Matematik

Matematik Kaygısı Nedir – İnsanlar Matematik Konusunda Neden Bu Kadar Endişeli?

Matematik Kaygısı İçin Tavsiyeler!

Matematik Kaygısı Nedir / İnsanlar Matematik Konusunda Neden Bu Kadar Endişeli – Fransız matematikçi Laurent Schwartz lisedeyken, matematik problemlerini çözmek için yeterince zeki olmadığı konusunda endişe duymaya başlamıştı. Belki siz de aynı hissi bilirsiniz.

Matematik Kaygısı Nedir?

Matematik kaygısı, gerek matematik konularının öğrenilmesi, gerek matematik konularının anlanmaya çalışılması ve gerek matematik problemlerinin çözülmeye çalışılması sırasında yaşanan yoğun duygusal gerilim ve huzursuzluktur. Örneğin matematik sınavına girmek üzeresiniz ve kalbinizin daha hızlı attığını hissediyorsunuz ve avuç içleriniz terlemeye başlıyor. Midenizde kelebekler uçuşuyor ve konsantre olamıyorsunuz. Çok basit olarak, işte buna “matematik kaygısı” deniyor.

Eğer bu durum sizin de başınıza geliyorsa, yalnız değilsiniz. Araştırmacılar nüfusun %20’sinin bu sorundan muzdarip olduğunu düşünüyor.

Bazı psikologlar ise teşhis edilebilir bir durum olduğunu göz önüne alıyor, ama matematiksel kaygıya sahip olmanız ille de matematikte kötü olmanız anlamına gelmiyor.

Örneğin, Lauren Schwartz, matematik dalında en değerli ödül olan Fields madalyasını kazandı. Çünkü bir sebepten dolayı matematikten korkutulmuştu.

İnsanlar matematikte kötü oldukları için matematikten korktuklarını düşünebilir ama genelde bu neden doğru değildir. Genellikle sadece endişelerinden dolayı matematikte yetersiz kalırlar.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Bazı psikologlar buna matematik kaygısının çalışma belleği denilen bilişsel bir kaynağımızı azaltmasının sebep olduğunu düşünüyorlar.

Çalışma ve işlem sırasında, beyninizde bir görevi tamamlamak için ihtiyacınız olan bilgiyi toparlamanıza yardım eden kısa süreli bellek sistemidir. Matematik problemlerini çözememekten korkmak veya bir sınavın iyi geçmemesi, matematiğin üstesinden gelmeyi daha az mümkün kılarak, çalışma belleğini yer bitirir.

İnsanlar aritmetik gibi ustalaşmış oldukları temel matematik becerisiyle bile boğuşabilir. Akademik kaygı elbette matematikle sınırlı değil, ama bu alanda çok daha fazla sıklıkla gerçekleşecekmiş ve daha fazla zarara sebep olacakmış gibi görünüyor.

Peki matematik endişesinin sebebi ne? Araştırmacılar henüz emin değil ama bazı çalışmalar bunun nedeninin çocukların hayatlarında büyük rol oynayan ebeveyn ve öğretmenleri tarafından matematiğe kötü maruz bırakılma yöntemi olduğuna işaret ediyor.

Ebeveynler matematikten zorlayıcı ve bilinmedik bir şeymiş gibi bahsederlerse, çocuklar da bunu benimseyebilir. Matematik kaygısı olan öğretmenlerin bunu öğrencilerine bulaştırması da muhtemeldir.

Ayrıca problemleri çözme baskısı daha fazla stresi çabucak çağırıyor.

Bazı kültürlerde ise, matematikte iyi olmak zeki olmanın belirtisi olarak kabul ediliyor. İddialar bu şekilde yüksek olduğunda ise öğrencilerin kaygılı olması hiç de şaşırtıcı değil.

Fields madalyasını kazanan ilk kadın olan etkili bir matematikçi Maryam Mirzakhani bile kendine olan güvenini ve matematiğe olan ilgisini kaybetmişti. Çünkü ortaokuldaki matematik öğretmeni onun yeteneksiz olduğunu düşünüyordu.

ZM

Matematik Kaygısı için Neler Yapılabilir?

Eğer siz veya ailenizden biri  matematik korkusu veya kaygısı yaşıyorsa şunları yapabilirsiniz:

 • Kısa nefes alıp verme egzersizleri gibi rahatlama yöntemleri matematik kaygısı olan öğrencilerde test performansını geliştirir.
 • Endişeleri yazıya dökmek de işe yarayabilir.
 • Bu taktikler çalışma belleğini boşaltarak stresli bir deneyimi yeniden değerlendirmek için bir şans verebilir.
 • Eğer imkânınız varsa, tempolu yürüyüş gibi fiziksel aktivite solunumu derinleştirir ve kaygı oluşumunu önleyerek kas gerginliğini gidermeye yardımcı olur.
 • Beyninizi iyi tanıyın ve beyinde öğrenmenin nasıl olduğunu keşfedin. Bunun için “Beyin Temelli Eğitimler“i ilk sıranıza alabilirisiniz. Zihniyetinizi değiştirmek için beyniniz hakkındaki bilgileri kullanabilirsiniz.
 • Beyin esnektir ve beyin üzerindeki matematik becerilerine dahil olan alanlar her zaman büyüyebilir ve gelişebilir. Gelişim yapısı denilen psikolojik bir ilkedir bu.
 • Kendinizi ve çocukları büyüyüp gelişebilecek biri olarak düşünmek aslında büyümenize ve gelişmenize yardımcı olabilir.
 • Öğretmen veya küçük çocukların ebeveyniyseniz, çocukların matematikle eğlenmelerine ve yaratıcı yönlerine odaklanmaya çalışın. Bu yöntem öğrencilerin ileride güvenle matematiğe yaklaşmasına yardımcı olan sayısal becerileri geliştirebilir.
 • Diğer önemli olan ise, çocuklara cevaplarının üzerinden geçmesi için zaman ve fırsat vermelisiniz.
 • İdareci iseniz, öğrencilerin tümüne güven duygusu uyandırmak için öğretmenlerin olumlu tutumlara ve gerekli matematiksel güvene sahip olduğundan emin olun.
 • Bir de matematikte erkeklerin doğuştan kızlardan daha iyi olduğu efsanesini kimsenin yaymasına izin vermeyin. Bu tamamen yanlıştır.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN KONSANTRASYON, BEYİN VE MATEMATİK GELİŞİMLERİ İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Ne olursa olsun, kendinize bir göz atarsanız, etrafınızda sizinle aynı şeyleri yaşayan birilerini görme ihtimaliniz çok fazladır.

Unutmayın, kaygı yeteneğinizin bir yansıması değil, ama zaman ve farkındalıkla fethedebileceğiniz bir şeydir.

İnsanlar Matematik Konusunda Neden Endişe Duyuyor?

Çeviri: Zeynep Karadeniz / Gözden geçirme: Süleyman Cengiz

Kaynak: https://ed.ted.com/lessons/why-do-people-get-so-anxious-about-math-orly-rubinsten

Tavsiye Edilen Makaleler:

Matematik Becerileri – Farklı Yaşlara Göre Matematik Öğrenme Kriterleri

Çocuklar Nasıl Matematik Öğrenir?

Diskalkuli Nedir – Çocuğum Diskalkuli mi – Ne Yapmalıyım?

Mega İngilizce – İngilizce’yi Hafıza Teknikleriyle Mega Hızlı Öğrenin!

Başa dön tuşu