Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim – Hayatınızı İyileştirecek 35 Kişisel Gelişim Önerisi

Kişisel Gelişim – Hayatınızı İyileştirecek 35 Kişisel Gelişim Önerisi – Şu hayatta her şey bir “gelişim kanunu”na tabidir. Gelişimin doğasında hem fiziksel boyutlar olduğu gibi, mizaç, karakter, kişilik ve diğer özellikler bakımından boyutlar vardır. Fiziksel gelişim bakımından insan, canlılar içinde en zayıfı ve acizidir; doğduğunda bir aileye, büyüdüğünde bir topluma muhtaçtır.  Oysa ruhsal özellikleri belirleyen, mizaç, karakter ve kişilik oluşturma bakımından, yani kişisel gelişim açısından en güçlüsüdür. En azından bu potansiyele sahiptir. Böyle bir dünyada kendini geliştirme çabası olmayanlar varlıklarını sürdüremiyorlar. Diğer varlıkların aksine, bunu bilinçli bir şekilde ve kendi iradesiyle yapması gereken tek canlı ise insandır.

Kişisel Gelişim – Aşağıda, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak alanlardan sağlık, ilişkiler, finans, kariyer, kişisel manevi gelişim, eğlence, hizmet gibi kategorilerdeki ipuçlarını bulacaksınız. Mutlu okumalar…

Sağlık: Kendinizi Daha Sağlıklı Hissedeceğiniz 5 Kişisel Gelişim Önerisi

 1. Kızarmış yemekler yemeyi bırakın. Kızartılmış yiyecekler sağlığınız için zararlıdır.
 2. Egzersiz yapın. Egzersiz yapmak size enerji verir, stresi hafifletir ve formda olmanıza yardımcı olur. Her gün yapamazsanız da 3 günden fazla kaçırmayın. Egzersiz yazılarını buradan okuyabilirsiniz. 
 3. Alkol ve şekeri kesin. Her gün yeterince su için.
 4. Yeterince ve nitelikli uyuyun. Bu 5,5 saat veya 8 saat olabilir. Kaliteli uyku, harcadığınız zaman kadar önemlidir. Uyku, yenilenmenize fırsat verir ve size daha fazla konsantrasyon sağlar. Uyku konusunda yazıları okuyun. 
 5. Her gün yeterli miktarda C ve D vitamini aldığınızdan emin olun. Okuyabilirsiniz.

İlişkiler: Dengeli Sosyalleşme İçin 5 Kişisel Gelişim Önerisi

 1. Kendi özelliklerinizin, olumlu-olumsuz, güçlü ve zayıf niteliklerinizin farkında olun.
 2. İnsanları fazla sorgulamazsanız daha az yargılayıcı olduklarını görürsünüz.
 3. Aile toplantısı yapın; her konuyu konuşun.
 4. Günde bir kez bir arkadaşınızı arayın. Sizin için değerli insanlarla bağlantıda kalmak önemlidir. İrtibatta kalma gereği karşısında boğulmuş hissetmek yerine, her gün önemsediğiniz bir kişiyi arayın. Bu sayede zamanla herkesle iletişim halinde kalabilirsiniz.
 5. Üretken tartışmayı öğrenin. Tartışma, sağlıklı bir ilişkinin parçasıdır. Yapıcı ve saygılı bir şekilde nasıl yapılacağını öğrenin.

Finans: Finans Konusunda 5 Kişisel Gelişim Önerisi

 1. Kazandığınızdan daha az harcayın. Bu kural çok basit, ama birçok insan için uyması çok zor. Bu kural uyarınca yaşıyorsanız, olağanüstü bir finansal gelecek inşa etme şansınız olur.
 2. 3-6 aylık acil durum fonu kazanın. Çünkü acil durumlar herkesin başına gelir ve nakit paraya sahip olmak stresi azaltacaktır.
 3. Borçtan kurtulmak önemlidir. Borç sizi tercih seçeneklerinden geri tutar. Söyledikleri gibi, “borç verene köle” olmanıza neden olur.
 4. Her ay kredi kartınızı tam olarak ödeyin. Bunu yapmazsanız, zaman içinde birleşen faiz ödersiniz.
 5. Daha fazla para kazanın. Gelir probleminiz varsa, yani, masraflarınızı karşılamak ve finansal hedeflerinize ulaşmak için yeterli para kazanamıyorsanız, daha fazla para kazanmanın yollarını bulun.  Para parayı Neden Çeker? Okuyunuz. 

Kariyer: Kariyer Gelişimi İçin 5 Kişisel Gelişim Önerisi

 1. Sizi tatmin eden işi yapın. Tatmin olmanız mutlu olmanız demektir. Hayatınızla daha mutlu olacağınız işi bulana kadar aramaktan vazgeçmeyin.
 2. Nefret ediyorsan işinden ayrıl. Hayatınız, nefret ettiğiniz bir şey yolunda harcamak için çok kısa.
 3. Evden çalışmanın (Home ofis) yollarını bulun. Bu geleceğin en popüler çalışma şekli olacak.
 4. İşinize uygun giyinin. İstediğiniz iş için iyi giyimli olmak etkinizi artırır.
 5. Liderlik becerilerinizi geliştirin. Nasıl iyi bir lider olunacağını öğrenmek sizi kariyerinize ve yaşama hazırlayacaktır.  Liderlik hakkında yazıları okuyun. 

Kişisel/Manevi Gelişim: Çift Kanatlı Uçmak İçin 5 Kişisel Gelişim Önerisi

 1. Günlük şükrünüzü ifade etmek için bir yol bulun. Bu her gün daha mutlu olmanın küçük bir yoludur. Bakış açınızı, hayatınızın tüm yönlerine taşıyacak olumlu bir zihniyete dönüştürebilir.
 2. Mükemmeliyetçi olmayı bırakın. Sadece kendinize itiraf ettiğiniz kusurları bilmek gelişim kamçısı sağlar. Kendinizi kusursuz görürseniz bu durum mutluluğunuza zarar verir. Hatta bu durum diğer insanları bile rahatsız eder!
 3. Düzenli olarak affedici olun. Affettiğiniz zaman, kendinizi öfkeden ve acıdan kurtarırsınız.
 4. Konfor bölgenizden çıkın. Kişisel gelişim, bir insan olarak büyümek demektir. Büyümek için tek yol, sık sık konfor alanınızdan çıkmanızı gerektiren yeni deneyimlerden kaynaklanıyor.
 5. Yaratıcıya inanın. Yüksek bir güce inanmak hayatınızı daha anlamlı hale getirebilir.

Dinlenme/Eğlence: Özelinize Zaman Ayırmak İçin 5 Öneri

 1. İşveren olarak eğlenmek için zaman ayırın. Sağlığınız ve mutluluğunuz için eğlence gereklidir.
 2. Kararsızsanız, eğlenceyi kesin. Tüm boş vaktinizi eğlenerek geçirme eğilimindeyseniz bunun tersi geçerlidir. Eğer dağınıksanız, bir süredir temizlik yapmadıysanız veya hedeflerinizin ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa eğlenceyi azaltın.
 3. Sevdiğiniz bir hobiyi takip edin; sadece eğlence için. Bu size sadece sizin için yaptığınız bir şeyin sahipliğini verecektir.
 4. Dışarı çıkın ve sosyalleşin. İnsan, insanla anlam kazanır.
 5. Mümkün olduğunca gülün. Kahkaha ruh için iyidir. Kahkaha size bir mutluluk sarsıntısı verir. Ne kadar güldüğünüzü artırabilirseniz, genel mutluluğunuzu o kadar artırabilirsiniz.

İnsanlara Hizmet: Mutluluk Çemberi Oluşturmak İçin 5 Öneri

 1. Hayatta bulunduğunuz yeri, sahip olduğunuz imkanları takdir edin. Sahip olduklarınız için şükrettiğinizde daha güçlü olursunuz.
 2. Dikkatli olun. Önceden planlama yapmak iyi olsa da, bu durumun mevcut ve merkezden uzaklaşmasına izin vermeyin.
 3. Her hafta bir kağıda şükredilecek durumlarınızı ve olayları içeren notlar yazın. Bu notları bir kavanozda toplayın. Yılsonunda bu kavanozdaki notları incelediğinizde ne kadar mutlu olacağınızı göreceksiniz.
 4. Akıl hocası olun. Bu, genç nesiller için, yaşama geri dönmenin faydalı bir yoludur.
 5. Gönüllü olun ve zamanınızı ayırın. En değerli kaynağınız olan zamanınızı gönüllü olarak harcamak toplumsal ruhun bir parçası olduğunuzu hissettirecektir.
Başa dön tuşu