İlham Veren Hikayeler

Howard Kelly ve Bir Bardak Süt – İlham Veren Gerçek Bir Hikaye

Howard Kelly ve Bir Bardak Süt – İlham Veren Gerçek Bir Hikaye: Okul masraflarını çıkarmak için kapı kapı dolaşıp birşeyler satan zavallı fakir bir çocuk vardı. Bir gün cebinde parası yoktu ve çok açtı. Hemen yakındaki  bir evden yiyecek istemeye karar verdi. Ama yiyecek istemek için hiç kapı çalmamıştı. Biraz tedirgindi.

Evin kapısını vurduğunda genç ve güzel bir bayan kapıyı açtı. Çocuk heyecanlandı ve utandı. Aç olduğunu ve yiyecek istemek için kapıyı vurduğunu söyleyemedi. “Susadım, su verebilir misiniz?” dedi.

Genç kadın çocuğun aç olduğunu anlamıştı. Su yerine ona büyük bir bardakta süt getirdi. Çocuk sütü kana kana ve yavaşça içti. Süt bitince “Borcum ne kadar?” diye sordu.

Borcun yok!” dedi genç kadın ve “Annem bize bir iyilik yapıldığında, onun karşılığında asla bir ödeme almamayı öğretti” diye devam etti.

Çocuk da ona “O zaman size kalbimle teşekkür ederim” dedi.

Howard Kelly adlı bu çocuk evden ayrılırken sadece kendisini fiziksel olarak daha güçlü hissetmekle kalmadı, aynı zamanda Allah’a ve insanlara olan inancı da güçlendi. Nerdeyse herşeyden vazgeçmeye ve bırakmaya hazırdı. Bu davranış onun kendisini toparlamasını sağladı.

Yıllar Sonra…

Yıllar sonra aynı genç kadın çok ağır bir şekilde hastalandı. Kasabadaki doktorlar şaşırmıştı. Bir çare bulamadılar. Sonunda onu büyük şehirdeki daha uzman bir üniversite hastahanesine gönderdiler. Bu hastahanedeki en iyi doktorlar nadir karşılaşılan bu hastanın ve hastalığın konsultasyonu için toplantıya çağrıldı.

Dr. Howard Kelly de konsültasyon için çağrılmıştı. Hastanın çocukluğunun geçtiği kasabadan getirildiğini duyunca garip bir ışık gözlerini doldurdu. Ne de olsa o kasabada kendisini toplamış ve bugünlere gelmişti.

Doktor önlüğünü giyerek konsultasyondan önce hastayı görmek istedi. Hemen hastanın odasına gitti. Kadını tanıdı. Kadın o çocukluğunda kendisine bir bardak süt veren kadındı.

Daha sonra konsultasyon için kadının hayatını kurtarmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya kararlı olan diğer doktor arkadaşlarının toplandığı odaya gitti ve toplantıya katıldı. O günden itibaren bu hastanın tedavisi ile özel olarak ilgilendi ve önem verdi.Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Uzun bir mücadeleden sonra bu hastalıkla girilen mücadele kazanıldı.

Dr.Howard Kelly, hastahanenin muhasebe bölümünden nihai faturayı son bir kontrol için kendisine getirilmesini istedi. Fatura kendisine gelince onu inceledi ve sonra kenarına bir not yazdı ve faturayı hastaya götürmelerini söyledi.

Fatura verildiğinde hastalıktan kurtulan kadın onu açmaktan korkuyordu. Hastalığının çok uzun sürmesinin ve böyle özel bir hastahanede uzun süre kalmanın maliyetinin çok yüksek olacağını tahmin edebiliyordu. Bu borcu ödemek hayatının geriye kalan tüm zamanını alabilirdi.

Faturayı heyecanla ve korkarak yavaşça açtı. Faturanın yüksek bedelini görünce iyice gerildi. Ancak faturanın üzerinde tükenmez kalemle bir not yazılydı. Hemen yazılanları okudu…dr howard kelly

Faturanın bedeli bir bardak süt ile ödenmiştir.” – (İmza) Dr. Howard Kelly.

Kadının mutlu kalbi dua ederken, gözünden sevinç gözyaşları aktı ve “Şükürler olsun Allahım. Senin sevgin bazı insanların kalpleri ve elleri aracılığıla dünyaya yayılıyor” dedi.

Dr. Howard Kelly (1858-1943) Kimdir?

Dr Howard Kelly (1858-1943), ABD’deki ilk tıbbi araştırma üniversitesi olan Johns Hopkins’in dört kurucu doktorundan birisidir.  Johns Hopkins, ABD’deki ilk tıbbi araştırma üniversitesi ve tartışmasız en iyi hastanelerden birisidir. Dr Kelly’nin bu üniversitenin seçkin doktorlardan biri olduğu bilinmektedir. 1895 yılında o Üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünü kurmuştur. Kariyeri boyunca hem iyi bir öğretmen hem de doktor olarak jinekoloji ve cerrahi bilimlerini geliştirmiştir.

Bu hikayede vurgulanan onun iyi bir doktor veya tıbbi bir öncü olarak başarıları değil, daha önce karşılaştığı bir iyiliğe karşı gösterdiği davranışıdır.

Dr. Kelly’nin 20 yıllık arkadaşı olan doktor bir arkadaşından alınan bilgilere ve Kelly’nin ölümünden geriye kalan notlarına ve günlüğüne dayanılarak (Dr. Kelly, 17 yaşından itibaren günlük tutmaya başlamıştır) biyografisi yazılmıştır. Bu biyografiyi yazan Audrey Davis’e göre bir bardak sütle ödenen faturayla ilgili hikaye gerçektir.

Bazı kaynaklara göre ise Dr Howard Kelly’nin çocukluğunun fakirlik içinde geçmediği  söylenmekte ve hikayenin sadece ona atfedilen bir hikaye olduğu ifade edilmektedir. Hikayenin ona atfedilmesinin nedeninin Dr Kelly’nin bazı durumu iyi olmayan hastalara bu tip jestler yapmasının olabileceği söylenmektedir.

“Howard Kelly ve Bir Bardak Süt” Hikayesinden Esinlenerek Yapılan Filmler

2013 yılında Tayland merkezli “True Communications Holding” Dr. Howard Kelly’nin bu hikayesinin özünü alarak bir Tayland telefon şirketi için promosyonel bir video hazırlamıştır.

Bu videoda anlatılan hikayede, kızıyla birlikte küçük çapta bir dükkanı olan iyi kalpli bir yiyecek satıcısı muhtaç ve aç insanlara yardım etmektedir. Günün birinde küçük bir çocuğa da yardım etmiştir.

Bu iyi kalpli adam yıllar sonra hastalanmış ve uzun süre hastahanede yatmıştır. İşlerinin kötüleşmesinin yanında tedavi faturası da çok yüksek bir mebla olmuştur. Kızı borcu nasıl ödeyeceğiz diye düşünürken dükkanlarına satış ilanı vermiştir.

İşin ilginç tarafı hastahanede kendisini tedavi eden doktor hasta adamın yıllar önce yardım ettiği küçük çocuğun ta kendisidir. Fatura bu doktor tarafından ödenmiş ve doktor faturanın üzerine “Faturanın bedeli yıllar önce yapılan bir iyilikle ödenmiştir” yazmıştır. Bu video film de aşağıda verilmiştir.

İyi seyirler…

Kaynaklar:

  • Ruth Fishel, Living Light As A Feather: How to Find Joy in Every Day and a Purpose in Every Problem, Health Communications Inc., 2004.
  • Viola Walden, Pardon the Mess: A Collection of Family-Building Thoughts, Sword of the Lord, 1994.
  • Rabbi Benjamin Blech, Taking Stock: A Spiritual Guide to Rising Above Life’s Financial Ups and Downs, AMACOM, 2003.
  • John Mark Templeton, Wisdom From World Religions: Pathways Towards Heaven on Earth, Templeton Foundation Press, 2002
  • www.snopes.com

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu