Hızlı Okuma

Hızlı Okumayı Öğreniyorum – Zor mu, Kolay mı?

Hızlı Okumayı Öğreniyorum – Hızlı okumaya inanmayan insanlar var; biliyor musunuz? Sanırım bu durumda olan insanların, hızlı okuma hakkındaki en derin yanılgısı, başlıktan “hızlı” kelimesi geçmesi nedeniyle, bir metni anlamaya gerek kalmaksızın üstün körü okumak sanmalarıdır. 

Oysa hızlı okuma; mesela, zengin bir metin içeriğini hızlı bir şekilde okumak, anlamak ve özümsemektir.  Hızlı okuma, öğrenmesi zor olmayan, ancak sürekli pratik gerektiren teknikler bütünüdür. Aslında hızlı okuma, bir okuma becerisidir ve anlamanızı bozan okuma engellerini ortadan kaldırmaktır. 

Bugünün özel ve iş yaşamında okunması gereken o kadar çok metin, yazı, makale vb. var ki, insan ömrü onun yanında kısa kalıyor. Gönül arzu eder ki, kısa süre içinde çok materyal okuyalım. Özellikle işi gücü “okumak” olan bazı meslekler mesela, avukatlar, öğretmenler, öğrenciler, içerik yazarları ve hayatın farklı kesimlerinden farklı meslekler, kitaplarda, kaynaklarda, e-postalarda ve sosyal medya gönderilerinde günlük olarak çok fazla bilgiye erişimle ilgili zorluklarla sıklıkla karşılaşıyorlar.

Hepsinin ortak sorunu kısa sürede çok şey okumak olduğu halde bu hedeflerine varamamalarıdır. Üstelik internet çağında, insanlar bilgiye boğuluyor. Boğulmaktan kurtulmanın yolu ise bu içerikleri hızlı bir şekilde okuyup işlemenizi sağlayacak bir okuma tekniğine ihtiyaç var. Bu da Mega hızlı okuma tekniğinden başkası değildir.

Bu yazıda hızlı okumayı öğrenmenin ne kadar sürdüğünü, bir yetenek olup olmadığını veya herhangi birinin öğrenip öğrenemeyeceğini ve hızlı okumayı öğrenmenin sanıldığı gibi kadar zor olmadığını tartışacağız.

Hızlı Okumayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Hızlı Okumayı Öğreniyorum – Hazmederek ve bol bol uygulamalar yaparak ve bir de hızlı okuma eğitimi alarak hızlı okumayı bir ay veya birkaç hafta içinde öğrenebilirsiniz. Her şey, becerilerinizi geliştirmek için ne kadar çaba sarf etmek istediğinize ve bunları öğrenmek için ne kadar zaman ayırdığınıza bağlıdır.

Her gün hızlı okuma alıştırması yapmak, çok kısa bir zaman diliminde okuma hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Hızlı okumayı hızlı öğrenmenin yollarından biri de öğrenme hızınızı arttırmaktır.

Öğrenme hızınızı artırmak ve akılda tutma kapasitenizi artırmak için, okuma materyalinize odaklanabilmenizi sağlamak için okurken tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanız gerekir.

Bilgileri daha hızlı tutmak için, tüm gürültüyü kapatmanız ve tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanız gerekir; bu da okuma hızınızı artırmanıza olanak tanır.

Kısa sürede hızlı okumayı öğrenmenin bir başka yolu da düzenli okumaktır. Bu alışkanlığı oluşturduğunuzda, okumayı hızlandırmak kolaylaşır.

Düzenli olarak okumak, hızlı okuma becerilerinizi geliştirecektir.  Performansı artırmak için kasıtlı ve kasıtlı uygulama  gereklidir. Bu klişe gelebilir, ancak pratik mükemmelleştirir.

ko

Herkes Okumayı Hızlandırmayı Öğrenebilir mi, yoksa Bu Bir Yetenek mi?

Hızlı okuma bir yetenek değil, bir beceridir. Diğer tüm beceriler gibi, herkes yeterli odaklanma ve kararlılıkla hızlı okumayı öğrenebilir.

Tıpkı konuşma gibi, hiç kimse okuma yeteneği ile doğmadı. Bunun yerine, hepimiz mezun olmadan önce kısa çocuk kitapları okumaktan hacimli ve daha karmaşık içerikleri okumaya başladık.

Bu aynı zamanda hızlı okuma için de geçerlidir. Yetenekler doğal olarak gelir, ancak beceriler çok çalışma, uygulama ve beslenmeyle kazanılır.

Bu beceriyi öğrenmek bilinçli bir çaba gerektirir ve alt seslendirme gibi kötü okuma alışkanlıklarının ortadan kaldırılmasını gerektirir. Alt seslendirme, okurken yaptığımız iç konuşmayı, yani okuduğunuz kelimeleri kendinize söylemeyi ifade eder. 

Bu alışkanlık okuma hızını düşürür ve alt seslendirmeyi en aza indirmenin yollarını öğrenmek, okuma hızınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Okurken gözlerinizi yönlendirmek için elinizi veya kaleminizi kullanarak, okumaya başlamadan önce karmaşık terimlere alışmak için içeriği tarayarak, sakız çiğneyerek dikkatinizi dağıtarak, iç sesinizi meşgul ederek ve gözlerinizi disipline ederek başarabilirsiniz.

Çocukken okumayı öğrenirken yüksek sesle okumaya teşvik edildiniz, ancak okumayı tamamen öğrenmiş bir yetişkin olarak, alt seslendirme veya yüksek sesle okuma hızınızı yavaşlatır. Bu yüzden en aza indirilmesi gerekiyor.

Bu yazıda bazı kısa tekniklerden söz ederek işinizi kolaylaştırmak istiyorum:

Gözden geçirme yöntemi

Bu hızlı okuma tekniği, diğer tüm ayrıntıları göz ardı ederken önemli noktaları gözden geçirmek ve not almak için gözlerinizi bir sayfanın her yerinde hızlı bir şekilde çalıştırmayı içerir.

Bazen, metne bağlı olarak her şeyi okumak gereksizdir. Bunun yerine, ilk birkaç paragrafı baştan sona okuyarak başlayabilir ve yazıda yer alan bilgileri kavradıktan sonra, her paragrafın konu cümlelerini okumaya odaklanabilirsiniz.

Her paragrafta gerekli olan önemli noktaları not almak, temel bilgileri hızlı bir şekilde okuyup özümsemenize yardımcı olacaktır.

Tarama yöntemi

Bu, bir metinde belirli bilgileri veya temel fikirleri hızlı bir şekilde bulmayı amaçlayarak başlamak iyi bir yöntemdir.

Amacınız belirliyse, tarama yapmak hızlı bir şekilde sonuca gitmektir. Tarama yaparken amacınızı ve aradığınız bilgiyi aklınızda bulundurun.

Başlıklara, alıntılara veya ihtiyacınız olan kesin bilgileri içerebileceğini düşündüğünüz herhangi bir bölüme odaklanarak tarama yapabilirsiniz.

omega ve süper öğrenme

İşaretçi kullanma yöntemi

Bu teknikte, okurken metin satırlarının parmak takibi ile okumak ya da bir işaretçi kullanmak okumaya odaklanmanızı ve daha hızlı olmanızı sağlar.

Gruplama yöntemi

Bu yöntem, okuduğunuz metni bölümlere ayırıp gruplamayı sağlar. Yani okunacak kısmı parçalayıp lokmalar haline getirmek.

Mega Hafıza - setler

Sonuç: Korkmayın! 

Hızlı Okumayı Öğreniyorum – Hızlı okumayı öğrenmek zor değildir. Ancak önce, bazı özel hızlı okuma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, işiniz parkta yürüyüşe dönüşür.

Sadece dikkat süreniz kısaysa, okuma becerileriniz zayıfsa, sınırlı kelime bilgisine sahipseniz ve yavaş anlıyorsanız öğrenmek zordur.

Kısa bir dikkat süresi, hızlı okumada ustalaşmak için zor bir engeldir. Bazen günlük yaşamınızdaki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak oldukça zordur.

Bu nedenle, özellikle tüketecek çok fazla içeriğiniz olduğunda, hızlı okumada daha iyi olmak istiyorsanız, konsantrasyon becerileriniz üzerinde çalışmanız gerekir.

Zayıf konsantrasyon, sizi daha az üretken yapacaktır. Bununla birlikte, üretkenlik seviyenizi artırmanıza yardımcı olacak farklı stratejilere maruz kalmanızı sağlayacak çevrimiçi bir kursa katılabilirsiniz.

Hızlı okumayı öğrenmeyi zorlaştıracak başka bir şey de zayıf okuma becerileridir. Zayıf okuma becerilerini ortadan kaldırmak için düzenli olarak okumanız gerekir. Bu, kelime dağarcığınızı zenginleştirecek ve anlama seviyenizi geliştirecek ve sonuç olarak hızlı okumayı hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Hızlı okuma becerilerinizi geliştirmeye karar verdiğinizde, yapacağınız ilk şey tüm hızlı okuma tekniklerinde ustalaşmak ve ardından sürekli pratik yaparak bunları takip etmektir.

ming

Başa dön tuşu