İngilizce ÖğreniyorumKişisel Gelişim

İngilizcede Günlük Konuşma – Kullanabileceğiniz 9 Rutin Cümle

İngilizcede Günlük Konuşma – Ülkemizde her şeyin mükemmelini yapma arzumuz, bazen basit ve kolay yolları gözden kaçırmamıza neden oluyor. Oysa öğrenme dediğimiz süreç, tıpkı tabiattaki süreçler gibi, basitten karmaşığa, kolaydan zora doğru yol alır. İngilizce de de böyledir. Basit cümle kalıplarını öğrenmekle başlamak yerine, çocuklara öğrenilen kelime kombinasyonlarıyla oluşturulacak söylem kalıplarını öğretirsek sizce de İngilizceyi öğrenmek çocuklara hayal gibi gelmez mi?

Biz de İngilizcede Günlük Konuşma başlıklı bu yazıda günlük sohbetlerinizde kullanabileceğiniz 9 basit İngilizce cümleyi inceleyeceğiz. Kolayca ezberleyebilirsiniz.

1- “So, what brings you here today?” “Peki, bugün sizi buraya getiren nedir?” (Sebeb-i ziyaretiniz nedir? Sizi hangi rüzgar attı buraya?)

Beklenmedik bir şekilde biriyle tanıştığınızda veya karşılaşyığınızda bu harika bir sohbet başlatıcıdır. 

Veya: “Do you come here often?”  “Buraya sık sık gelir misin?

İngilizcede Günlük Konuşma – Temel olarak, alışılmadık bir yerde birine rastladınız. Diyelim ki ofisinizden çıkıyorsunuz veya bir iş yerine doğru yürüyorsunuz ve zaten tanıdığınız biriyle karşılaşıyorsunuz. Onlara;

So, what brings you here today?” “Hayırdır, sizi bugün buraya getiren nedir?”

Ya da: “Do you come here often?” “Buralara sık sık gelir misin?”

Bu tarz samimiyet mesajı veren basit açık uçlu cümleler aranızda güzel bir sohbetin başlangıcı olabilir. 

2- “You know what! That’s a great idea.” “Biliyor musun; Bu harika bir fikir!”

İngilizcede Günlük Konuşma – Birine fikirleri hakkında iltifat etmek, sohbet etmenin her zaman harika bir yoludur. Bu, diğer kişiyi özel hissettirir ve genellikle size ısınır ve aynı zamanda arkadaşça olur.  Mesela, birisi tüm sınıf arkadaşlarınızla bir hafta sonu online video görüşmesi önerirse, ona bu cümleyi söyleyin:  “You know what! That’s a great idea!”

3- “Let’s connect on Monday” “Pazartesi iletişime geçelim. / Pazartesi iletişim kuralım.”

İngilizcede Günlük Konuşma – Çoğu zaman biriyle randevu için zaman ayarlamamız gerektiğinde kuracağınız İngilizce cümlede “in, on, at” edatlarından hangisini kullanmanız gerektiğini şaşırırız. Kafamız karışır. 

Sahiden bu kafa karıştırıcı edatlara karşı bir önlem yok mu? Var. Basit bir mantık verelim bunun için…

“Let’s connect on Monday.” “Pazartesi günü iletişime geçelim!”

Eğer randevunuzu özel bir tarihe endeksliyorsanız “Let’s meet on the 15th” “Ayın 15.de görüşelim.” gibi, yine “on” edatı kullanıyorsunuz.

“Let’s connect in July” “Temmuz’da iletişim kuralım” dediğinizde, yani ay zikredildiğinde “in” kullanılır ve bu genel bir ifade olur. Temmuz ayı boyunca herhangi bir zamanda anlamına gelir. 

Keza, “Let’s connect in the afternoon sometime tomorrow” “Yarın öğleden sonra iletişim kuralım” dediğinizde de yine genel kalmaktadır. “Öğleden sonra” veya “sabahleyin” ifadelerinde “in” kullanılır.

“Let’s connect at 7:30 pm” “Saat 19: 30’da arayalım” dediğimizde, yani saatte “at” kullanır ve belirli bir saati belirleriz.” 

4- “I’ve heard a lot about you” “Hakkında çok şey duydum.”

Biriyle ilk kez tanışıyorsanız, ancak ikinizin de ortak arkadaşları veya aile ilişkisi varsa, bu kişiye bu cümleyi söyleyerek kendi çekim gücünüzü artırırsınız, hem de karşınızdakini iyi hissettirebilirsiniz.

“I’ve heard a lot about you.” ya da “I’ve heard so much about you.” “Senin hakkında çok şey duydum.”

Bu onlara kendilerini özel hissettirir ve anında çekim gücünüz artar. 

