Sinema / Film / Video

İslamiyet Temalı En İyi Dini Filmler – En İyi 7 Film

İslamiyet temalı en iyi dini filmler – Şüphesiz, islamiyet üzerine çekilmiş çok sayıda film var. Bu kez sizin için ailece izleyebileceğiniz dini filmler kategorisinde islamiyet temasını işleyen 7 film seçtik. Keyifle izleyin.

İslamiyet temalı en iyi dini filmler

Çağrı – İslamiyetin Doğuşu (1976)

Dini filmler kategorisinde İslamiyet temalı filmlerin ilki meşhur Çağrı filmi. Bu epik tarihi drama, Hz. Muhammed’in (sav) zamanını ve yaşamını kronolojik olarak ele alan, erken İslam tarihine bir giriş niteliğindedir. Aslen Suriyeli (Halepli) olan Mustafa Akkad’ın sinema üzerinden İslamiyet’e yapmış olduğu önemli hizmetlerden biri. Anthony Quinn’ in Hz. Hamza rolüyle başrol oynadığı film 1976 şartlarında bile mükemmel çekilmişti. Mustafa Akkad en son Selahaddin Eyyubi filmi için çalışmalar yaparken Lübnan’da bulunduğu otele düzenlenen terör saldırında şehit olmuştu. Ruhu şad olsun.

Çöl Aslanı Ömer Muhtar (1980)

Dini filmler kategorisinde İslamiyet temalı filmlerden biri olan, dini duyguların gücüne işaret eden bir diğer film Ömer Muhtar. Mustafa Akkad’ın bu filmi de çokça gösterilenler arasında yer alıyor. 1929’da İtalyan Faşist diktatör Benito Mussolini, işgal ettiği Libya topraklarında kendi toprağını savunan direnişçilerin lideri Ömer Muhtar liderliğindeki Libya milliyetçilerinin tüm direnişini ortadan kaldırmak için General Rodolfo Graziani’yi Libya’ya sömürge valisi olarak atadı. Ama karşısında Ömer Muhtar vardı. İnanılmaz bir çekim, inanılmaz bir mümin sıfatıyla Ömer Muhtar. Yine başrolde Anthony Quinn var.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Malcolm X (1992)

Dini filmler kategorisinde İslamiyet temalı filmlerden olan ve bir kült haline gelen Malcolm X’in dramatik hayat hikayesi. Önceleri etkilendiği National İslam (ABD) derneğinden İslamiyet’in sadece zencilerin dini olduğuna inandırılan bir zenci milliyetçisi iken, hakikatin böyle olmadığını gören bu etkili insanın biyografik destanını anlatıyor. Gerçek adı el-Hajj Malik el-Shabazz olan ancak Malcolm X olarak tanınan ateşli konuşmacı ve aktivist, küçük yaşta bir gangster olarak başladığı hayatı, bir şehit olarak son buldu. Malcolm X’i Denzel Washington oynamıştı.

Ali (2001)

Muhammed Ali denilince İslamiyet temalı filmlerin başında olan Ali filmi geliyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük boks efsanesi Boksör Muhammed Ali’nin biyografisini anlatan film, onun 1964 ve 1974 arasındaki zaferleri ve bir Müslüman kimliği üzerinden yapılan tartışmalara odaklandı. Muhammed Al Clay yakın zamanda vefat etmiştir. Bazı insanlar yaptıkları işlerle hizmet ederler.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Fetih 1453 (2012)

Babası II. Murat’ın ölümünden sonra tahta çıkan II. Mehmet’in en büyük hayali Konstantinopolis’i almaktır. Henüz çocuk yaştayken tahta oturduğu için çevresindeki düşmanların cesaretlenmesiyle başlayan tacizler sonunda yapılması gerekenleri tamamlamaya karar verir; yani Konstantinopolis’i fethetmek. 19 yaşında 6 dil bilen, İstanbul’un fethinde kullanılan topların imalarını kendi mühendislik hesaplarıyla yapan bir padişahtı. 21 yaşındayken Doğru Roma’yı (Bizans) yıkan bu efsaneyi anlatan fil Türkiye yapımı.

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (Mohammad: Messenger of God-2015)

Dini filmler kategorisinde en önemli filmlerden biri İranlı yönetmenin filmi. Film, 7.yy’da Mekke’de ve Hz.Muhammed’in (SAV) etrafında gelişen olayları konu ediniyor. Ebrehe’nin fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi sebebiyle tedirgin olan Mekke halkı çaresizdir. Hz. Muhammed’e hamile olan Hz. Amine geri kalan Mekke halkı gibi kaçıp dağlara saklanamaz. Ebrehe kimseciklerin olmadığı şehri kolayca ele geçirebileceğini düşünür; ancak filler Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz. Ardından milyonlarca ebabil kuşu, Ebrehe’nin ordusunu taş yağmuruna tutarak yok ederler. Bu olaydan tam bir ay sonra Hz. Muhammed (SAV) doğmuştur.

Mega Hafıza - setler

Mekke’ye Yolculuk (Journey to Mecca2009)

Dini filmler kategorisinde İslamiyet temalı filmlerin bir belgesel özelliği taşıyan çekimi de İbni Battuta seyahatnamesine dayanıyor. İnsanlık tarihinin en büyük gezginlerinden biri olan yirmi bir yaşındaki hukuk öğrencisi İbni Battuta, 1325’te Fas’ın Tanca şehrinden başlayıp Mekke’ye yalnız başlayıp neredeyse otuz yıl sonra Fas’a döndü. Yolculuğunda, uğradığı yerlerdeki camileri, medreseleri ve türbeleri ziyaret edip, halka vaaz ve nasihatte bulundu. Gittiği beldelerin ileri gelenleriyle ve meşhur kimseleriyle görüştü. Bu seyahati, onda diğer İslâm memleketlerini gezmek hevesini uyandırdı. Bu maksatla yirmi dokuz sene süren üç ayrı seyahate çıktı. Hac vazifesinden sonra Mardin’e kadar Irak ve İran taraflarını gezdi. 1329-1330 yıllarında Mekke’de bulundu.

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu