Kumbaradaki bütün paraları sayarsan, yeni bir futbol topu alabilir misin? Bakın matematiği nasıl da kullanıyorsunuz. Matematiği sevin; çünkü paralarınızı matematik kullanarak sayacaksınız!

2. Geometrik Şekilleri Sevdiğiniz Gibi Matematiği de Sevin.

Matematik sevgisi – Evinize farklı şekillerdeki deniz kabuklarını asıyor ve süs yapıyorsunuz. Ya da kar tanesinin ayrıntılarını inceleyip hayran kalmışsınızdır. Bunlara nasıl yaklaşıyorsanız, onlara bir de kenar uzunlukları, büfede tutacağı yer miktarı gibi matematik ölçüleriyle hesap yaparak da bakabilirsiniz.

3. Matematik Problem Çözme Becerilerinizi Geliştirir.

Matematik eleştirel düşünmeyi kullanır. Yani farklı hesaplar yapmanıza imkan sağlar. Bu da karşılaştığınız bir problemi çözme becerilerinizi harekete geçirir. Bir probleme bakmayı öğrenmek; bu problem ister bir matematik problemi veya ister bir yaşam problemi olsun; bir plan ortaya koymak matematik bilginizi uygulamak için önemli bir beceridir.

MEGA ARİTMETİK – ÇOCUKLARDA ÖZGÜVENİN ANAHTARI

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

4. Matematik, Merak Etmeyi ve Sorgulamayı Teşvik Eder.

Matematiği bir kitaptaki veya çalışma sayfasındaki bir sorunun cevabını aramak olarak düşünebilirsiniz. Ancak matematik gerçekten bir soruyu merak etmek veya sormakla başlar. Öğrencilerin merak ederek başlamasına yardımcı olmak ilgi ve motivasyon yaratır.

5. Matematik Mutfakta En İyi Yardımcınızdır.

12 kişiye hizmet etmek için pizzayı eşit şekilde kesmenin en kolay yolu nedir? 15 elmayı 4 arkadaş arasında paylaştırabilir misiniz? Eğer bir doğum günü partisi düzenliyorsanız katılımcı sayısı üzerinden yiyecek ve içecekleri hesap etmelisiniz. böylece matematiğin tüm bileşenlerini, kesirleri, çarpmayı, ölçümleri, tahminleri; hepsini mutafa sokmuş olursunuz.

6. Matematik Siyah ve Beyazdır.

Bazıları matematikten hoşlanır çünkü diğerlerinden daha siyah beyaz görünür. Cevap ya, doğru ya da yanlıştır.

7. Matematiğe Birçok Yaklaşımla Yaklaşabilirsiniz.

Matematiğin “doğru” bir cevabı olsa bile, bu doğru cevaba ulaşmanın birçok yolu vardır. Öğrencilere farklı yaklaşımlar öğretmek, onlara farklı sorunları çözme araçları sağlar, kavramları anlamalarına yardımcı olur ve kendileri için en anlamlı olan bir yaklaşımı seçmelerini sağlar.

8. Matematik Beyniniz İçin Bir Oyundur.

Vücudunuzun egzersize ihtiyacı olduğu gibi, beyninizin de ihtiyacı vardır. Matematiği beyninizin kıvrımlarında dolaşırken düşünün.

ZM

9. Matematik Bir Bulmacadır; Tadını Çıkarın.

Mantık bulmacaları, bir Rubik küpüne çözüm bulmak ve diğer birçok bulmaca matematiği kullanır. Öğrencilerin matematiğin bir sayfadaki sayılardan daha fazlası olduğunu görmesine yardımcı olun.

10. Matematik ve Bilim El Ele Gider.

Her ne olmak istiyorsan iste, hepsinde matematik hakimdir. Matematik, bilim için esastır. İster fen ister sosyal konular, her iki alanda da sorgulama, test etme ve problem çözme eylemi ortaya çıkmaktadır.

11. Cevabı Bulmak Tatmin Edicidir.

Matematik problemlerini çözmek kolay değildir, ancak cevabı bulmak çok tatmin edici olabilir. Öğrencilere, bazı sorunların diğerlerinden daha kolay olduğunu ve eğlencenin bir kısmını çözdüğünü hatırlatın. Matematik dersine merak ve macera duygusu ekleyin.

12. İnşaat, Dikiş, Nakış İşleri Ve Diğer Uygulamalı Faaliyetlerde Matematik Kullanın.

Bir kitaplık inşa etmek için ne kadar tahtaya ihtiyacınız var? Mozaik masayı bitirmek için başka kaç kutuya ihtiyacınız var? Bu çantayı yapacak kadar kumaşın var mı? Günlük yaşamdaki tüm ölçme, alan, hacim, kesme, biçme işi ne varsa matematikle iç içesiniz.

13. Matematik Bir Yolculuktur.

Çoğu kez, Matematiği cevabını aradığımız sorular bütünü gibi sanırız. Matematik sınavından zayıf aldığında öğrenci üzülür. Oysa öğrenciye varış noktamızdan yani doğru cevap vermekten daha önemli olan şeyin,  sorulara cevap verme sürecinde izlediğimiz yolun daha önemli olduğunu anlatmaktır. İşte bu bir matematik yolculuğudur; bakalım sizi nereye götürecek?

14. Sanatta Matematiği Kullanın.

Desen yaparken, sanat oluştururken pusula ve cetvelleri kullanın. Spiralleri ve simetriyi keşfedin. Açı ölçümü veya Fibonacci dizisi gibi matematiksel kavramlara dalabilir veya çocukları bunları fark etmeye teşvik edebilirsiniz.

15. Matematik, Merak Etmek Ve Soru Sormakla İlgilidir.

Bazı insanlar zihinsel egzersizlerden zevk alır. Diğerleri hesap makinelerinin veya bilgisayarların kendileri için işi yapmasını ister. Her iki durum da, bir soru ya da merak ile başlar.

16. Matematik Günlük Yaşamda da Yararlıdır.

Bunu ne zaman kullanacağım?” demiştiniz. Her gün kullanabilirsiniz. Zaten kullanıyorsunuz da. Yemek pişirmek, alışveriş yapmak, oyun oynamak… hepsi hesap işi. Tatile bile kaç gün kaldığını söylemek için rakam veriyoruz.

17. Matematik Eğlencelidir.

Matematik eğlencelidir! Öğrencilerinizin tutum ve yaklaşımınızla bunu görmelerine yardımcı olun. Öğrencilere matematiğin eğlenceli olduğunu göstermenin en sevdiğim yollarından biri de düzenli olarak matematik oyunlarını kullanmaktır.

Bu eğlenceye katılmak için MEMORIAD TÜRKİYE yarışmalarında yer alabilirsiniz.

18. Matematiği sevdiren eğitimlere katılın ve eserleri okuyun. Bu tip kaynaklar motive edici olabilir.

Türkiye’de Hafıza, Beyin Eğitimi ve Zihinsel Matematik teknikleriyle matematiğin sevilmesine katkıda bulunan Melik Duyar’ın küçük çocuklar için “Anzan Mega Aritmetik” eğitimi ve yetişkinler ile öğrenciler için “MEGA MATEMATİK – Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri” gibi eserleri var. Matematik sevgisi için bu eğitim ve eserleri inceleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu