Spor

Masa Tenisi – Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa Tenisi – Masa tenisi benim gördüğüm sporlar arasında, bedenin tüm uzuvlarını harekete geçirme bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Ülkemizde çoğu insan pinponu ilk veya ortaokul sıralarında tanımıştır. Oynadıkları için değil, oynayan öğretmenlerini gördükleri için. Çünkü her okulda mutlaka bir masa tenisi vardı.

Bizim zamanımızda, öğrencilerden çok öğretmenlerin kullandığı masayı okulun öğrencileri nadiren kullanırdı. Çünkü masaya ait olan ağ, raketler ve top yönetimde bulunurdu. Onu da ancak öğretmenler alırdı.

Biraz nostalji oldu ama hatırlaması da güzel bir oyundur pinpon.

Toplumumuzdaki adı “masa tenisi”nden çok “pinpon”dur. Nedeni, topa raketle vurulduğu esnada çıkan ses nedeniyle bu spor pinpon ya da ping pong adıyla da anılmaktadır.

Her yıl 6 Nisan gününde ve masa tenisi farkındalığı oluşturmak için çeşitli etkinliklerin yapıldığı “Dünya Masa Tenisi Günü” ilan edilmiştir.

omega ve süper öğrenme

Vücut ısısını maksimize etmede üstüne yoktur. İyi bir bedensel spordur.

Bu yazıda, pinponun bazı önemli kurallarını açık bir şekilde açıklayacağız. Sıradan bir oyuncu veya yeni başlayan biriyseniz, oluşturulmuş masa tenisi kurallarını bilmeniz gerekiyor.

Bu kurallar o kadar detaylı ki, buraya yazmak doğru olmazdı. Ama ona bir link veriyorum; hem de Türkçe. 

Pinpon, bir masa, raket ve topla oynanır. İngiltere’de 19.’ncu yüzyılın sonlarında gelişmeye başlayan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaşan bir spordu; başlangıçta tef benzeri gerilmiş raketler ve selüloit yapılı top ile oynanmıştır.

Pinponda birlik ya da federasyon oluşturma çalışması 1920 yılında kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (FITT) olarak kabul görmüş ve 110’dan fazla ülke federasyonu bu oluşuma katılmıştır.

Dünya Masa Tenisi Günü 2018 Tanıtım Videosu

Ekipmanlar Nelerdir?

Masa tenisinin ekipmanları çok değildir. Bunlar:

Masa Tenisi Masası

Masa tenisi sporu, sert, düz ve genellikle yeşil ya da mavi renkte olan bir masada oynanır. Masanın  uzunluğu 274 santimetre, genişliği ise 152 santimetredir.

Masanın yüksekliği yerden 76 santimetredir. Masa tenisi şampiyonalarında sporcuların rahat bir şekilde mücadele edebilmeleri için; her masaya eni en az 6 metrelik ve boyu en az 12 metrelik bir alan oluşturulur.

Pinpon masasının tam ortasında enlemesine gerilen ağın yüksekliği ise 15,25 cm (6 inç) olmak zorundadır. Buna net düzeneği adı verilmektedir.

Masa Tenisi Topu

Pinpon topu selüloid ya da benzeri plastik malzemeden beyaz veya portakal rengindedir.

Küre  şeklindeki masa tenisi topunun çapı 40 milimetredir ve ağırlığı ise 2.7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

Raket için kullanılan malzemelerin minimum %85’lik bölümü tahtadan oluşmaktadır. Genelde tahtadan yapılan raketlerin üzeri pütürlü plastik ya da kauçukla kaplıdır.

Raketin top ile temas eden kısmı ise katı ve pürüzsüz bir nitelikte olmalıdır. Raketin topla temas eden yüzeyi yapışkan dahil kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen süngersiz tırtıl lastik ile veya tırtılları içeride veya dışarıda olan ve yapışkan dahil toplam kalınlığı 4 mm’yi geçmeyen sandviç lastikle kaplı olacaktır.

Oyun Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Pinponda, raketle vurulan top, saha dışına çıkmamak kaydıyla (yere düşmemesi gerekmektedir) ağın iki yanı arasında gidip gelir.

Tarafların önceden kararlaştırması koşuluyla karşılaşma üç ya da beş set  üzerinden oynanır ve oyun servisle başlatılır.

Oyuncu kendi sahasına gelen ve en fazla bir kez topa raketiyle vurup, topu rakibinin sahasına gönderir.

Kurallar çerçevesinde bunu gerçekleştiremeyen oyuncunun rakibi bir sayı kazanır.

Her sayıdan sonra oyunun tekrar başlayabilmesi için servis atılır.

Toplam beş sayıda bir servis atan değişir.

21 sayı kazanan seti kazanır. Ancak set sonuna doğru 20-20’lik eşitlik yakalanırsa, servis her sayıda değişir ve rakibine iki fark atan oyuncu seti kazanır.

Servis atılırken oyuncular avuçları açık bir şekilde havaya attıkları topa raketle vururlar ve sadece servis atışı sırasında top kendi sahasında bir kez zıplayıp rakip sahaya gitmelidir.

Çiftler Karşılaşması

Çiftler karşılaşması olarak adlandırılan, her iki tarafta da ikişer oyuncunun yer aldığı maçlarda, servis atışını her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncular gerçekleştirirler.

Servisi atan oyuncu topu masanın diğer yarısının kendisine göre çapraz kısmına gönderir. Eşler, sırasıyla değişerek servis kullanırlar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli: Topun oyunda kaldığı süredir.
 • Top: Oyun sırasında top servis kullanacak oyuncunun elinde bulunurken servis için henüz havaya atılmasa bile oyundadır. Servis atıldıktan sonra da bir rallide let ve ya sayı kararı çıkan kadar oyunda sayılır.
 • Let: Sonucu sayı olmayan bir rallidir.
 • Sayı: Sonucu sayılan bir rallidir.
 • Raket eli: Raketi tutan eldir.
 • Serbest el: Raketi tutmayan eldir. Serbest kol ise serbest elin kol kısmıdır.
 • Eğer bir oyuncu elinde tuttuğu raketle veya raketi tuttuğu elinin bilekten aşağıda kalan bölümüyle topa temas ederse vuruş yapmış olur.
 • Bir oyuncu vurduğu top rakibin alanına temas etmeden veya oyun alanının dışına çıkmadan, rakibin oyuncunun giydiği kıyafetlere ve ya taşıdığı herhangi şeye temas ederse, oyuncu topu engellemiş olur.
 • Servis atan rallide topa ilk vuran oyuncudur.
 • Karşılayıcı rallide topa ikinci olarak vuran oyuncudur.
 • Hakem maçı kontrol eden görevlidir.
 • Pinpon maçlarında hakeme oyun içerisindeki durumlarla ilgili yardım olan bir de yardımcı hakem, bulunur.
 • Maçlarda ralliye başlanırken bir masa tenisi sporcusunun üzerinde bulunan kıyafetler ve taşıdığı aksesuarlar top dışında üzerindeki her şeyi kapsar.
 • Oyunda top net düzeneğinin masanın dışında kalan kısmının altından ya da üstünden geçerse yine netin dışından ya da üzerinden geçmiş sayılır. Pinpon oyun alanının iki uç noktasına kadar masanın uzantısı devam ediyor sayılır.

Kaynaklar:     2      3     

Dünyanın en farklı pinpon şovları

Başa dön tuşu