Ancak, muhatabınız, “what have you heard?” “Hakkımda ne duydunuz?” diye sorarsa, o zaman: “Only good things” “Sadece iyi şeyler” deyin ve gülümseyin.

Kelimelerden daha çok, önemli olan konuşmadaki tutumunuzdur. Bu yüzden arkadaşça olun, gülümseyin ve rahatlayın. Karşınızdaki kişinin konuşmak için vakti olmasa bile, en azından hoş tavrınızı takdir edeceklerdir.

—– Sponsor Bağlantı —–

MEGA İNGİLİZCE

İNGİLİZCE’Yİ ÇOCUKLARIN ANA DİLLERİNİ ÖĞRENDİKLERİ GİBİ DOĞAL ÖĞRENİN!

—– Yazının Devamı —–

5- “What are your plans for the weekend?” “Hafta sonu için planların nedir?”

İngilizcede Günlük Konuşma – Konuştuğunuz kişiye ilgi göstermek onu her zaman önemli hissettirir. Ayrıca bir buluşma planlamak veya beraber olmayı teklif etmek için şunları da söyleyebilirsiniz: 

“Got any plans for tomorrow “ “Yarın için herhangi bir planın var mı?”

Veya: “Got any weekend plans” “Hafta sonu herhangi bir  planın var mı?”

Veya: “What are you doing tomorrow” “Yarın ne yapıyorsun?”

Veya: “So how do you plan to spend the weekend?” “Peki hafta sonunu nasıl geçirmeyi planlıyorsunuz?”

Genellikle bu tarz sorular sorulan kişiler, rutinleri ve yaşamları hakkında biraz konuşurlar ve siz de bu konularla ilgili sohbete devam edebilirsiniz.

Herhangi bir sohbette kendi kendinizden bahsetmeye başlamak nezakete aykırıdır ve o kadar da iyi bir fikir de değildir. Oysa onlara soru sorduğunuzda, onları daha iyi tanımak istediğinizi göstermiş olduğunuz gibi, onlar da size aynı şekilde karşılık vereceklerdir. Böylece o aşamada kendiniz hakkında konuşma şansınız doğmuş olacaktır.

6- “Where are you from originally?”  “Aslen nerelisin?”

Bugünlerde çoğu insan çalışmak veya okumak için büyük şehirlerde ve yabancı ülkelerde yaşıyor. Yani büyük bir şehirde biriyle tanışırsanız, onlara bunu sorabilirsiniz ve memleketleri ve buraya nasıl taşındıkları hakkında ilginç bir hikaye elde edebilirsiniz. 

7- “Is there anything I can do to help?” “Yardımcı olabileceğim bir şey var mı? / Yardımcı olmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Bir diğer insan için endişe göstermek, büyük bir ilişki kurucudur. Öyleyse telaşlanmış veya heyecanlanmış görünüyorlarsa, onlara bu cümleyi kullanarak sorabilirsiniz:

Is there anything I can do to help? “Yardımcı olabileceğim bir şey var mı?”

Bu soruyu sorarken endişeli görünmemek ve durumlarına saygılı olmak önemlidir.

8- “No, but thanks for asking”  “Hayır, ama sorduğun için teşekkürler”

İngilizcede Günlük Konuşma – Bazen bir teklifi kibarca reddetmek istersiniz. Diyelim sınıf arkadaşınız arayıp “Why don’t you come to the mall today?” “Neden bugün alışveriş merkezine gelmiyorsun?” şeklinde bir talepte bulundu. Siz de sözgelimi, Kovid-19 nedeniyle, kendiniz güvende olmak istediğiniz için gitmek istemediğinizi varsayalım. O zaman; “No, but thanks for asking’” “Hayır, ama sorduğunuz için teşekkürler” diyebilirsiniz.

Yani, reddederken, aynı zamanda kibar ve nazik oluyorsunuz.

9- “You’ve got to be kidding me” “Şaka yapıyor olmalısın!” 

Bu inanılmaz; az önce birinin söylediği bir şeye şaşırdınız ve şunu söylersiniz: “You’ve got to be kidding me.”Bana şaka yapıyor olmalısın!

Mesela, bir arkadaşınız sizi arasa ve size yıllar sonra gerçekten çok eski bir çocukluk arkadaşınızdan aniden bir telefon aldığını söylese, şaşırırsınız. Hatta biraz da inanılmaz bulursunuz. Ne dersiniz?

“You’ve got to be kidding me – seriously?”  “Şaka yapıyor olmalısın -ciddi misin?”

Tavsiye Edilen Makaleler:

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Mega İngilizce – İngilizce’yi Hafıza Teknikleriyle Mega Hızlı Öğrenin!

Başa dön tuşu