Uncategorized

Hayvanların Zekası Var Mıdır? Kaplumbağa Zeki Midir?

Hayvanların Zekası Var Mıdır: Google’da “Hayvanlarda Zeka Var Mıdır?” diye aradığınızda “Hayvanlarda Akıl Yoktur”, “Hayvanlarda Zeka Olduğunu Sanmak” gibi başlıklı haber ve makalelerle karşılaşabilirsiniz. Bunların bir kısmı “Zeka aklın ürünüdür. Hayvanlarda olan şey içgüdü veya şartlanmadır” şekilde açıklamalarla hayvanların zekası yoktur denerek, akıl ve zekanın insana özgü bir yetenek olduğu ima edilmektedir. Sanırım bu insanların megaloman tarafını yansıtan bir bakış açısı.

Zeka’nın tariflerinden biri şudur: “Zeka bir problem çözme becerisidir.” Bu anlamda hayvanların zekasının olup olmadığına, hayvanların bir problem karşısında nasıl davrandığına ve nasıl çözüm bulduğuna ve yaklaşımına bakmak gerekiyor.

Bu kısa makalede hayvanların “problem çözme” becerisine, bir kara kaplumbağasının karşılaştığı bir problemi nasıl çözdüğü örneğini size izleterek, yakından bakmayı sağlamak istiyorum. Ben bu makalede bir yargıda bulunmayacağım. Sadece bu konuda düşünmenizi sağlamaya çalışacağım.

KAPLUMBAĞALAR ZEKA SIRALAMASINDA NEREDE?

Aşağıda verilen filmde, bir kara kaplumbağası sırtüstü dönmüş bir kaplumbağaya (muhtemelen arkadaşı) yardım etmek istiyor. Ancak onu çevirmek için kuvvet uyguladığında, yer düz olduğu için sırtüstü pozisyondaki kaplumbağa sadece kaymaktadır.  İtme sırasında dönmeye sebep olacak takoz etkisi yaratacak bir bariyer yoktur. Bunun üzerine arkadaşına yardım etmek isteyen kaplumbağa önce kafasını bir kaldıraç etkisi yaratacak şekilde konumlandırmakta ve arkadaşının kütle ataletinin çevirme etkisi yaratması için itiş ivmesini ani olarak vermektedir.

İyi seyirler…

KAPLUMBAĞALARIN PROBLEM ÇÖZME BECERİSİNE BİR ÖRNEK

Video filmi izledikten sonra bir kere daha şu soruları kendi kendinize tekrar sorarak düşünmenizi istiyorum;

“Hayvanlarda zeka var mı?”

“Mercimek büyüklüğünde beyni olduğu söylenen kaplumbağaların zeka durumu nedir?”

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu